Süt hayvancılığı için yardım

Slm sevgili arkadaşlar ben seneye emekli olup Ankara golbasinda süt inegi alıp küçük çapta biseyler yapmak istiyorum hem meşguliyet hem maddi olarak şimdi ilk etapta 5 sonra belki 10-15 olur fazla değil Ankara belli kurak bir bölge mera subat-Mart ile başlayıp Haziran'da otlar kuru tekrar Eylül başlar Kasım kış gelir meradan bu aylarda yararlanacak kalan zamanda ahırda olacak şimdi soru şu bu şartlara hangi ırk takip ettiğim kadar yabancı ırklar var bunlardan hangisi mantıklı olur birde bizim yerliye benzeyen Jersey var sizin öneriniz ne olur bahsettiğim bölgede hangi ırk ile başlarım ne kadar süt alirim teşekkürler

• Beğen
Tepkiler: NecatiKocak
Slm sevgili arkadaşlar ben seneye emekli olup Ankara golbasinda süt inegi alıp küçük çapta biseyler yapmak istiyorum hem meşguliyet hem maddi olarak şimdi ilk etapta 5 sonra belki 10-15 olur fazla değil Ankara belli kurak bir bölge mera subat-Mart ile başlayıp Haziran'da otlar kuru tekrar Eylül başlar Kasım kış gelir meradan bu aylarda yararlanacak kalan zamanda ahırda olacak şimdi soru şu bu şartlara hangi ırk takip ettiğim kadar yabancı ırklar var bunlardan hangisi mantıklı olur birde bizim yerliye benzeyen Jersey var sizin öneriniz ne olur bahsettiğim bölgede hangi ırk ile başlarım ne kadar süt alirim teşekkürler
Meraniz kuru ise koyunculuk yapın. Anadolu'nun kalkınması koyuculukla olur. Süt işlerini büyük ciftliklere bırakın bu süt fiyatalarinda onlar kadar ucuza mal edilemez. Koyuculukla kuzuya ,ete yönelin. Yada emekliliğin tadını çıkarın dünya hayatı kısa.

Hayvancılık yapmaktansa kasap dükkanı açmak daha mantıklı hiç yoktan hasta olup ölmüyor, yemi veterineri yok, mevki küçük bi kasap dükkanından iyi paralar kazanılıyor , maksat para kazanmaksa , benimki sadece bir öneri , sizin için demiyorum nedense parayı bulan yada emekli olan yada para kazanmak isteyen hayvancılığa heves ediyor, haftada 2 ton et satan kasap arkadaş besi işini bıraktı , süt işi zaten para kazanmak isteyene 50 baş sağlır olmalı gerisi meraymış , yemsiz bakım mevsimlik bakım hepsi hikaye hepsini de yaşadık, hobi amaçlı yapılabilir seviyorsanız , hakkınızda hayırlısı

Süt inekciligi hayvancılığın en iyi imkan ve tecrübe isteyen şeklidir
İmkan nedir
Toprak iklim bölge mekan kişinin imkani dır
Toprak var 100kg tane verimi yapar toprak var 1000 kg verim yapar ayni işçilik ve maliyet ile
İklimde böyle yağış miktarı güneş soğuk sıcak uygun olmalı
Bölge ulaşmı kolay alım satim kolay olmalı
Tersi olursa her yönden zor
En başta başlamadan bunlara dikkat etmek gerek
Yoksa her bölgenin şartlarina uygun hayvancilik şekli vardır bu seçilmeli
Uygun hayvancilik şekli seçilirse doğal imkanlar en büyük yardımcı
Allah kolaylık versin herkese

Meraya güvenip süt hayvancılığı olmaz. Eğer gerçekten sütlü hayvan beslemek istiyorsanız yem yemek zorunda hayvanlar. Ha derseniz ki ben bir inekten günde 5 6 litre süt alsam yeterli; ozaman mera idare eder sizi.

