Tahıl fiyatlarının artması için trakkulup ailesi

olarak yapabileceğimiz bişey varmı acaba ciddi anlamda söylüyorum.
Malum 1 torba buğday 25-30 lirayken 1 torba un 60-70 lira.
Bizim köyde tahıl fiyatları yüzünden motorunu, tarlasını satan şehire yerleşti.
Bunun bir çözümü yokmudur. Bi an kimse tahılı fiyatlar yükselene kadar satmasa iii olur dicem ama dışardan tahıl getirtip o bahaneyle çiftçiden vergi alacaklar diye korkuyorum.
Biraz önce haberlerde okudum tarım bakanlığı bile yerli makam aracı şartını çiğneyip bilmem kaç paraya ithal makam aracı almış. Başka bakanlık olsa bu cümleyi buraya kurmazdım ama konu tarım bakanlığı, yani trakkulüp ailesini mecliste temsil eden bakanlık.
25 torba un almak için 50 torba buğday satmak gerekiyor hemen hemen, hatta daha fazla.
Türkiye'de hayvancılığın çok olup dışarıdan angus alındığı gibi olmayacak bir çözüm üretebilirmiyiz.
Bu arada çiftçiyi yeni traktörlere heveslendirip, uzun vade ödemek bahanesiyle dünyanın faizinide çiftçiye yüklemişlerdi hatırlarsanız; bizim köyde bu yolla sıfır traktör alanlar bile çiftçiliği bıraktı.
Traktörlerinide satamıyorlar borcu bitmediği için. Gerçi anamız ağladı diyen bir çiftçiye, ananıda al git diyen bir milletvekilinin olduğu sürece çok zor tahıl fiyatlarının artması...
Bunu siyaset için söylemedim sadece milleti temsil etmek için dünyanın parasını alıpta çiftçiye hakaret eden birininin o parayı haketmediğini belirtmek istedim.
Bu tahıl fiyatlarına bir çözüm bulabilirmiyiz ufakta olsa yoksa memlekette çiftçi kalmayacak bu gidişle.

Ynt: Tahıl fiyatlarının artması için trakkulup ailesi

Vekil değil, Başbakandı o cümleyi sarfeden. Politik işlere girmeden edemedin madem; tüm çiftçileri temsil eden bir ortam değil trakkulup formu. Çok büyük çiftçilik yapmıyorum; 100-150 dönüm Arpa dışında herhangi bir ürün ekmiyorum,serzenişinde haklısın.

Bu sene çıkan mahsulün başına 30 ineği bağlasan, sapsız samansız,6 ayda zor bitirirlerdi ama satınca 15-20 bin tl yani 3-4 inek parası. Hayvancı yemin pahalılığından şikayet ediyor piyasaya canlı hayvan satmayıp elde fiyat artsın diye bekliyor; bizde aynı şekilde piyasaya arpayı vermezsek fiyatlar artmayacak; makinalaşma sebebi ile maliyeti daha düşük olan Avrupa ' dan direk ithal.

Bu yazdıklarıma rağmen cümlelerine katılmadığım noktalar var, biz kolaya kaçmayı seviyoruz, zoru değil. Patates ektiriyorum tarlalara icara, icardan gelen hazır gübreli tarlalara fırfır ile ucuz yollu serpip goble ile sürüp tapan bile vurmuyorum. Ekim maliyeti çoğu zaman 500-600 ü geçmiyor, ilkbahar ve yazın gübre,ilaç ve biçer masrafı dışında büyük bir masraf da yok. Daha ne isteyeyim yaradandan ? Şimdi iyi güzelde kıraç tarlalar ne olacak diyebilirsiniz; fiğ ekin, ektirin. Fiğ kalkan tarlanın Tahıl verimi yüksek olur. Hem fiğden para kazanın hem buğday ya da Arpadan. Formda takip ediyorum 198 bin TL ye traktör alan var; Allah gani gani daha çok versin, benim 198 binim olsa traktör almam mesela, büyük iş yapıyorlar normaldir ama çıkıp 100*150 dönüm (eneye 200-250 ye çıkartmayı düşünüyorum) eken ben çıkıp 100 bin TL lik traktör alsam işin içinden çıkamam. Birçok çiftçinin hatası bu, aynı hatayı 2000-2001 krizlerinde köylülerim de yaptı, krizin de etkisi ile çoğu battı.

sinan bu 2. konu siyasetle bitiriyorsun hep..

normal çiftçilikle ilgili ve üyelerimizin işine yarayacak
paylaşımlar üzerinde durursan memnun oluruz.

takip...

Ek olarak Arpa ' nın ilk biçim günü gelip şiniğine(7 kilosuna) 3250 veren utanmazlar şimdi piyasada Arpa bulamıyor, yapılacak en güzel şeye araya giren simsarları aradan çıkarmaktır. Güç bela 4 TL ye elden çıkardım, şimdi 5 i geçmiştir sanırım. Fiyatları kilo usulü yazamıyorum kusura bakmayın. Elimde 3 Ton kadar daha var dört dönüyorlar etrafımda hayvancılar. Buradan da şunu anlıyoruz; neymiş, acele etmiyor muşuz, bekliyoruz ama öyle bir lüksü yok çoğu çiftçinin. Para lazım oluyor vermek zorunda kalıyoruz, bunun önüne geçmek içinse ekilen ürünlerin çeşidini arttırmamız gerekiyor ya da bir önceki seneden kendi ekonomimizi, plan program yaparak, bu durumlara karşı hazırlıyoruz.

Birde arkadaslar tahil fiyatlari bölgeden bölgeye fark ediyor
Örnegin ayni degerlere sahip bugday Konyada 870 tl. Ankarada 760 tl. Corum da malesef 650 tl bu nasil oluyor anlamadim yillardir bu böyle

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=85781.msg1024801#msg1024801 date=1443885666' Alıntı:
sinan bu 2. konu siyasetle bitiriyorsun hep..

normal çiftçilikle ilgili ve üyelerimizin işine yarayacak
paylaşımlar üzerinde durursan memnun oluruz.

takip...
Yusuf abi MİTe çalışacak adamsın ne diyim;
Hemen nerden gördün :)
https://www.youtube.com/watch?v=soKSHnWMlYM

apsiL link=topic=85781.msg1024803#msg1024803 date=1443885808' Alıntı:
Ek olarak Arpa ' nın ilk biçim günü gelip şiniğine(7 kilosuna) 3250 veren utanmazlar şimdi piyasada Arpa bulamıyor, yapılacak en güzel şeye araya giren simsarları aradan çıkarmaktır. Güç bela 4 TL ye elden çıkardım, şimdi 5 i geçmiştir sanırım. Fiyatları kilo usulü yazamıyorum kusura bakmayın. Elimde 3 Ton kadar daha var dört dönüyorlar etrafımda hayvancılar. Buradan da şunu anlıyoruz; neymiş, acele etmiyor muşuz, bekliyoruz ama öyle bir lüksü yok çoğu çiftçinin. Para lazım oluyor vermek zorunda kalıyoruz, bunun önüne geçmek içinse ekilen ürünlerin çeşidini arttırmamız gerekiyor ya da bir önceki seneden kendi ekonomimizi, plan program yaparak, bu durumlara karşı hazırlıyoruz.
Doğru tespit bencede.

Çok fazla alan eken çiftçiler çeşite gitse daha mantıklı.Atıyorum 150 dönüm yer ekiyorsan 50 şer dönümden 3 çeşit ek.Bir kamyon kasası ne kadar ton ürün alıyor ,senin tarlan dönüme ne verim veriyor ona göre tarlalarını bölüp ekim yapılabilir.

Hatta mevsim ters giderse diye mevsimden daha az etkilenebilecek birşeyler ek.Plan yap kısacası.

apsiL link=topic=85781.msg1024799#msg1024799 date=1443884902' Alıntı:
Vekil değil, Başbakandı o cümleyi sarfeden. Politik işlere girmeden edemedin madem; tüm çiftçileri temsil eden bir ortam değil trakkulup formu. Çok büyük çiftçilik yapmıyorum; 100-150 dönüm Arpa dışında herhangi bir ürün ekmiyorum,serzenişinde haklısın.

Bu sene çıkan mahsulün başına 30 ineği bağlasan, sapsız samansız,6 ayda zor bitirirlerdi ama satınca 15-20 bin tl yani 3-4 inek parası. Hayvancı yemin pahalılığından şikayet ediyor piyasaya canlı hayvan satmayıp elde fiyat artsın diye bekliyor; bizde aynı şekilde piyasaya arpayı vermezsek fiyatlar artmayacak; makinalaşma sebebi ile maliyeti daha düşük olan Avrupa ' dan direk ithal.

Bu yazdıklarıma rağmen cümlelerine katılmadığım noktalar var, biz kolaya kaçmayı seviyoruz, zoru değil. Patates ektiriyorum tarlalara icara, icardan gelen hazır gübreli tarlalara fırfır ile ucuz yollu serpip goble ile sürüp tapan bile vurmuyorum. Ekim maliyeti çoğu zaman 500-600 ü geçmiyor, ilkbahar ve yazın gübre,ilaç ve biçer masrafı dışında büyük bir masraf da yok. Daha ne isteyeyim yaradandan ? Şimdi iyi güzelde kıraç tarlalar ne olacak diyebilirsiniz; fiğ ekin, ektirin. Fiğ kalkan tarlanın Tahıl verimi yüksek olur. Hem fiğden para kazanın hem buğday ya da Arpadan. Formda takip ediyorum 198 bin TL ye traktör alan var; Allah gani gani daha çok versin, benim 198 binim olsa traktör almam mesela, büyük iş yapıyorlar normaldir ama çıkıp 100*150 dönüm (eneye 200-250 ye çıkartmayı düşünüyorum) eken ben çıkıp 100 bin TL lik traktör alsam işin içinden çıkamam. Birçok çiftçinin hatası bu, aynı hatayı 2000-2001 krizlerinde köylülerim de yaptı, krizin de etkisi ile çoğu battı.
kardesim fiği buğdaylamıyoksa arpaylamı katıp ekiyorsunuz ben nideliyim tarlalar fazla evrimlideğil fiğin özelliğine neden verimiartırıcı etkisivar

Birlikte ekme değil kastim, nöbetleşe ekimden bahsediyorum. Fiğ ekerken tarla herg ediliyor zaten, bir sürme maliyeti ile iki ürün aliniyor. Diğer husus ise baklagil cinsi bitkiler tarlayi mineral bakimindan duyuruyor. Nasil oluyor bilimsel bir şekilde izah edemiyorum ama durum bu..