Tarım & Çiftlik İşleri İçin Uygun Traktör Arıyorum ( Kepçeli )

Öncelikle Herkese Selamlar Edirne / Keşan'da Tarım & Hayvancılık Yapmaktayım Şuan Hafif Tarım İşleri ( İlaç Gübre Tırmık Ve Bazı Toprak İşleme Aletleri ) (Ayrıca Hayvan Dışkısı Atma Hayvan Besleme) Amaçlı Ortalama 100-110Hp Arası
Traktör Aramaktayım. Bir Arkadaşım İle Bize Uygun Gelen Modelleri Sizede Söylemek İstedim hep beraber karar verelim :D :)
---- Beğendiğimiz Traktörler ----

. > Deutz Fahr 5100G Veya 5110G Seçme Sebebimiz [ Deutz Fahr Oldukça Performanslı ve o kadarda yakıtı az olan bir traktör şanzımanı oldukça kuvvetlendirilmiş gerçekten çok farklı bir traktör yapmışlar]

. > Case Ih Jx100 FL Paket Seçme Sebebimiz [ 4 Yıl Garanti Diğer CNH Modellerine Göre Farklı bir Motor Hacmi Ayrıca Kullanım Rahatlığı Her Türlü Operatör Kullanabilir Yedek Parça Bol Olmasıda Verdiğim Bir Artıdır ]

. > New Holland TR5.105 Seçme Sebebimiz ( %28 İndirim Kampanya Fiyatıyla Oldukça Uygun Şase Biraz Ufak Kapalı Alanda Rahatlıkla Çalışabilirim Ayrıca 3.4 Hacmi İle Çok yüksek performans beklemiyorum fakat yakıtıda düşük olur )

. > Kubota M108S ( Bu Traktör Hakkında Tam Karar Veremedik Oldukça İyi Olduğunu Söylediler Kullan Yardımcı Olursa bilgi verirse sevinirim. NOT : Tam Çiftlik traktörü diyorlar gerek manevra gerek kullanım kolaylığı )
TEŞEKKÜRLER :confused::)

Hocam new hollandın td ve jx serisi aynı sana tavsiyem uzak durman bu serilerden. Yan komşumuzda td 110 var tek işi saman sılaj ayak işleri daha dün sanayiden geldi 2017 model traktör fren vites çok sıkıntı iyisi olsun diye 30 bin lira civarına alparslan tarımdan 4 aparatlı kepçe yaptırdı hiç verimli değil daha bugün kullandım tatminkar değil.

Kubota kullanan başka komşumuz var sağlamlığını ve yakıtını bayağı övüyor fakat çekiş pek iddaalı değil.

Tr5 serisi hakkında herhangi bilgim yok. Td serisinden üstün olduğunu düşünüyorum.

Deutz hakkında gözle gördüğüm hiç birşey yok. Duyduklarım ise efsane olduğu yönünde. 5090 sahibi Tokatlı arkadaşım var ona göre deutz üstüne traktör yok.

Çiftliklerin ve hayvancılığın çok yoğun olduğu bölgedeyim. Çoğu kişinin tercihi jd 5m serisi günlük en az 2-3 saat kuyruk mili kullanarak yem karma yapan traktörler var. Birinde bir arıza ve aksaklık duymadım. Yakıtı biraz fazla olacaktır ama bulunursa jd 105 m düşük saatte ikinci el tavsiye ederim.

Hocam new hollandın td ve jx serisi aynı sana tavsiyem uzak durman bu serilerden. Yan komşumuzda td 110 var tek işi saman sılaj ayak işleri daha dün sanayiden geldi 2017 model traktör fren vites çok sıkıntı iyisi olsun diye 30 bin lira civarına alparslan tarımdan 4 aparatlı kepçe yaptırdı hiç verimli değil daha bugün kullandım tatminkar değil.

Kubota kullanan başka komşumuz var sağlamlığını ve yakıtını bayağı övüyor fakat çekiş pek iddaalı değil.

Tr5 serisi hakkında herhangi bilgim yok. Td serisinden üstün olduğunu düşünüyorum.

Deutz hakkında gözle gördüğüm hiç birşey yok. Duyduklarım ise efsane olduğu yönünde. 5090 sahibi Tokatlı arkadaşım var ona göre deutz üstüne traktör yok.

Çiftliklerin ve hayvancılığın çok yoğun olduğu bölgedeyim. Çoğu kişinin tercihi jd 5m serisi günlük en az 2-3 saat kuyruk mili kullanarak yem karma yapan traktörler var. Birinde bir arıza ve aksaklık duymadım. Yakıtı biraz fazla olacaktır ama bulunursa jd 105 m düşük saatte ikinci el tavsiye ederim.

Verdiğiniz Bilgiler ve Tavsiyeler için çok teşekkür ederim

• Beğen
Tepkiler: tenta90
Öncelikle Herkese Selamlar Edirne / Keşan'da Tarım & Hayvancılık Yapmaktayım Şuan Hafif Tarım İşleri ( İlaç Gübre Tırmık Ve Bazı Toprak İşleme Aletleri ) (Ayrıca Hayvan Dışkısı Atma Hayvan Besleme) Amaçlı Ortalama 100-110Hp Arası
Traktör Aramaktayım. Bir Arkadaşım İle Bize Uygun Gelen Modelleri Sizede Söylemek İstedim hep beraber karar verelim :D :)
---- Beğendiğimiz Traktörler ----

. > Deutz Fahr 5100G Veya 5110G Seçme Sebebimiz [ Deutz Fahr Oldukça Performanslı ve o kadarda yakıtı az olan bir traktör şanzımanı oldukça kuvvetlendirilmiş gerçekten çok farklı bir traktör yapmışlar]

. > Case Ih Jx100 FL Paket Seçme Sebebimiz [ 4 Yıl Garanti Diğer CNH Modellerine Göre Farklı bir Motor Hacmi Ayrıca Kullanım Rahatlığı Her Türlü Operatör Kullanabilir Yedek Parça Bol Olmasıda Verdiğim Bir Artıdır ]

. > New Holland TR5.105 Seçme Sebebimiz ( %28 İndirim Kampanya Fiyatıyla Oldukça Uygun Şase Biraz Ufak Kapalı Alanda Rahatlıkla Çalışabilirim Ayrıca 3.4 Hacmi İle Çok yüksek performans beklemiyorum fakat yakıtıda düşük olur )

. > Kubota M108S ( Bu Traktör Hakkında Tam Karar Veremedik Oldukça İyi Olduğunu Söylediler Kullan Yardımcı Olursa bilgi verirse sevinirim. NOT : Tam Çiftlik traktörü diyorlar gerek manevra gerek kullanım kolaylığı )
TEŞEKKÜRLER :confused::)
İsterseniz Beyendik e uğrayın deneyin Deutz u.

Çiftliğin büyüklüğüne göre Tractor of the year, Best Utilitiy, Farmall 75 A , 3 silindir CRD, 86 hp 340 n.m. torklu traktör harika olurdu, maalesef ülkemize gelmiyor, onun yerine Farmall 85 C veya 95 C de olabilir.
Fakat toprak yükleme gibi yükü fazla olan işler varsa 4,5 litre, motor hacmi yüksek modeller olabilir, 1 tonluk rulo veya silindirik balye istifleme gibi işlerde traktör ağırlığı ve motor hacmi artarsa daha kullanışlı olur. JD 6330 Premium, Claas Arion v.s. olabilir.
Kepçeli traktörde hidrostatik levye mutlaka gerekir, vitesin kademesiz, tam otomatik veya yarı otomatik olması iyi olur.Tam otomatik şanzımanlarda bütün kademeler debriyajsız geçiş sağlıyor, frene basınca transmisyonu boşa alan şanzıman iş kolaylığı sağlıyor, kepçede sarsıntı giderici aparatlar kolaylık sağlar.
Katı gübre serpme de ise torku yüksek motor lazım, ithal motorlarda 5 ve 6 sınıfı kompos yükleme, 7 sınıfı gübre serpmeye kullanılıyor, AB de ölçekler büyük, bizde küçüktür, gübre serpme de 5 sınıfı motor hacmi büyük 4,5 litre traktör tercih ederdim.
Uçan halı tarzında, stabil çalışmalı traktörlerde tork eğrisi düze yakındır, yükü sarsmaz, devirle uzun bir band boyunca kullanabiliriz, JD 5075E(9*3) (1400-2400 devir) 272 n.m. , Kioti RX 7320 Eco CRDİ (24*24) (1200-2600 devir), 200 n.m., Case JX65C (12*12) (1500-2300 devir) 260 n.m.,
Çalışma konforu olarak Kioti kullanışlı olacaktır, 1400 devir çalışma aralığı sunuyor, torku traktör ağırlığına göre normal fakat traktörün 500 kg genel ağırlığının daha fazla olması ve torkun 270 n.m. civarlarında olması gerekir.
JD 5075E vites az geliyor, 16*16 transmisyon gerekir.Çalışma aralık devri 1000 devir yeterlidir.
Case motor esnekliği güzel, çalışma devri yeterli, 16*16 şanzıman istiyor.
6 sınıfı motorların max tork-güç noktaları arası çalışma devirleri kısa olduğu için kademesiz şanzımanlarda daha kullanışlıdır. Hi-Lo buçuk vites araları 200 devir gibi yakındır, düğmeye bastıkça motor sarsılmaz.
Sütçüye su parasına süt satıyoruz, 2 kg buğdaya 1 kg yem alıyoruz, siz traktör alalım diyorsunuz.

