SÜTIRKI İNEK SÜRÜSÜNDE KAZANÇ

Hocam sıkıntılı olan durum taban fiyatin olmaması bir yıl kilosu 2500_3000 tl oluyor bir yıl 300 kuruşa düşüyor ortalama bir fiyat olacak ekecek çiftçi ona göre hesabini yapacak ama ne yazık ki kumar gibi fiyatlar
bu durumun çaresi, patates üreticileri birliği kurulması, taban fiyatı uygulanması...
tonu 2000-2500, her neyse, bu fiyatın altında satış yapılmayacak...
tarım bakanlığının da bu durumu desteklemesi, denetlemesi gerekir...

Çok fazla fabrika yemi kullanıyorsunuz. Biz yulaf ekeriz ota biçeriz alaf olur. Hayvana saman vermeyiz altına kuruluk olarak kullanılır. Yulafın yanında arpa ezmesi yada yulaf ezmesi kullanılır. Fabrika yemi slaj küspe vb. az kullanılır. Yulaf olmasa hayvanın karnı doymuyor. Kuru madde oranı yüksek, slajın küspenin yarısı su o biçimde satıyor adamlar. Hayvan başı 10 kg fabrika yemi verirse bir işletme ayakta kalamaz. Herseyin hazırı olmaz üreteceksin.
1700 kg dene Mısır alacağım tarlama yulaf ekip hayvana versem hayvan bana 1700 kg Mısır’ın kârını verir mi?

• Beğen
Tepkiler: Ahmet0692
Kıştan yulaf ekip yazlık olarakta mısır ekebilirsen harika olur. Kurumadde olarak yulaf mısır slajının iki katıdır. 1 ton mısır slajının eşdeğeri 500kg yulaf alafıdır.
2. Ürün olarak 5 yıldır 5 çeşit slajlık Mısır denedim. 2. Ürün Mısır en az 1.5 ton az veriyor. Dane miktarının az olması da cabası. Bitkiler yetişmek için güneşlenme miktarına bakar , ne kadar güneş o kadar verim ,
Hayvanlar için 200 dekar sulu arazi ayırıyorum. 200 dekar Mısır eksem bu yılki fiyattan 500 bin tl eder . Kışın soğukta b.k s...k uğraşıyoruz . Sütü satıyoruz danasını besliyoruz kalan para yine aynı.

Merhaba herkese. Tek tek alıntılamak istemedim ama bir kaç naçizane yorumum var benim de. Hayvancılığı tüccarlıkla falan karıştırmak ne demek anlamadım gerçekten. Bugünün dünyasında bir iş para kazanmak için diğeri amme hizmeti olarak mı yapılıyor? Her iş eşit oranda para kazanmak için yapılır. İlle de amme hizmeti yapmak isteyen süt hayvanı bakmak yerine okul yaptırabilir. Tarladan çıkan ürünün hayvancılıkta kullanılması yerine meta olarak satılması doğru bir karşılaştırma maliyeti bence. A ürününü yetiştirip sattığımda 100 tl kazanıyorsam, B ürününü hayvana yedirip en az ne kadar kazanmalıyım bu hesap iyi yapılmalı. Yine 100 tlyse bu işte bir sorun var. Son olarak da yulaf nasıl ayçiçekten fazla kazandırcak anlamış değilim. Toprak yapısı çok zayıfsa o başka. O zaman da niye kıyaslamaya tabii tutuyoruz. Son olarak da buğday çiftçisinin yılda 8 gün çalıştığı bir dünya varsa söyleyin oraya gidelim. Ben buğday ve ayçiçeği ekiyorum. Adam çalıştırıyorum. Bunun haricinde sadece ekstra yevmiyeci tuttuğum günler bile o zaman rakamına güler geçer

• Beğen
Tepkiler: Ahmet0692
Ayrıca 100 dekar buğdayın maliyeti:
Dekarı 8500 tlden 33 dekar kuru tarla istedim. Adam 11000 istedi. Hadi arayı bulalım. Dekarı 10000 tl.

