Sütçüden yem almak zorunlumu acil yardım

Arkadaslar sütümüzü sütaşın sütçüsüne(sütaşın kendi değil aracısı)
Yemi bizden almak zorundasın diye tutturuyor ben 1 ay tarım krdediden almıştı vadeli olarak bu tarım krediden çuval başı 6 tl daha zamlı veriyor ve süt parasindan kesiyor almiyacagım yemi desem bunu" sütaş veriyor yemi sana ben mi yiyeceğim bende senin sütünü almam" diyor
Yardim edin sütaşın böyle bir uygulamasi varmi

• Beğen
Tepkiler: mekanik10
Alma. Burdada aracılar süt firmasının yemini piyasa yemlerden 6-8 tl zamlı sattı. Alanlar bırak para almayı borçlu çıktı. Aracıları hiç sevmem hiçte güvenmem. Öyle zorla yemini sattıracağını hiç sanmıyorum fabrikanın. Aracı komisyon aldığı için zorla satıyordu burda. 2 yılda köşeyi döndüler.

Alma. Burdada aracılar süt firmasının yemini piyasa yemlerden 6-8 tl zamlı sattı. Alanlar bırak para almayı borçlu çıktı. Aracıları hiç sevmem hiçte güvenmem. Öyle zorla yemini sattıracağını hiç sanmıyorum fabrikanın. Aracı komisyon aldığı için zorla satıyordu burda. 2 yılda köşeyi döndüler.
Almiyacam ama sutu almam diyor başkasına vereyim diyorum onlar bundan daha beter

Arkadaşım sütaşın böyle bir uygulaması var olduğunu biliyorum fakat bu aracının bir oyunu da olabilir sen sütaş yetkilileriyle bir görüş. Süt krizinin başında bazı firmalar buralarda alımı sonlandırdı o zamanlar sütaş a geçen köyler olmuştu ve sütünü aldığı müstahsile yemini zorunlu verdiğini duymuştum.

Aksaray bolgesinde fiyat iyi sorun yok diye yazmisti Hacimmet arkadas. Anlamiyorum, fiyat iyi deyip birileri yeni yatirim yapiyor, bazilari zor durumda.

Sut maliyeti ve satis fiyatlari konusunda detayli bilgisi olan var mi ?

Gercekten 100 ve ya 200 bas sagmalda sut maliyeti nedir ?

• Beğen
Tepkiler: cimeli68
Şu anda her yerde bu uygulama var sanırım, olmayan yer varsa yazssın
10 yıldır Rella gıdaya veriyordum sütümü, illa yem alcaksın dedi, bende sembolik 8-10 çuval almaya başladım bir kaç ay böyle geçti
Sonra sen az yem alıyosun sütünü almayacaz dediler, bende başka sütçüye veriyorum ama gene yemi sembolik alıyorum
Piyasada örnegin 50 lira olan yem sütçüde 55-58 lira ve almak mecbur

Süt Verdiğim hiç bir yerden yem almıyorum
Mandıraya süt vermesemde Bizim burada ben hiç yem getiren süt toplayıcısı görmedim fiyat verilir bağlantı süt ile tek yönlü yapılıyor dayatma olmaz aksini kimsede kabul etmez.

Sadece rica üZerine gelirken fabrikan bir kaç yem getir parasını vereyim der bizim köylüler ii niyet üzerine olur bu

burada da yok.
sütü köy kooperatifi bahçıvan firmasına veriyor (galiba, emin değilim)
süt yemini de kooperatif Trakya Birlikten alıyor.
isteyenler aracıdan veya kooperatiften almayıp, doğrudan Trakya Birlik depolarından da alabiliyor.
çuvalda bir kaç TL ucuz oluyor o zaman...

Arkadaslar sütümüzü sütaşın sütçüsüne(sütaşın kendi değil aracısı)
Yemi bizden almak zorundasın diye tutturuyor ben 1 ay tarım krdediden almıştı vadeli olarak bu tarım krediden çuval başı 6 tl daha zamlı veriyor ve süt parasindan kesiyor almiyacagım yemi desem bunu" sütaş veriyor yemi sana ben mi yiyeceğim bende senin sütünü almam" diyor
Yardim edin sütaşın böyle bir uygulamasi varmi
Hocam ben bizzat süt toplama kooparatıfınde calısıyordum ve sutu sutasa verıyorduk. Sutas sütü alırken gerı odemede paranın yarısına yem almak zorundasın dıyordu mecbur alıyosun . Bunu alıncada sende aynı sıstemı köyluye yapıyosun yada sutu ucuza alıyorsun . Nasıl bır aracı var bılmıyorum ama bosa sutasla ıletısıme gecmek ıcın ugrasma olay aracıda bıter. Ayrıca bızımkı koopararıftı kar amacı gutmuyordu 2 3 koylu calısıp ekmek parası cıkartıyor bu kadar amac koyluyu kazandırmaktı. Ama şöylede bırsey var pıyasadakı yemlerın hepsınden sutasınkı ıyı mılletın lafına bakmayın arastırın analız yaptırın anlarsınız

• Beğen
Tepkiler: keltaşlı
Hocam ben bizzat süt toplama kooparatıfınde calısıyordum ve sutu sutasa verıyorduk. Sutas sütü alırken gerı odemede paranın yarısına yem almak zorundasın dıyordu mecbur alıyosun . Bunu alıncada sende aynı sıstemı köyluye yapıyosun yada sutu ucuza alıyorsun . Nasıl bır aracı var bılmıyorum ama bosa sutasla ıletısıme gecmek ıcın ugrasma olay aracıda bıter. Ayrıca bızımkı koopararıftı kar amacı gutmuyordu 2 3 koylu calısıp ekmek parası cıkartıyor bu kadar amac koyluyu kazandırmaktı. Ama şöylede bırsey var pıyasadakı yemlerın hepsınden sutasınkı ıyı mılletın lafına bakmayın arastırın analız yaptırın anlarsınız
Kardes tk dan aldığımız yem ile sutcuden aldigimiz yem ayni