SUNNİ TOHUMLAMA EN İYİ SİMENTAL BOGA PUANLARI SIRALAMALARI ..

04.10.2008
4,134
195

SİMANTAL CİNSİ BOGA PUANLARI TARAFSIZ Bİ SİTEYE BENZİYOR.. KULLANDIGINIZ TOHUMU BULUP PUANINA KÖKENİNE ÜZERİNE TIKLAYARAK BAKABİLİRSİNİZ..

http://www.inst-elevage.asso.fr/spip.php?rubrique822&ie_inter=6&ie_CORAIN=35

2012 -NİSAN BOGA KATALOĞU SPERMEX İTALYA:

http://issuu.com/spermex/docs/pezzata_rossa_aprile_2012_issuu/1

2010 BOGA KATALOĞU SPERMEX:

http://issuu.com/spermex/docs/spermex_fleckvieh_katalog_2010_05

KATALOGLARIN ÜZERİNE TIKLAYARAK BUYUTUP İNCELEYEBİLİRSİNİZ..

Ynt: SUNNİ TOHUMLAMA EN İYİ SİMENTAL BOGA PUANLARI SIRALAMALARI ..

buradaki en iyi tohum VILLE adılı bogaya ait veterinerime sordum bu tohumu 200tl ye atıyor.. 2010 un en iyi boglarından 'mandy' adlı bogayı attırıyorum şuan 130tl oda.. bence çok pahalı fiyatları ..

simentalci link=topic=55212.msg594577#msg594577 date=1337109318' Alıntı:
Bu WILLE isimli tohum hangi firma da var bilen var mı?

bunu veterinerinizden isteyin onlar istedebiliyor şuan veterinerim 20 toz spariş etti bu hafta elinde olur sanırım.. sizde veterinerinize söyleyin.. 160tl burada yapıyorlar.. bazı veterinerler cok pahalı fiyatta söyluyor bu tohuma..

Ben tohumlarımı kendim alıyorum. Veterinere kalırsak yanarız. Bu işlerden para falan kazanılmaz. Hangi firma olduğunu öğrenip paylaşırsanız makbule geçer. Şu ana kadar benim aldığım tohumlar dünya listesinde ilk 20 içinde ve 60 TL. den daha yüksek fiyatlısına rastlamadım ithalatçı firmalarda.

simentalci link=topic=55212.msg594615#msg594615 date=1337112565' Alıntı:
Ben tohumlarımı kendim alıyorum. Veterinere kalırsak yanarız. Bu işlerden para falan kazanılmaz. Hangi firma olduğunu öğrenip paylaşırsanız makbule geçer. Şu ana kadar benim aldığım tohumlar dünya listesinde ilk 20 içinde ve 60 TL. den daha yüksek fiyatlısına rastlamadım ithalatçı firmalarda.
site linki bu sanırım bu firmanın tohumu.. valla helal olsun yanlız veteriner yapmayınca destekleme alamıyorsun siz o konuyu nasıl hallettiniz..
http://www.eurogenetik.com/de/fleckvieh/europremium/1045.html

veteriner yapıyor tabii ki. Ben satın alıyorum firmaya veterinerin ismini söylüyorum. Onlar da veterinerin tankına bırakıyorlar. Ben veterinere sadece 30 km. yol için yol ücreti ve tohumlama ücreti veriyorum. O da 30 TL. Firmaya da 6 aylık çek veriyorum tohumlar için.

5ycku.jpg

WILLE
austurya kökenliymiş

SİTESİ BUU
besamung-klessheim.at

• Beğen
Tepkiler: Unal1

simentalci link=topic=55212.msg594623#msg594623 date=1337113106' Alıntı:
veteriner yapıyor tabii ki. Ben satın alıyorum firmaya veterinerin ismini söylüyorum. Onlar da veterinerin tankına bırakıyorlar. Ben veterinere sadece 30 km. yol için yol ücreti ve tohumlama ücreti veriyorum. O da 30 TL. Firmaya da 6 aylık çek veriyorum tohumlar için.

sizin yorumlarınız konuya çok faydalı olacak yeni şeyler ögrenicez sizden inş.. güzel bilinçli yapıyorsunuz bu işi bende araştırıyordum şu ana kadar hep pahalıya attırdık ne oldugunu bilmedigimiz sadece resmine baktıgımız tohumları ama bu yıl detaylı araştırıyorum.. mandy attırdım 5tane şimdiye kadar ville henuz gelmediginden bu hafta gelmiş olabilir gelince villede attıracagım .. mandy de 2010 yılının en iyi bogalarından sütçü ırk olarak.. tareks in tohumu..