Tarla parası 1000000 tl.
Yıllık maliyeti 40000 tl.
Traktör 200000 tl.
Diğer malzemeler diyelim ki 60000 tl.
Köyde oturma ve köye gelin getirmenin maliyetini yok saysak bile toplamda
1.3 milyon tl. Evet demek ki neymiş. Önce 1.3 milyon tl sermaye koyalım fabrikaya. Sonra çiftçinin kaç gün çalıştığını konuşalım. Bu sermayeyle yapılabilecek işler içinde en az parayı kazandıran işin çiftçilik olması da cabası.

Bir nevi üreticilik olmuyor ki bu tüccarlık olmaz mi? Hazır yem hazır inek alayım süt versin satayım. Hep örnek verilen, imrenilerek bakılan Avrupa çiftçisi böyle mi yapıyor? Sanmıyorum.

Evde yemek yapamam her gün lokantadan yiyeyim ama evdeki maliyette olsun demeye benziyor bence.
evde ki fiyata aynı kalitede yemek gelıyorsa lokantadan almak daha mantıklı bu işlerin hepsinde amaç para kazanmak en azından %95 inde durum bu

8 gun calisipbiyi para kazanmayi beklemek olacak is degil. Fiyat iyi bile olsa mantikli is degil.
Hocam yanlış düşünüyorsunuz patates 30 kuruş dekar maliyeti 2500 tl yi geçiyor dekardan ortalama 3_4 ton patates cikar hesap ortada sen zarar etmeyebilirsin ama zarar eden cik oluyor ciftcilikten
3 ton almaz patates en az 6 ton alır zarar etmez belki ama çok azıcık kazanır

bende herkesi tek tek alıntılamadım ama arkadaşlar 8 günlük bugday tarımını gerçekten merak ettim sadece ekimi 2 gün sürer harman zamanı köye gidersın 15 günde ancak köyün işi biter seninde biter biçerçi sanki senı beklıyor biçmek için onda da iki senede şu anki maliyetlerle 20 bin lira belki kazanırsın şehir de çalışan adam bir tl koymadan kazanıyor en ucuz tarla 3 bin lira 100 dekar 300 bin eder adam gider bir ev alır 2 yılda 24 bin tl getirir daha çok şey yazarım da uzar gıder

Tarla ve ekipman sermaye ve iyi para tamam. Kamyon alip , otobus alip calissanda ayni. Bir milyon harcadim bugdaydan me kazandim kismini farkli hesaplayalim mi.

Babam yirmivsrneconce onbine almisti diyelim simdi o tarla oldu bir milyon bu kar mi degil mi ? Birkac sene once 10/ e alip kullandigin trakyor simdi kaca satilir ? Enflasyon yukseksr bj hesap tutmaz.

Bugday sekiz gun yazdigim sizin dediginiz gibi degil. Sekiz gun tarlada calisip bugdayi satiyorsun, hesabi arkadas yapmisti. Karsiligin da ne bekliyordun? Patlican kabak eksen kirk gun calisir fazlasinj kazanirsin degil mi, ayni tarla ayni ekipman yani ayni sermaye. Sebze yerine bugday eken daha az calisir bu nedenle daha az kazanir. Katma deger meselesi. Az calisan az kazanir.
Topragin ve sartlarin neye elveriyorsa o is iyi.

arkadaşlar zaten bir ekonomik kriz vardı bu pandemiyle beraber çok aşırı hissettiriyor kendini ve hissettirecek bu sene yazın göreceğiz bazı ürünler ya maliyetini kurtaramayack fiyata satılacak yada az ekilip çok pahalı olacak 4 kişilik bir aile düşünün bu sene kışın sizce kaç kg portakal, elma ve mandalina alabilmiştir ortalama kg 5 tl kış mevsimi en az 120 gün 4 kişilik aile akşam otursun 2 kg meyve yer buda 10 tl eder ayda ise 300 tl türkiyede kaç aile bu şekilde yıyebilir 4 kişilik aile en az 7 tanede ekmek yer ettimi 10 tl de o şimdi yaz için konuşuyorum cemal karpuz ekecek bu sene yıne maliyetı en az 2 bin tl olacak 2 bin tl de cemal kazansın ettimi 4 bin tl bir dekardan 6 ton karpuz aldı 1 kg karpuzun maliyeti 65 kuruş kamyona yükledik işçilik ve naklıye götürdü aracı koydu halci işçilik verdi pazarcı pazarda satacak kar edecek karpuz oldu pazarda 1,50 bir karpuz alsak 8 kg gelse 12 tl eder ben bır gunde yerimde adam ıkı gunde yesin bir karpuzun hikayesi bu sadece bunlar yaşanacak malesef ülkemizin güzel insanı malesef meyve sebze alırken düşünür hale geldi beyaz peynir 30 tl sütçü yine kazanmıyor çünkü kurtarmıyor hatta peynirde çok kalitesiz eğer devlet bu tarımı halletmezse başka sorunları hiç halledemez sizlerden görüldüğü üzere büyükbaş hayvan sayısı azalacak slaj ve yonca fiyatları nasıl etkilenecek

