Tarım ve Orman Bakanı Değişti

Tarım ve Orman Bakanı Bekir PAKDEMİRLİ görevinden ayrıldı. Yerine Vahit KİRİŞCİ atandı.

SmartSelect_20220304-004810_Adobe Acrobat.jpg

20 yılda birçok bakan değişti
Ama hükumetin tarımı bitirme politikası değişmedi..
Kendisinin ve bakanlığının bağımsız ve yararlı politikaları olacağına keşke inanabilsem..
Ancak görmeye bile tahammül edemediğim birinin görevden alınmasını da sevinçle karşıladım
Hayırlı olsun
kepek ekin diyen bir bakanimiz vardı gitmesine bende sevindim

Tarım bakanı dısardan 5 liraya aldığı ürunu 2_ 3 liraya iç piyasaya vermesin. Tüm ihracat kotalarını kaldırsın o zaman türk cıftcisi de kazanır türkiyede kazanır.serbest piyasa sartları kısıtlanmadan uygulanması gerekir. İhracat yapılan bir ürünün ic piyasada fiyatı cok artarsa rusyanın yaptığı gibi ihracat vergisi konabilir.ama asla ihracatı engellenmemeli. İhracat engellenirse üretici küser o urunu bi daja ekmez. Limon agaclarını keser. Ertesi yıl ekim cok az oldugundan fiyatlar yükselir. Bence bir ülkede tarimda ihracat da olmalı ithalat da olmalı bunlar engellenmemeli. Aşırı Kotalar konmamalı. Devlet tarımdan el cekmeli. İhracatın ve ithalatın tamamını özel sektör yapmalı. Devlet çiftcisine birim alandan en yüksek para kazanan katma degeri yuksek urunlerin ekip dikilmesine teşvik etmeli. (fındıgın yetisebilen alanlarda fındık dikimi antep fısþıği meyvecilik vb. ) katma degeri düşuk ürünlere hic tesvik verilmemeli
Ve Gübre ucuzlaması icin mevzuatlar kolaylastirılmalı. Hatta bir çiftci bile gübresini ithal edebilmeli ..
O zaman siz görün 3_5 yıl icinde
Turkiyede pates soğan turuncgiller vb. ekim dikim alanı 10 kat artar ihracatlari en az 20 -30 kat
Elhasıl tarım bakanı golge etmesin. Baska ihsan istemiyoruz.

antep fıstığı teşviği vardi gecen sene suan varmi bilmiyorum sertifika li fidan aldik 1000 adet ve adet başına 1.5 2 tl fark vardi kdv kesildigi için odenecek destek 4000 tl diye söylemişti ilce tarim hesaba 900 tl geçti desteği geçtim bosu bosuna cebimizden fazla para çıktı
Tarım bakanı dısardan 5 liraya aldığı ürunu 2_ 3 liraya iç piyasaya vermesin. Tüm ihracat kotalarını kaldırsın o zaman türk cıftcisi de kazanır türkiyede kazanır.serbest piyasa sartları kısıtlanmadan uygulanması gerekir. İhracat yapılan bir ürünün ic piyasada fiyatı cok artarsa rusyanın yaptığı gibi ihracat vergisi konabilir.ama asla ihracatı engellenmemeli. İhracat engellenirse üretici küser o urunu bi daja ekmez. Limon agaclarını keser. Ertesi yıl ekim cok az oldugundan fiyatlar yükselir. Bence bir ülkede tarimda ihracat da olmalı ithalat da olmalı bunlar engellenmemeli. Aşırı Kotalar konmamalı. Devlet tarımdan el cekmeli. İhracatın ve ithalatın tamamını özel sektör yapmalı. Devlet çiftcisine birim alandan en yüksek para kazanan katma degeri yuksek urunlerin ekip dikilmesine teşvik etmeli. (fındıgın yetisebilen alanlarda fındık dikimi antep fısþıği meyvecilik vb. ) katma degeri düşuk ürünlere hic tesvik verilmemeli
Ve Gübre ucuzlaması icin mevzuatlar kolaylastirılmalı. Hatta bir çiftci bile gübresini ithal edebilmeli ..
O zaman siz görün 3_5 yıl icinde
Turkiyede pates soğan turuncgiller vb. ekim dikim alanı 10 kat artar ihracatlari en az 20 -30 kat
Elhasıl tarım bakanı golge etmesin. Baska ihsan istemiyoruz.

Yeni bakanın en önemli özelliği ziraat eğitimi almış olması. Çukurova Üniversitesinde ziraat fakültesi ardından da İngiltere'de doktora yaptı.

Eğitimi düzgün ama benim dikkatimi çeken şey bakanlık devir teslim töreninde ilk açıklaması oldu,

"Küresel iklim değişikliğinin güncel bir başlık haline geldiği bir dönemde tarımın ne kadar hayati öneme haiz olduğu, vazgeçilmez bir sektör olduğunu hepimiz görmüş olduk. Maalesef çok önceleri 'Ya bu ülke bunları üretmese de olur, bunlar ithal edilebilir ve ithal edildiğinde de bunun mali tutarı şu olur' deyip tarımı ihmal edenler bu ülkede çok oldu"

Dereyi görmeden paçayı sıvamak istemiyorum ama ithalat konusunda Pakdemirliden çok daha iyi bir bakan olacağını umuyorum.

Umarım yanılmam.