• Beğen
Tepkiler: behcet arı
ankara gölbaşı'nda, süt ırkı inek, bakmak için,

2-uygun barınak, çit
2-yem, su
3-hayvan (gebe düve)
4-inek sürüsü, buzağıların, bakımı, beslemesi konusu
5-süt sağma (makina), temizlik
5-gübre, idaresi

en önemlisi de, yeterli para, kredi imkanı varsa,

bu iş yapılabilir.

aşağıdaki yem çiftlerinden birini temin edebilirseniz, bu iş olur

saman-yonca
saman-arpa/buğday kuru otu
saman-çayır otu
saman-mısır silajı
saman-arpa/buğday silajı
saman-pancar posası
saman-olgun mısır sapı

elde edilecek sütün nasıl satılacağı da planlanmalı...
kazanç hesabı (gelir-gider hesabı), kağıt üstünde olsa da, önceden yapılmalı...

gelir (satışlar: süt, buzağı, gübre)
gider (gebe düve satın alma, yem satın alma, sağlık, işçilik harcaması vs)...

son söz, bu işi yapma iradesi varsa, bu iş için yeterli para-kredi varsa, yapabilirsiniz...
bu iş, yem üretmeden de yapılabilir, yemlerin tamamı satın alınarak...
unutulmasın, inekler, çok yem yer...

yemleme konusunda, bilgi ihtiyacı olursa, yazın...

Son düzenleme:
Birde şu var hiç bir inek 9 ay yüksek miktarda süt vermez, ilk 3 ay dan sonra geriler , hesap yaparken bu çok önemli ayrıyetten 5 litresini buzağı içer, 10 inek var örneğin kimisi kısır olur kimi hasta kimi döl tutmaz, yani bu hayvanlar tornadan çıkma gibi insana hizmet etmez arada bi ölen kalan olur , nefret edersin hayvancılıktan ben hiç sevemedim , demin biri boynuzunu kırmış açık beside hadi al içeri özel hizmet yap, bunun derdi sıkıntısı çok , tonlarca slaj saman yonca yerler , doymak bilmezler az yemi kıssan zayıflarlar, şu anda sütü net 3 tl altnda satan kimse kâr edemez ancak benim gibi kendini eyler, girdimi çıkması zordur, girin bu işe kimseye diyemem, kendi çektiğimi başkasına reva göremem, maksat para kazanmaksa hayvancılık bayağı zordur,

ırk seçiminde,

süt ırkı sığırcılık için

jersey
siyah alaca (holştayn)
montofon
simental

olur,

et ırkı sığırcılık için

angus
simental
montofon
şarole
limozin

olur...

benim önerim,
et ırkı sığırcılık (inek-buzağı çiftliği)
ya da
besicilik (et için yapılan hayvancılık)

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: ismail_17
Birde şu var hiç bir inek 9 ay yüksek miktarda süt vermez, ilk 3 ay dan sonra geriler , hesap yaparken bu çok önemli ayrıyetten 5 litresini buzağı içer, 10 inek var örneğin kimisi kısır olur kimi hasta kimi döl tutmaz, yani bu hayvanlar tornadan çıkma gibi insana hizmet etmez arada bi ölen kalan olur , nefret edersin hayvancılıktan ben hiç sevemedim , demin biri boynuzunu kırmış açık beside hadi al içeri özel hizmet yap, bunun derdi sıkıntısı çok , tonlarca slaj saman yonca yerler , doymak bilmezler az yemi kıssan zayıflarlar, şu anda sütü net 3 tl altnda satan kimse kâr edemez ancak benim gibi kendini eyler, girdimi çıkması zordur, girin bu işe kimseye diyemem, kendi çektiğimi başkasına reva göremem, maksat para kazanmaksa hayvancılık bayağı zordur,
Yazayımmı yazmayayımmı emekli olacak abimizin hevesini kırarmıyım acaba derken benim kafamdan gecenleri arkadas dile getirmis zaten ağzına sağlık

