Tarla sulama yardimci olabilirseniz cok sevinirim

14.04.2012
141
57

Arkadaşlar meraba
Yaklaşık 4-5 senedir ankarada hayvancılık yapıyorum burada bütün yemleri satın alıyorum ancak sizde biliyosunuz ki yem fiyatları çok arttı mesela ben bu işe başladığımda sattığım sütle yem ve dığer mastaflaŕimi karşılayabiliyorsun yavrülar bana kalıyordu bu arada sütü kendim satiyor um ancak son iki senedir neredeyse yavrülarıda yeme harcar hala geldik sormak istediğim şu arkadaşlar
Köyüme gidip mısır ekmeyi düşünüyorum mısır ekimi zor bi ısıdır
Tarlama 500 metre uzaklıkta dere var dereyle tarla arasındaki kot farkı 2 metre tarla 50 dönüm bu tarlaýi sulamak için neler almam lazim ne kadar para harcamam gerekir tahmini bi cevap verseniz de çok yardımcı olmuş olursunuz not damlama sulama yapmak istiyorum elektirik yok şimdiden çok teşekkürler

Arkadaşlar meraba
Yaklaşık 4-5 senedir ankarada hayvancılık yapıyorum burada bütün yemleri satın alıyorum ancak sizde biliyosunuz ki yem fiyatları çok arttı mesela ben bu işe başladığımda sattığım sütle yem ve dığer mastaflaŕimi karşılayabiliyorsun yavrülar bana kalıyordu bu arada sütü kendim satiyor um ancak son iki senedir neredeyse yavrülarıda yeme harcar hala geldik sormak istediğim şu arkadaşlar
Köyüme gidip mısır ekmeyi düşünüyorum mısır ekimi zor bi ısıdır
Tarlama 500 metre uzaklıkta dere var dereyle tarla arasındaki kot farkı 2 metre tarla 50 dönüm bu tarlaýi sulamak için neler almam lazim ne kadar para harcamam gerekir tahmini bi cevap verseniz de çok yardımcı olmuş olursunuz not damlama sulama yapmak istiyorum elektirik yok şimdiden çok teşekkürler
Dere tarladan 2 metre aşagıda kalıyor galiba abı orada harcadıgın emek ve masrafa da ayrı Bi muhasebe yapman gerekir

Gardo kardeş toprağım sen de benim gibi kırıkkaleliymıssin ben sadece elektirik olmadan tarla sulanabilir mi sulanırsa maliyeti ne olur onu merak ediyorum sen benden daha tecrubelisin biliyorum mesela ben çocukken traktörü dereye götürüp kuyruk milini motora bağlaýip su çeker salma suyla tarla sulardık bu yöntem ve benzeri bir yöntemle damlama sulama yapılabilir mi yapılabilirse maliyetim ne olur

Çok degil elektirikte çok pahalandı ben 5 su vedim mısıra
Kardeş benim çocukluktan başka çiftçilik tecrübem yok yalnız bizim oranın toprağı o kadar geçirgen ki suyu burdan verirsin 1 metre sonra su kaybolur bizim orda salma suyla ancak kavun karpuz gibi arık açarak sulama yapılırdı yani princ sular gibi silâhlık mısırı sulamak çok zor damlama yapmak gerekir diye dusunuyorum

• Beğen
Tepkiler: keltaşlı
hocam 32 dönüme 8 bin liralık damlama serdik aşagı yukarı 10 bin liralık bir damlama sesersin borular santrifüj fiyatını vermiş arkadas ilk sene biraz para harcarsın ama 2-3 sene amorti edersindiye düsünüyorum tabi mısırı nerde saklıycaksın biçince neyle götürceksin hepsini hesaplamak lazım

Bizimde 500 metre uzaklikta 50 dekar tarla var pancar ekiyoruz.
Tarlanin en uzak tarafi suya 700 metre 150 tane 5 lik ana hat borusu kullaniyorum sonra ana hati 2 ye bölüp 25 sagda 25 solda toplam 50 tabanca ile suluyorum
Sana 50 tabanca 50 tane tabancalarin arasina takilacak 3 lük boru ve max 150 adet anahat borusu lazim
Bizim sulama 2000 yada 2300 arasi cikiyor
Sana tavsiyem her ekipmani temiz 2.el alman olacaktir santrafis olarak 100 lük kademesiz akmisan kullaniyorum memnunum

Bizimde 500 metre uzaklikta 50 dekar tarla var pancar ekiyoruz.
Tarlanin en uzak tarafi suya 700 metre 150 tane 5 lik ana hat borusu kullaniyorum sonra ana hati 2 ye bölüp 25 sagda 25 solda toplam 50 tabanca ile suluyorum
Sana 50 tabanca 50 tane tabancalarin arasina takilacak 3 lük boru ve max 150 adet anahat borusu lazim
Bizim sulama 2000 yada 2300 arasi cikiyor
Sana tavsiyem her ekipmani temiz 2.el alman olacaktir santrafis olarak 100 lük kademesiz akmisan kullaniyorum memnunum
Hocam mısır yılda ortalama kaç kere sulanır 2300 tl dediğiniz tek sulama masrafı mı acaba

Dereden su cekecekseniz yosun filtresine ihtiyacınız var. Eğer traktörle su basacaksaniz filtre masrafı en az 10 bin lira olacaktır. Dekara 750 metre damlama borusu hesaplayin ve metre fiyatını da 40 krş tan hesaplayin. Ana hat borularına da ihtiyacınız olacak.Bu damlamalar iyi kullanıldığında 4-5 yıl kullanılabilir. Traktorunuz yoksa farklı motopomplarla da su verebilirsiniz. En az saatte 80 -90 ton su verebilen bir motor tercih edin. Tarla duzse 2 seferde ve 18 er saat su vererek bir sulamayı tamamlarsiniz. Ayrica yaz aylarinda derede su sıkıntısı olmayacaksa Salma sulama da yapabilirsiniz. Tecrubeniz az ise koyden size yardımcı birilerini bulun. Mısır bakımı zor, hassas bir bitkidir.

• Beğen
Tepkiler: AHBAG
Gardo kardeş toprağım sen de benim gibi kırıkkaleliymıssin ben sadece elektirik olmadan tarla sulanabilir mi sulanırsa maliyeti ne olur onu merak ediyorum sen benden daha tecrubelisin biliyorum mesela ben çocukken traktörü dereye götürüp kuyruk milini motora bağlaýip su çeker salma suyla tarla sulardık bu yöntem ve benzeri bir yöntemle damlama sulama yapılabilir mi yapılabilirse maliyetim ne olur
Tabii sulanır traktör de basar su motorlarında basar derede su oldukça bas babam bas