Tarımsal Verilere Uydu Takibi

Tarımsal Rekolte ve Tahmin Sistemi (TARİT) ile Türkiye ' nin tarımsal ve iklimsel verileri uydudan 25 parametre ile takip ediliyor.

Türkiye ' de 21 ilde kurulu olan istasyondan Adıyaman ' da Eskihüsnümansur köyü, Dişbudak köyü ile Besni ilçesi Balkar köyü olmak üzere üç ayrı noktaya ikişer adet yerleştirildi.

Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Su ve Orman Bakanlığı ile İstanbul Teknik Üniversitesi ' nin ortak projesi olan TARİT ile veriler uydudan anlık olarak takip ediliyor.

Zaman ve ürünün baz alındığı günlük, haftalık, aylık ve yıllık raporlar yaşanabilecek doğal afetler sonrasındaki hasar ve mahsul kayıpları, iklimsel etkiler, tarımsal hastalıklar konusunda erken uyarı niteliği taşıyacak.

Kurulan istasyonda biyometrik, meteorolojik ve evopatransprasyon ana başlıkları altında 25 parametrenin değeri takip ediliyor.

Tarım, Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü Erdal Özer, TARİT Projesi ' nin 3 yıl içersinde tamamlanacağını belirterek şunları söyledi:

'Bu istasyonun kuruluşu Tarımsal Rekolte İzleme Ve Tahmin Sistemi projesi kapsamında bir proje olup 3 yıllık bir proje olup yaklaşık 21 veya 23 ilde şuanda kurulmuş durumdadır. Bu proje Tarım Bakanlığı ' nın altyapısının oluşturulmasıyla ilgili bir çalışmadır. Biz bununla Türkiye ' deki verimlerin dekoltelerin durumlarını öğreneceğiz. Bir bölgede afet olduğu zaman afet sonucunda ne kadar kayıp olduğunu buradaki bilgiler ile öğrenilecek. Ayrıca bu bölgedeki çiftçilerimize de şifre vereceğiz. Şifre sonucunda

çiftçide kendi arazisinde ne kadar verim alacağını önceden tahmin edebilecek. Bununla ilgili neler yapılabilecek. Biz her ürünle ilgili ayrı ayrı kriter oluşturulacak. Verim tahminine göre ülkenin tarımsal projelerinde yönlendirme yapılabilecek.

Bu bölgede iklimsel bilgi olarak bir hastalık gözüktüğü zaman belki de bizi bakanlıktan uyaracaklar. Örnek vermek gerekirse, ' Şu bölgede yağışlardan dolayı pas hastalığı meydana gelebilir ' dediklerinde onlarla ilgili önlemlerinizi almaya çalışacağız. Çiftçilerimizi o yönde yönlendirmeler yapıcağız. Böylece milli ekonomik kayıpların önüne geçmiş olunacak.

Burada 25 tane parametre takibi yapılıyor. Bu parametreler hem günlük kayıt altına alınıyor hem haftalık hem aylık hem de yıllık hem de ömür boyu saklanmaları tutuluyor. Görüntülü olarak takip ediliyor.'
 

Benzer Konular