Nh t5 veya Case farmall c çiftlik işleri için uygun.Crd motor teknolojisi var vites sayısı gayet yeterli.Hidrolik shuttle var.çamurluk üstü kuyruk mili düğmesi vs işinize yarayacaktır.İkinci eli iyi yedekparça sıkıntısız.Kompak tasarım ile çiftlik işlerine çok uygun.Deutz 5090G orjinal hava filtresi 900 tl bilginize.Ben cnh yada agco mf tercih ederdim.

• Beğen
Tepkiler: Şaban Oyman
Kepçeli traktör için bilinenin aksine shuttle lı traktör uygun değil bana göre
Traktöre kepçe uygulanacaksa özkan makina olmalı
Traktör 100 hp üstü cüsseli olmalı ağırlık dengeli olacak
Mümkün olduğunca ucuz olacak.mekanik olacak 250 binlik traktöre kepçe koymanın hiçbir getirisi yok
Yeni aldığım zetor fortarra traktöre özkan mak kepçe takılıyır haftaya bende video çekeceğim inşallah

Kepçeli traktör için bilinenin aksine shuttle lı traktör uygun değil bana göre
Traktöre kepçe uygulanacaksa özkan makina olmalı
Traktör 100 hp üstü cüsseli olmalı ağırlık dengeli olacak
Mümkün olduğunca ucuz olacak.mekanik olacak 250 binlik traktöre kepçe koymanın hiçbir getirisi yok
Yeni aldığım zetor fortarra traktöre özkan mak kepçe takılıyır haftaya bende video çekeceğim inşallah

Benim çevremdede 5060’larda özkan makina kullanıyorlar. Neden peki Özkan makina artısı ne? Daha önce hangi kepçeli traktörleri hangi işte kullandınız?

Tek çeker olsun çift çeker olsun
Bütün marka ve modelleri kullandım test ettim.günmak çok iyi lakin takmatik değil
Özkan kullanışlı sağlam ve seri çalışır lakin bir miktar pahalıdır
Sizde muhakkaki kullanmışınızdır kepçe test etmeden almayın derim
Satış sonrası hizmetlerindende memnunum açıkcası
5060 kepçe için güzel bir tercih bende düşünmüştüm
Ama aklımda hep 6000 serisi john deere var.
Fakat fayda zarar yakıt arıza fiyat parametrelerini düşündüğümde mekanik 110 hp zetor fl 3500 özkan için uygun görgüm kepçe dahil fiyat 90 ı bulmaz.
Ben piyasaya çalışıyorum yanlız bunu göz önünde bulundurun
Olmadık yerlerde olmadık işler çıkıyor yapıyoruz
Yukarıda videosunu attığım zetor ön dingilden ve shuttle dan arıza verdi mesela 500 saatde
Birazda bizim hatamızdan oldu.
İsterseniz tel anlatıyım uzun oluyor[emoji102]
0 532 451 15 45

Landini 20190222_132454.jpg

Toprağım, ne gibi sorunlar yaşadınız?

50 saatte şarj dinamosu arıza yaptı, traktör 3 aylık iken marş dinamosu arıza yaptı. Bunlar garantiden karşılandı. E lift teli iki defa,tren teli ve debriyaj teli koptu. (Teldir kopar çok büyük sorun değil.)
2500 saatte motorda belli belirsiz ses değişikliği oldu servise götürdüm zaman dişlileri aşınmış dedi. Söktük ki 2 ve 3 no lu piston kepleri kırık blokta da kılcal çatlaklar var. Zaman dişlileri, blok,kepler ve sekmanlar değişti,yani motor yaptırdık 2500 saatte.100 saat sonrada hidrolik hassasiyeti arızalandı.Bu arada da klima iki defa arızalandı. Ön lestiklerde de dengesiz aşınma var.Dışlar bitti iç kısımları hala yeni gibi. Severek aldığımız traktör bizi çok üzdü.
Bu traktörün tüm bakımları serviste ve zamanında yapıldı.
Sen söyle şimdi toprağım nasıl tavsiye edeyim case jx serisini. Bence uzak durulması gereken traktörler.