ilk on böyle dünyada simental tohumlamada :
1-WILLE
2-VULCANO
3-WINNIPEG
4-EVEREST
5-VANADIN
6-GS WALCH
7-VLAX
8-ISOSTAR
9-WINNOR
10-GS MG

simentalci link=topic=55212.msg594665#msg594665 date=1337116033' Alıntı:
Bilgi, destek ve yorumların için teşekkürler. Siteyi bugün keşfettim. Paylaşımlardan çok şeyler öğreneceğimiz kesin.
hoşgeldiniz siteye ozaman site aktif üyeleri içinde hayvancılık yapan kişi sayısı her geçen gun artıyor bilgilerimizi paylaşmamız için uygun bi ortam çok yararlı olacagınızı düşünüyorum siteye simental yetiştiricisi olarak..

kaya38 link=topic=55212.msg596166#msg596166 date=1337457269' Alıntı:
o yazdıkların alman ve avusturya boğaları yani zar.at ye ait dünya değil

orada her ülkenin bogası var .. bakarsan amerikan bogalarıda vardı yanlış hatırlamıyorsam.. zaten simental cinsi bu dedigin bölgelerde en yaygın.. hostain amerikada mesela.. v.s.

SALİH29 link=topic=55212.msg887020#msg887020 date=1399149447' Alıntı:
zar.at sitesine ait tohumlardan atıyo birlik 2 yıldır denemedigim tohumkalmadı bitane güzel buzagı alamadım beş para etmezler
Zar.at sitesinin tohumu diye birşey yok. ZAR simental birliğinin adı. Kullandığın tohumların isimlerini yazarsan neden memnun kalmadığını anlamaya, yorumlamaya çalışırım istersen.
Bundan sonrası için belki yardımlarım olabilir.

çok iy olur abi geçen yıl attırdıgım hemurai. willim wanstain.ludde bunlarda attırdım 1 tane ludde den güzel buzagı oldu 10 aylık 5.500 sattım digerleri pek hoşuma gitmiyo açıkçası

SALİH29 link=topic=55212.msg887861#msg887861 date=1399318257' Alıntı:
çok iy olur abi geçen yıl attırdıgım hemurai. willim wanstain.ludde bunlarda attırdım 1 tane ludde den güzel buzagı oldu 10 aylık 5.500 sattım digerleri pek hoşuma gitmiyo açıkçası
HEMURAİ : besiye yönelik bir boğa. Süt yönü zayıf. İri buzağı olur onun için doğumu biraz zor olabilir. Dış görünüş itibarıyla gösterişli değil ama iyi et tutar.
VANSTEIN: süper bir boğadır. Her yönden verimlidir. Renkler biraz fazla beyazdır. Süt verimi hem de et verimi çok iyi. Boy biraz kısa olur. Meme yapısı süperdir. Biraz ayaklar zayıf olur.
WİLLİAM: besiye yönelik bir boğa. Süt yönü orta, vasat. Çok iri buzağı yapar. Zor doğum. Boylu, sallı buzağı olur.

Simentalde kullanılacak en iyi boğalar:
Vanstein : hem et hem süt. Kendini ispat etmiş. Çok iyi meme yapısı.
Wille : sağlam meme ve ayaklar. Yüksek süt. Boy ve endam iyi.
Winnor : çok yüksek süt. Her yönden süper. Sadece memeler biraz sarkık.
Vanadin : süt iyi. Et verimi çok yüksek. Boy endan iyi.
Romario : çok sağlam ayak ve memeler. Çok kolay doğum. Her yönden süper ama süt verimi orta.

Hem besiye hem de süte yönelik çalışan çiftlikler Vanstein ve Vanadin tercih ederse doğru olur. Öncelikle et isteyenler Vanadin.
Çiftliğimin süt ortalamasını öncelikle yükseltmeliyim diyenler Winnor ve Wille. Winnor sütte bir gömlek üstün.
Çiftliğimde verimler iyi ama ayak ve meme problemleri görülmeye başladı diyenler Romario. Romario harika bir düve tohumudur. Çok kolay doğum olur.