Tarla ve ekipman sermaye ve iyi para tamam. Kamyon alip , otobus alip calissanda ayni. Bir milyon harcadim bugdaydan me kazandim kismini farkli hesaplayalim mi.

Babam yirmivsrneconce onbine almisti diyelim simdi o tarla oldu bir milyon bu kar mi degil mi ? Birkac sene once 10/ e alip kullandigin trakyor simdi kaca satilir ? Enflasyon yukseksr bj hesap tutmaz.

Bugday sekiz gun yazdigim sizin dediginiz gibi degil. Sekiz gun tarlada calisip bugdayi satiyorsun, hesabi arkadas yapmisti. Karsiligin da ne bekliyordun? Patlican kabak eksen kirk gun calisir fazlasinj kazanirsin degil mi, ayni tarla ayni ekipman yani ayni sermaye. Sebze yerine bugday eken daha az calisir bu nedenle daha az kazanir. Katma deger meselesi. Az calisan az kazanir.
Topragin ve sartlarin neye elveriyorsa o is iyi.
Sen hiç sebze yetiştirip sattın mı?
Tam tek kişinin yapabileceği iş değil mi?
Hem 100 dekar sebzeyi yetiştirip toplayıp pazarlamak çocuk oyuncağı değil mi?
Buğday eken insanların çoğu zaten bu işi yapıyor. Ama toptan ayrı iş perakende ayrı iş. Bende 400 dekarın üstünde arazi var.
Ne dersiniz arkadaşlar hepsini kabak mı eksem patlıcan mı?

• Beğen
Tepkiler: Stronger
Arkadas anlatamadim galiba, pirasa, ispanak, havuc ek makinayla topla ucuza malet. Domates ek makinayla toplat kurut sat. Artan yetine bugday ek, ne ekersen ek.

Sen basta yazdiklarimi hic dusunsun mu ?
Tek basina sekiz on gun calisip bugday yapip para kazanmak istersen olmuyor iste.

Arkadas anlatamadim galiba, pirasa, ispanak, havuc ek makinayla topla ucuza malet. Domates ek makinayla toplat kurut sat. Artan yetine bugday ek, ne ekersen ek.

Sen basta yazdiklarimi hic dusunsun mu ?
Tek basina sekiz on gun calisip bugday yapip para kazanmak istersen olmuyor iste.
Alternatif daha kazandıracak bi ürün varken insanlar buğday ekmez hocam yada çalışma günü saati az diye de buğday ekmez.Sadece iklim şartları sulama olanakları buğday ekmeyi gerektirdiği için buğday ekiyoruz.

Bakınız Konya;Buğday ambarı diye nitelendirilirken şuan Adana'dan daha fazla mısır üretiliyor çünkü mısırın kazancı arttı,iklime göre mısır tohumu oluştu ama sebze her bölgede kolay kolay olmaz.
Sebze insanlara hitap eden bi ürün tadı görseli çok önemli herkesin yapabileceği bi iş değil.

Arazi ve su sartlarina gore haklisiniz. Ama buyuk arazisi olanin bir serada bile sebze yapmasi karli olacaktir. Siz supurge yapiyorsunuz diye hatirliyorum, zahmetli bir is ama zahmeti oraninda bugdaydan karli degil mi? Sozum sadece bugday, arpa yapana. Sanayide bile boyledir ,kolay yapilan sey ucuzdur kari da azdir. Tarim ya sanayi, ucuz kolay mal yapan toptan araciya verince cok az kazanir.

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca