Tarımsal desteklere düzenleme yapılacakmış

Abi nasıl kazanamıyosunuz anlamıyorum.Allaha şükür 200 dönüm yer işliyorum 15-20 kadar büyükbaş hayvanımızvar yılda en az 30-40 bin kenara koyabiliyoruz.Ben sözüne katılmıyorum bu neden le yanlışlıklar yok mu çok çok fazla.Para kazanamıyoruz diyenlere inanmıyorum ben az yada çok götüren götürüyor.:Bende şikayetciyim buğdayın 70 krş olmasından vs.vs ama allaha hamd olsun azdan bereket versin.
Bulunduğun bölge hakkında bi bilgim yok ama neresi olursa olsun toprağınızın kıymetini bilin ben bu yıl 740 dönüm yer biçtim 110ton arpa 50 ton da yulaf kaldırdım kenara attımmı yok muhtaçmıyım o da yok amma velakin senin hesaptan 120 bin zararda olmam lazım

Abi nasıl kazanamıyosunuz anlamıyorum.Allaha şükür 200 dönüm yer işliyorum 15-20 kadar büyükbaş hayvanımızvar yılda en az 30-40 bin kenara koyabiliyoruz.Ben sözüne katılmıyorum bu neden le yanlışlıklar yok mu çok çok fazla.Para kazanamıyoruz diyenlere inanmıyorum ben az yada çok götüren götürüyor.:Bende şikayetciyim buğdayın 70 krş olmasından vs.vs ama allaha hamd olsun azdan bereket versin.
Allaha sukretmek baskadir ben her sabah her aksam bugunume sukur ederim ..
Ben orda kucuk bi detayi atladim oda benim hatam aslinda ben kendim gibi kucuk olcekli ciftciler diye baslamam lazimdi benim gibi kucuk olcekli 100 ,120 dekari gecemeyen ciftciler kazanamiyor kazanamaz demem lazimdi aslinda evet sen dogru diyorsun kazanirsin bi ciftci 150,, 200 dekar ve uzeri arazi isliyorsa kazanir eger hepsi kendininse daha cok kazanir burdada cok onlarda kazaniyor evet ben 30 yasimi deviriyorum kenara para koymak ney daha bilmiyorum borcu zar zor oduyoruz hatta cek yatir yapiyoruz her sene şu rahat 10. 15 yildir bu boyle

Tarım ve hayvancılıkta hangi rakamı biz belirliyoruzdan yola çıkalım.

ilaçtan sellektör ücretine, mazottan gübre fiyatına, römork stop lambasından traktör yağ filitresine, borsada boşaltma ücretinden sıra beklerken içtiğimiz çay fiyatına, ürünün fiyatından kesilecek vergi oranına kadar olan hiç bir basamakta söz hakkımız yokken elimize geçen paradan bahsediyoruz değil mi?

Ona "kar" denmez, ona dense dense size lütfedilen " yaşam payı" denir.

Son düzenleme:
Tarım ve hayvancılıkta hangi rakamı biz belirliyoruzdan yola çıkalım.

ilaçtan sellektör ücretine, mazottan gübre fiyatına, römork stop lambasından traktör yağ filitresine, borsada boşaltma ücretinden sıra beklerken içtiğimiz çay fiyatına, ürünün fiyatından kesilecek vergi oranına kadar olan hiç bir basamakta söz hakkınız yokken elinize geçen paradan bahsediyoruz değil mi?

Ona "kar" denmez, ona dense dense size lütfedilen " yaşam payı" denir.
Tebrik ederim abi ;) bi kardesimiz 200 dekar araziden yillik 20 lira kazaniyom allah bereket versin demis. Wallahi billahi bizim burda yanimiza yardimci tuttugumuz adamin ayligi 2.4 bin lira ve adam bulamiyoruz. Varsa ole her isten anlayan 200 dekarla hic ugrasmasin gelsin biz ona yila 20 bin verirriz en azindan kafasi dinc olur. Yok bugday olmadi yok verim dustu gibi ugrasmaz.. Allah icin elinizdekinjn kiymetini bilin azicik. Koylu kendini 20 bin liralik adam olarak gormeye dewam ederse bu gidisat hic duzelmez...

Tebrik ederim abi ;) bi kardesimiz 200 dekar araziden yillik 20 lira kazaniyom allah bereket versin demis. Wallahi billahi bizim burda yanimiza yardimci tuttugumuz adamin ayligi 2.4 bin lira ve adam bulamiyoruz. Varsa ole her isten anlayan 200 dekarla hic ugrasmasin gelsin biz ona yila 20 bin verirriz en azindan kafasi dinc olur. Yok bugday olmadi yok verim dustu gibi ugrasmaz.. Allah icin elinizdekinjn kiymetini bilin azicik. Koylu kendini 20 bin liralik adam olarak gormeye dewam ederse bu gidisat hic duzelmez...

Rakamları yanlış anlaşılmaya mahal vermemesi için yazmadım bahsi geçen kişinin sermayesi ile Eskişehir'de kiraya vermek üzere mülk alsanız. Bahsedilen rakamı çok daha az risk ile ( bu arada toz-ter yok ) kolayca karşılıyorsunuz. Yok kişi "toprakla uğraşmayı severim" der ve senin dediğin gibi bir iş yapmak isterse "kar" dahada katlanıyor.

Türkçesi üretimden vazgeçerseniz, paraya para kazandırırsanız daha çok para kazanıyorsunuz.
Bir ülkede üretimin, üreticinin değeri buradan belli olur.

Bulunduğun bölge hakkında bi bilgim yok ama neresi olursa olsun toprağınızın kıymetini bilin ben bu yıl 740 dönüm yer biçtim 110ton arpa 50 ton da yulaf kaldırdım kenara attımmı yok muhtaçmıyım o da yok amma velakin senin hesaptan 120 bin zararda olmam lazım

fatih abi bilecik gölpazarında çifçilik yapıyoruz.dediğin gibi topraklarımız güzel allaha şükür.Çerezlik ayçekirdeği ve buğday ile münavebeli olarak susuz tarım yapıyoruz.bu yılki verim ortalaması 1000 M² Çerezlik ayçekirdeği =150 kg Buday =550 kg(adagio)

fatih abi bilecik gölpazarında çifçilik yapıyoruz.dediğin gibi topraklarımız güzel allaha şükür.Çerezlik ayçekirdeği ve buğday ile münavebeli olarak susuz tarım yapıyoruz.bu yılki verim ortalaması 1000 M² Çerezlik ayçekirdeği =150 kg Buday =550 kg(adagio)
Ayciceginin de bugday veriminin de masallahı var bu verimle tabi para kazanilir mesela 500 kg alıp 500 dönüm eksem 250 ton mahsül yapar 800 e satsan 200 bin para yapar 150 cikmazda ciksin 50 kenara atilir masallah Allah emeginizi zayiii etmesin Allah herzaman rızkı verir

Ayciceginin de bugday veriminin de masallahı var bu verimle tabi para kazanilir mesela 500 kg alıp 500 dönüm eksem 250 ton mahsül yapar 800 e satsan 200 bin para yapar 150 cikmazda ciksin 50 kenara atilir masallah Allah emeginizi zayiii etmesin Allah herzaman rızkı verir
sağol abi cümlemizin inşallah şu çifçilik le uğraşan milletin karşılaştığı problemler çözülür.

Son düzenleme: