TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI %50 HİBELİ PROJELERİ

Ben 2021 ile başvuracaktım makinayı aldığım firmanın danışmanı 2020 ve 2019 u da ekle dedi öyle yaptık eksik belge listesinde adım yok
hocam ilgili madde şöyle diyor;

Şirketler veya bireyler için son başvuru tarihinden önce en az bir yıldır Bakanlık tarafından oluşturulan tarımsal üretim kayıt sistemine, çiftçi kayıt sistemine veya Bakanlık tarafından oluşturulmuş diğer kayıt sistemlerine kayıtları...

Şimdi benim 2021 yılı ÇKS kaytı tarihi 06/01/2021, makine ekipman için son başvuru tarihi de "2021-2022 başvuru dönemi için 31/10/2021 tarihinde başlayan başvurular 28/1/2022 tarihi saat 23:59'da sona erecektir." olduğuna göre zaten sıkıntı olmaması lazım.

Az önce Kırsal Kalkınma daki görevli personelle görüştüm, diyor ki biz 2021 çks yi kabul ediyoruz yalnız 2.3 veya daha sonraki aylar en az 1 yıl şartını karşılamıyor. Dedim doğrudur, ama benim zaten 1.ayın 6 sı... Bunu söyleyince eğer tarihte eminseniz, sistemsel bir hata olmuş olabilir diyor. Yani arkadaş sistem benim başvurudaki, Çks kaytı tarihini nasıl görüyor ? Personel arkadaşın hatası diyemiyorda, ah ah burası Türkiye

Her ihtimale karşı 2020 yi de ekliyecem İnşaAllah

eksik belge için, zaten kılavuzda süre verileceği yazıyordu
Kılavuzu çok incelemedim ilçe tarımda bu işi verdikleri bir arkadaş var onunla görüştüm ama o da konuya pek hakim değil il biliyor bize bilgi verilmiyor dedi. Baktım kendim başvuru yapmaya uğraşsam takıldığım yerde yardım edecek kimse yok makineyi erdallar dan almıştım onların danışmanına verdim belgeleri onlar yaptı. Ben 8 metreküp full yem karma makinasını 110 bin e aldım şuan 140 bin istiyorlar. Erken almamın karı oldu ama beklemek te eski yanı. Birde şu var devletin verdiği referans fiyat 92 bin gibi bişey ama makina şuan 140 bin, başvurular sonuçlanıp alım başlayınca kaç olur Allah bilir. Yüzde 50 hibe olmuyor yani

hocam ilgili madde şöyle diyor;

Şirketler veya bireyler için son başvuru tarihinden önce en az bir yıldır Bakanlık tarafından oluşturulan tarımsal üretim kayıt sistemine, çiftçi kayıt sistemine veya Bakanlık tarafından oluşturulmuş diğer kayıt sistemlerine kayıtları...

Şimdi benim 2021 yılı ÇKS kaytı tarihi 06/01/2021, makine ekipman için son başvuru tarihi de "2021-2022 başvuru dönemi için 31/10/2021 tarihinde başlayan başvurular 28/1/2022 tarihi saat 23:59'da sona erecektir." olduğuna göre zaten sıkıntı olmaması lazım.

Az önce Kırsal Kalkınma daki görevli personelle görüştüm, diyor ki biz 2021 çks yi kabul ediyoruz yalnız 2.3 veya daha sonraki aylar en az 1 yıl şartını karşılamıyor. Dedim doğrudur, ama benim zaten 1.ayın 6 sı... Bunu söyleyince eğer tarihte eminseniz, sistemsel bir hata olmuş olabilir diyor. Yani arkadaş sistem benim başvurudaki, Çks kaytı tarihini nasıl görüyor ? Personel arkadaşın hatası diyemiyorda, ah ah burası Türkiye

Her ihtimale karşı 2020 yi de ekliyecem İnşaAllah
Ben kırsal kalkınma şube müdürüyle görüşmüştüm 'en az 1 yıl çks gerekiyor ama eğer daha uzun çks kaydınız varsa artı puan alırsınız değerlendirmede' dedi yani sistem izin veriyorsa eskileri de ekleyin

Kılavuzu çok incelemedim ilçe tarımda bu işi verdikleri bir arkadaş var onunla görüştüm ama o da konuya pek hakim değil il biliyor bize bilgi verilmiyor dedi. Baktım kendim başvuru yapmaya uğraşsam takıldığım yerde yardım edecek kimse yok makineyi erdallar dan almıştım onların danışmanına verdim belgeleri onlar yaptı. Ben 8 metreküp full yem karma makinasını 110 bin e aldım şuan 140 bin istiyorlar. Erken almamın karı oldu ama beklemek te eski yanı. Birde şu var devletin verdiği referans fiyat 92 bin gibi bişey ama makina şuan 140 bin, başvurular sonuçlanıp alım başlayınca kaç olur Allah bilir. Yüzde 50 hibe olmuyor yani
Hocam İnşaAllah danışmana para vermediniz?Bir de dediğiniz gibi referans fiyatlar ile piyasadaki gerçek fiyatlar arasında Özellikle bazı ekipmanlar da çok fiyat farkı var. para verip almak en iyisi. Zira ne zaman açıklanacak belli olmadığı için, fiyat artışlarından etkilenmemek için bu şekil mantıklı. bekleme ile ilgili olarak da, eğer siz ekipmana para verip almamış olsanız, yine hibenin açıklamasını bekleyecektiniz

Hocam İnşaAllah danışmana para vermediniz?Bir de dediğiniz gibi referans fiyatlar ile piyasadaki gerçek fiyatlar arasında Özellikle bazı ekipmanlar da çok fiyat farkı var. para verip almak en iyisi. Zira ne zaman açıklanacak belli olmadığı için, fiyat artışlarından etkilenmemek için bu şekil mantıklı. bekleme ile ilgili olarak da, eğer siz ekipmana para verip almamış olsanız, yine hibenin açıklamasını bekleyecektiniz
Yok firmanın danışmanı ücretsiz yapıyor başvuruları

• Beğen
Tepkiler: by_siverekli
Ekipman desteği mi oluyor bu yazılan il tarım orman sitesine baktım liste bulamadım
Evet %50 ekipman desteği.Askıda olanlar eksik evrağı olan kişiler.Sen başvuru yapıp askıda ismin yoksa eksik evrağın yok demek.Eksikler tamamlanınca değerlendirmeye alınacak.Bu arada yeli malı belgesi tam 15 puan kazandırıyormuş.

• Beğen
Tepkiler: karga

Benim başvuruya, eksik belge olarak;

Şirketler veya bireyler için son başvuru tarihinden önce en az bir yıldır Bakanlık tarafından oluşturulan tarımsal üretim kayıt sistemine, çiftçi kayıt sistemine veya Bakanlık tarafından
oluşturulmuş diğer kayıt sistemlerine kayıtları

Diye. Ben 2021 çks yi eklemiştim, neden eksik denilmiş anlayamadım. 2021 ile başvuru yapan var mı? eksik belge listesinde adı çıkan var mı?
Abi bizim bu tarım il niye yayınlamıyor İcmal leri anlamadım gıttıı
Bizim il tarım yatıyo oturup lak lak yapmak borsayı altını doları takip etmek varken niye çalışsınlar ki

• Beğen
Tepkiler: çiftcigardo
sonuçlar ne zaman belli olur sanki uzaltıldı diye bişeyler okumuştum ama emin olamadım
uzatılde evet ama 1 hafta uzatılmıştı sadece.Eksiği olanlar askıdaydı bugün itibariyle askıdan inip evrağı tam olan kişilerin başvuruları değerlendirmeye alınacak.İl müdürlükleri seçtikleri kişileri bakanlığa gönderip onaylandıkdan sonra kesin listeyi açıklayacak.Bu süreç ne kadar sürer bilmiyorum ama tahminim 15-20 güne açıklanır.

• Beğen
Tepkiler: karga ve filizma
Şimdi gördüm mynet te, başvuran alıyormuş. Öyle diyor 😘

Resimler ve ekler

• 20220212_101913.jpg
    20220212_101913.jpg
    137.4 KB · Görüntüleme: 44