SÜT SAĞIM MAKİNASININ YAGLI YADA KURU OLMASI ?

04.10.2008
4,134
195

SÜT SAĞIM MAKİNASININ YAGLI MI KURUMU OLMASI UZUN ÖMÜR, AVANTAJLI VE KULLANIŞLI DIR ? NEDEN ? KURU MAKİNALAR SONRA CIKTI DAHA MI İYİ ACABA ?

Ynt: SÜT SAĞIM MAKİNASININ YAGLI YADA KURU OLMASI ?

Yağlı makineler daha sonra çıktı diye biliyorum. Biz 15-16 senedir Çapar marka makine kullanıyoruz kuru diye tabir edilenden ve memnunuz şu güne kadar bir kez dinamo kömürü değişti onun dışında arızası olmadı.
Yağlı tip kullanan da var ve memnunlar. Tek farkları yağlıların çok sessiz olması. Ben bugün makine alsam sessiz olanı alırdım. :)

Ahmed Gülsu link=topic=55206.msg587779#msg587779 date=1335902464' Alıntı:
Yağlı makineler daha sonra çıktı diye biliyorum. Biz 15-16 senedir Çapar marka makine kullanıyoruz kuru diye tabir edilenden ve memnunuz şu güne kadar bir kez dinamo kömürü değişti onun dışında arızası olmadı.
Yağlı tip kullanan da var ve memnunlar. Tek farkları yağlıların çok sessiz olması. Ben bugün makine alsam sessiz olanı alırdım. :)

tesekkur ederim yorumun için.. bi veteriner arkadasım kuruların sonra cıktıgını söyledi demek ki bilmiyormuş 15-16 yıldır kullanıyosunuz :) çapar ve sezer marka arasında kaldık..

iki kez makıne aldık 2.el hep dokuk cıktı iade ettik sıfır alın ması iyi olur yaglı yagsız yenı duydum iyisi capar markaymış tarım kredı koparatifine gelmiş capar cift sagım 1320 tl diyor

Bize Çapar kullanıyoruz , ilk makinamızı 1987-1988 yılları gibi hatırlıyorum aldığımızda o yıllarda birde yağlı tip diye bilinen Kurtsan süt sağım makinaları vardı , benim bildiğim her iki makinada çok yakın zamanlarda çıktılar piyasaya.

arkadaşlar sadece marka ismide yetmiyor bi markanın bi çok modeli var.. mesela pence kapasitesine bakmak lazım nekadar buyuk olursa okadar iyi miş.. sonra hava kazanı var mı yok mu ona bakmak lazım.. çaparın albino modelleri var mesela hava kazanı yok bi çok bayi bu modeli öbür model fiyatına satıyor kimse anlamadıgından.. pence buyuklugude 200ml hep ama katalogunda 400ml de yazıyor ama piyasada 400ml mı yok.. 400ml olması daha faydalı gelen arada düzensiz basıncın memeye etkisini azaltıyor..fakat tum üreticiler 200-250cc rası üretiyor penceyi.. ayrıca kuru tipini çapar fabrikası öneriyor.. çok daha uzun ömürlüymüş yaglı tip sürekli bakım istediginden ve ilerde contalarında genleşme boşluk oluyormuş arıza olasılıgı daha fazla imiş.. yani sonuç olarak kuru tip daha sorunsuz... en ucuz veren de pankobirlik miş.. tarım kredi koop. de 2 yıl geri ödemeli veriyor.. çok pahalı da degil 1180tl pankobirlikte tarım kredi de ise 1200-1250tl civarı.. piyasa da 1350tl civarında.. yanlız dikkat edilmesi gereken eger ilk defa süt sagım makinası alacaksanız vakum kazanı olup olmamasına bakılmalı arada fiyat farkı var mesela çapar markasının iki modeli var albino ve çapar modeli piyasada albino modelini çapar modeli fiyatına satıyorlar biraz indirim de yapıyorlar bilmeyen kişiler farkına varmıyor arada sadece vakum kazanı farkı var piyasada daha ucuz sanıp vakum kazansız albino modelini alıyorlar.. çapar marka alacaklar için ideal model : c002 kuru tip vakum kazanlı olan çapar modeli imiş..

ceya023 link=topic=55206.msg587773#msg587773 date=1335902221' Alıntı:
SÜT SAĞIM MAKİNASININ YAGLI MI KURUMU OLMASI UZUN ÖMÜR, AVANTAJLI VE KULLANIŞLI DIR ? NEDEN ? KURU MAKİNALAR SONRA CIKTI DAHA MI İYİ ACABA ?

Merhaba,

Herkese iyi forumlar dilerim.

Kapalı alanda, yağlı tip makinelerin çalışması esnasında egzozdan dışarı atılan yağ atığını düşündüğümüzde, insan ve hayvan sağlığı açısından yağlı tip makineyi önermediğimizi baştan söylemeliyim.

Ayrıca, seyyar sağım makinelerinde kuru pompa yerine yağlı pompayı öneren makine üreticilerinin öne sürdüğü en önemli sebep, yağlı pompaların kuru pompalara göre daha az gürültülü çalışmadır.

Kuru tip pompa üretimi, yağlı tip vakum pompasına göre teknoloji ve bilgi birikimi gerektirdiğinden çoğu makine üreticisi yağlı tip makine üretimine yönelmiştir.

Her 2 tip makineyi de üreten bir firma olarak, MİLKKAR 2/1 yağlı tip ile PLS 2/1 kuru tip vakum pompalı seyyar makineyi, fabrikamızda desibel ölçer ile test ettik.

Gürültü seviyesi;

- MİLKKAR 2/1 yağlı tip vakum pompalı makinede; pompanın hemen yanında 80 desibel, makinenin 1 m. çevresinde 85 desibel,

- PLS 2/1 kuru tip vakum pompalı makinede; pompanın hemen yanında 90 desibel, makinenin 1 m. çevresinde 95 desibel ölçüldü.

Sonuç olarak arada 10 desibel gibi bir fark var.

Dolayısıyla kuru tip veya yağlı tip vakum pompalı makine arasında çok da fazla bir gürültü farkı olduğu söylenemez.

• Beğen
Tepkiler: Habib Muhammed