Merhabalar bence fiyat kazanç orani yaparsak yerli ırk inek almak daha mantikli hem dayanıklı hemde yabancı ırklara göre fiyatli uygun meradan faydalanir dayaniklı cok yem tuketmez az süt verir tohunlamayla buzag alirsaniz buzag kar kalır
Gölbaşının hangi köyünde yapmayı düşünüyorsunuz
Simdiden hayırlı kazanclar

Teşekkürler arkadaşlar hani derler ya bir dokun bin ah işit demek ki hersey ciftcitv izlemekle olmuyor
Önemli olan henüz yolun başındayken yanlış yola girmemek
Kişi karakter kişilik olarak bu işe hazırmi uygunmu ?
Maddi manevi bir cok hazırlık yatırım yapıp sonrada bu iş bana göre değilmiş deyip pismak olmakta var
Önce Araştırmakta fayda var
Uygun şekilde başlayabilirsiniz
Dediklerime dikkat edin

• Beğen
Tepkiler: behcet arı
Merhabalar mesajiniza cevap vermek istedim kendimce süt hayvanciligi yapilacaksan her seyden once sutu kapinizdan yada kooperatife goturdugunuzde kaca aliyorlar bunu ogrenin 1.6 1.7 1.8 bu fiyatlardan aliniyorsa hic baslamayin 2.20 2.30 2.40 2.50 iyi bir alt yapi ile 1 yillik aylik ihtiyacinizi karsilayan paraniz varsa veya emekli maasi alacaksaniz yapilir tarlaniz varmidir bilmiyorum yoksada behcet arinin dedigi yem bitkilerinden sezonda ucuza temin ederseniz aksaray yakin yonca samann korunga vs temini ile becerebilirsiniz buraya sordugunuzdan tecrubesiz oldugunuzu dusundugumden ve ozellikle merada otlatma hedefinizdan ilk tercihim montofon 2. Tercihim jersey montofon bakim hatalarini tolere edecek ilk siradaki hayvandir kultur irklarinda yerli hayvanlar kadar dayaniklidir yavru satisi yapmayacaksaniz jerseyde dusunebilirsiniz ama ilk satisiniz gebe duve olacak ve cepten besleyeceksiniz bence 4 montofon 1 jersey alip deneyimletin ilerde isi ogrendikce hosteinde eklersiniz sutu boldur lakin elden satislarda montofon ve jerseyin sutu ile kiyaslanamaz sutu cok oldugundan suze 35 lt 30 lt sut vereni gelirde iyi besleyemezseniz beslenme bozukluguna yetersizligine bagli hastaliklar olacaktir tabiki hastaliklar tecrube katar ama ilk zamnalarda ayakta kalabilmek icin karlilik onemlidir o sebepten baslangicta onermem sut para etmiyorsa et kesim fiyatlari ve malinizi istediginizde rahatca satabileceginiz mezbalar aracilar vs varmi cevrede diyelimki var ve girdiniz emekli maas arti 1yillik para ihtiyaciniz ve 1 yillik stok kaba yeminiz varsa buyuk besiye girin bu sartlar yoksa sadece emekli masim var onla gecincem ek is koyun alin 20 tane isi bilmiyorsaniz 10 tane ve baslayin sut para etmiyorsa etci irk ozellikle hayvanlari bolgenizden secinki ataptadyonla zaman kaybetmeyin et cinsi buyukbas tartismasiz mera aklinizda oldugundan angus hereford koyunu bilmem ama etci merinosla baslanabilir piyasada stolk illede france caroleis var ama adsptasyon ve ilk alim maliyetleri yuksek ve tecrubesizseniz yazik olur koyunda merinos tabi sizin iklime uygunsa biraz daha ayrinti verirseniz daha net yonlendirilebiliriz

• Beğen
Tepkiler: erkunt_34
Hayvancılığın modası gıttı artık başka işlere bakın tüm millet olarak hayvancılıktan bıkmadık başka işlere yönelmemiz lazım hem çok sermaye hem çok aşırı emek ıstemeye başladı gıda işleme işine yönelelim mesela sütü tereyagı yapalım tüm dunya ya satalım

• Beğen
Tepkiler: Kürşat