tarım kredi kooparatifi rezilliği

Almayın hemşerim satın iki inek faiz ödemeyin .size değil herkese söylüyorum .bir sene dişimi sıkarım senelik masrafımı biriktiririm.tezgah kurulmuş düşmeyin." kaynak tahsis ücreti" ödemeyin

Aynen Abim çok doğru söylüyosun o kuruluşa 12 senedir adım atmıyorum göz göre göre örümcek ağına takılmaya gerek yok

Piyasa geziyorum peşin para dışarıda daha ucuz .bir örnek koop.75 olan sülfatı esnaftan 62.5 e aldım .100 çuvalda 1250 lira kâr ettim.konuda elemanlara verdim .çeltiği gübrelettim.paranın olmadığı yerde koop iyidir.paran varsa zarar ettirir.

• Beğen
Tepkiler: Göktürk.
Başından söyleyim; ben tkk den peşin alım yapıyorum.Vadeli almak için kefil istiyorlar,tarla tapusu bile teminat olmuyor.Ben de kimseden kefillik isteyemem.
Bir tarımsal üründen elde edilen kar nasıl hesaplanıyor: (ürün bedeli+destekleme+fatura primi)-(tohum ilaç gübre masrafı+kişisel emek ve ödenen emek ücreti+varsa finansman maliyeti+varsa pazarlama giderleri+ üretim bilgisi 'know how 'maliyeti+peşin alım yapılmışsa cebinizden giden paranın enflasyon maliyeti+sulama+üretim ve satış sürecinde ödenen vergiler+tarımsal mekanizasyonunuzun işletme maliyeti ve amortismanı+üretim alanının kirası veya size aitse eşdeğer kira bedeli)
Bütün bunları hesaplayınca gerçek karlılık veya zarar ortaya çıkar.
Şimdi benim ürün elde edene kadar aylarca cepten harcadığım paranın enflasyon maliyeti yok mu?Ürünü satınca yerine koyduğum aynı miktar parayla satınalma gücü aynı mı?Demek ki sermayeninde maliyeti var.Bu sermaye yoksa başkasından alırsanız ,aldığınız yerde onun enflasyon maliyetine işletme giderleri(maaş,bina vd) ve karını ekleyip size verir.
Katma değer yaratan unsurlar: işletme sermayesi+emek+üretim bilgisi+bina tarla ekipman olduğuna göre işletme sermayesi yoksa diğerleri kendi kendine para kazanamaz.Bu durumda işl sermayesi varsa cepten harcayıp değer kaybını giderlere ekleyeceğiz yoksa borç alıp faizini giderlere ekleyeceğiz.
Üretim yaptığımıza göre bizim deterjan,civata,madeni yağ,kumaş vb üretenlerden farkımız yok ,sadece bizim fabrikaların (tarla) üzeri açık,bu yıl olduğu gibi fabrikaya dolu yağarsa harmandan erken kalkıyoruz.

Başından söyleyim; ben tkk den peşin alım yapıyorum.Vadeli almak için kefil istiyorlar,tarla tapusu bile teminat olmuyor.Ben de kimseden kefillik isteyemem.
Bir tarımsal üründen elde edilen kar nasıl hesaplanıyor: (ürün bedeli+destekleme+fatura primi)-(tohum ilaç gübre masrafı+kişisel emek ve ödenen emek ücreti+varsa finansman maliyeti+varsa pazarlama giderleri+ üretim bilgisi 'know how 'maliyeti+peşin alım yapılmışsa cebinizden giden paranın enflasyon maliyeti+sulama+üretim ve satış sürecinde ödenen vergiler+tarımsal mekanizasyonunuzun işletme maliyeti ve amortismanı+üretim alanının kirası veya size aitse eşdeğer kira bedeli)
Bütün bunları hesaplayınca gerçek karlılık veya zarar ortaya çıkar.
Şimdi benim ürün elde edene kadar aylarca cepten harcadığım paranın enflasyon maliyeti yok mu?Ürünü satınca yerine koyduğum aynı miktar parayla satınalma gücü aynı mı?Demek ki sermayeninde maliyeti var.Bu sermaye yoksa başkasından alırsanız ,aldığınız yerde onun enflasyon maliyetine işletme giderleri(maaş,bina vd) ve karını ekleyip size verir.
Katma değer yaratan unsurlar: işletme sermayesi+emek+üretim bilgisi+bina tarla ekipman olduğuna göre işletme sermayesi yoksa diğerleri kendi kendine para kazanamaz.Bu durumda işl sermayesi varsa cepten harcayıp değer kaybını giderlere ekleyeceğiz yoksa borç alıp faizini giderlere ekleyeceğiz.
Üretim yaptığımıza göre bizim deterjan,civata,madeni yağ,kumaş vb üretenlerden farkımız yok ,sadece bizim fabrikaların (tarla) üzeri açık,bu yıl olduğu gibi fabrikaya dolu yağarsa harmandan erken kalkıyoruz.
Başımı döndürdün sayın göktürk.bu kadar hesap benim devreleri yakar.ben tkk dan peşin alım dahi yapmıyorum.piyasadan pahalı.

Bu hesapla tarım yapılırdı yapılmaz o zaman zarar yazar üzülürsün en ıyısı kaba düzen devam

İnce hesap yapılınca gerçek karlılık ortaya çıkar yada kar ettik sanarken zarar yazdığımız ortaya çıkar.Bir ürünü yetiştirmek için gereken üretim bilgisi de (know how) tarla,ekipman,traktör gibi insanın sermayesidir.Gittiğimiz bir tarım fuarında görüp aldığımız bir alet üretimimizi artırınca verimliliğimiz artar.Ama aletin parası ve fuar giderleri masraftır.Aletin getirisi bunları geçince karlılık artar.
Çiftçi kuyumculuk,kuyumcu doktorluk,doktor kasaplık yapamıyorsa üretim ve hizmet bilgisi olmadığındandır.
Demek istediğim herşeyin maliyeti var.Emeğimizi küçümsemeyelim.Kira getirisi 25000 lira olan bir araziden çalışıp didinip aynı parayı kazanıyor ama kira bedelini düşmüyorsak yanlış yaparız.Düşünce de aslında kar etmediğimizi,boşa yorulduğumuzu anlarız.Tanıdığım bir çok kişi çok paraları olduğu halde tkk ,pankobirlik ve ilaçcılardan hasata kadar tüm girdilerini alıp,hasatta faizi ile ödeyip kalan parayı cebe atıyor. Böylece kendi parasına hic dokunmamış oluyor.Bu da bir yöntem.

• Beğen
Tepkiler: selcuk43 ve ufukk
Başımı döndürdün sayın göktürk.bu kadar hesap benim devreleri yakar.ben tkk dan peşin alım dahi yapmıyorum.piyasadan pahalı.

Gübretaşın özel mısır gübresi ve üresi tkk da olduğu için ordan alıyorum.Aynı gübreyi daha ucuza başka yerde bulursam elbette ucuz olan yerden alırım.Enflasyon yüzde 25 iken tkk 8 le kredi verirse hem cebinden para harcayanla haksız rekabet olur hem de,nüfusun bir kısmının parasını diğer kısmın cebine aktarmak olur.Çünkü tkk nın parası hepimizin parasıdır.

• Beğen
Tepkiler: ufukk