TARLAYA GİDERİZ DÜĞÜNE GİDER GİBİ ÇOLUK ÇOOCUK......

Ynt: TARLAYA GİDERİZ DÜĞÜNE GİDER GİBİ ÇOLUK ÇOOCUK......

patos kurulduğu zamanlarda bizle böyle giderdik, ben daha çocuktum o zamanlar, sap toplarken takviye alırlardı motoru beni oturturlardı direksiyona hiza takip ederdim. ne günlerdi.

mrram link=topic=41695.msg376035#msg376035 date=1302347856' Alıntı:
patos kurulduğu zamanlarda bizle böyle giderdik, ben daha çocuktum o zamanlar, sap toplarken takviye alırlardı motoru beni oturturlardı direksiyona hiza takip ederdim. ne günlerdi.
geçmiş hoş günleri hatırlattı sana sevindiysen ne mutlu eyvallah bilader

satocan58 link=topic=41695.msg376001#msg376001 date=1302343268' Alıntı:
Hangimizinki ögle degilki abi. Benim oglan yazin 2,5 yasindaydi. Moturun üstünden indiremiyorduk. Bi kere moturun korna sesi geliyo, gittim baktim o boyuyla cikmis TD80 ne hem bayiso kornaya hem kahkaya atiyor. 266 g ye binmiyordu.)) 240 a zaten hic bakmiyodu.)) Babasinin yolundan gidiyo sipa...

Evet hangimiz öyle değildik peder traktörü verecek diye gözünün içerisine bakardık koltuğa dadandık ne okul geldi akla ne ders keşke alışmasaydımda okusaydım duva*-*0 bu arada paylaşım için tşk

Ağır Abi link=topic=41695.msg376106#msg376106 date=1302357839' Alıntı:
Evet hangimiz öyle değildik peder traktörü verecek diye gözünün içerisine bakardık koltuğa dadandık ne okul geldi akla ne ders keşke alışmasaydımda okusaydım duva*-*0 bu arada paylaşım için tşk
haklısın ama o madalyonun diğer tarafı okuyupta mühendis olup büyük şehirde yaşayan bi adam senede 3 dananın kazandığı parayı biriktirip bi kenara koyamaz aylık 1500 lira maaş alan okumuş birisine 300 lira para kalmaz .......şehirde yaşamak insana yeni masraflar açacaksa gerek yok....bir memur senelerce çalışır bi ev alır birde araba hesabını kendinle mukayeseni sen yap o genç gösterir içi çürümüş olur sen yaşlı gösterirsin hastalık çıkmaz......

mustafagursacli link=topic=41695.msg376108#msg376108 date=1302358227' Alıntı:
haklısın ama o madalyonun diğer tarafı okuyupta mühendis olup büyük şehirde yaşayan bi adam senede 3 dananın kazandığı parayı biriktirip bi kenara koyamaz aylık 1500 lira maaş alan okumuş birisine 300 lira para kalmaz .......şehirde yaşamak insana yeni masraflar açacaksa gerek yok....bir memur senelerce çalışır bi ev alır birde araba hesabını kendinle mukayeseni sen yap o genç gösterir içi çürümüş olur sen yaşlı gösterirsin hastalık çıkmaz......

her İşin kendine göre güzelligi var demi artısıda var eksiside

şu an köydeyim hava esiyor yagmur yagacak gibi stres yok sıkıntı yok çok rahatım bide dün büroda görseydiniz ya yemek yemeye vakit yok

rahimavci link=topic=41695.msg376135#msg376135 date=1302361289' Alıntı:
her İşin kendine göre güzelligi var demi artısıda var eksiside

şu an köydeyim hava esiyor yagmur yagacak gibi stres yok sıkıntı yok çok rahatım bide dün büroda görseydiniz ya yemek yemeye vakit yok
öyle tabi şehrin rahatlığı ve geçim sıkıntısı var köyün de eziyeti ve bolluğu var köyde az şansı yaver giden ve çok az aklını kullanan ileri gider
doganbey1 link=topic=41695.msg376147#msg376147 date=1302362319' Alıntı:
Ne kadar da güzel söylemişsiniz. Gidip ömrünü çürütecen :D örnek babamlar alıyolar ikisi bi ev bi araba :D
evet senelerce çalışşan anca bir ev ve araba

güzel paylaşım kardeş . bizde böyleyizdir . bugün benim oglanda pancar yeri hazırlarken td 85 den hiç enmedi .

sami ÖZKAN link=topic=41695.msg376237#msg376237 date=1302370534' Alıntı:
mustafa güzel resimler eline sağlık
eyvallah abi sağolasın
yavuz selim link=topic=41695.msg376273#msg376273 date=1302372652' Alıntı:
Maşallaah kardeş geniş aile brilikten kuvver doğarmış sizinkiside o misal güzel paylaşım olmuş
eyvallah hocam sağolasın
aksoylar link=topic=41695.msg376246#msg376246 date=1302371200' Alıntı:
keşke bizde böyle olsak.koca 220 dönüm tarlada bi ben bi başak :D
bizdede kalamdı be hocam bayramdan bayrama...
Abdullahh link=topic=41695.msg376270#msg376270 date=1302372476' Alıntı:
güzel paylaşım kardeş . bizde böyleyizdir . bugün benim oglanda pancar yeri hazırlarken td 85 den hiç enmedi .
senin oplanda setocan abinin delikanlı gibi desene

Bayramdan bayrama :) toprağım çok güzel kareler eski günler bitti artık geri gelmiyo:) köyde çalışacak insan kalmadı:) bırak sohbet edecek insan yok ne yapcaz bilmiyorum

GENÇ EYMIRLİ link=topic=41695.msg376398#msg376398 date=1302377708' Alıntı:
Bayramdan bayrama :) toprağım çok güzel kareler eski günler bitti artık geri gelmiyo:) köyde çalışacak insan kalmadı:) bırak sohbet edecek insan yok ne yapcaz bilmiyorum
köyde çalışmaktan yerinen şehirde aç durmayı tercih edenlerdüşünsün be toprağım ....

massey ferguson 277 gold link=topic=41695.msg376688#msg376688 date=1302430404' Alıntı:
ahhh eski günler bizde eski turboyla giderdik çoluk çocuk digerleri taş toplar babam beni masseye otutturur remork dolana kadar inmezdim ahh o esli günler daha bide massey kaldıda ben kurtardım
evet....makinalaşınca artık o devir bitti

köyleri bu kadar abartmayın. hepimiz köyde büyüdük. köy karnımızı doyurmuş olsaydı terketmezdik. köyler eski köy değil.
köylüde şehirli gibi ekmeği, yumurtayı sütü hazır alıyor. köylere köy demeye şahit lazım. kendi köyüm 130 haneden kalmış
40 hane. 30 hanesi bir ebe bir dede. onlarda gittimi kaldı 10 hane. al sana bir mezra. çiftçilik yapmak okadar kolay değil.zor ve ağır iş
çok sermaye bağlayacaksın. az para kazanacaksın.
bu kadar zorluğa rağmen emeğinin karşılığını alabiliyormusun. hayır. belki gelecekte üretici para kazanabilir.
meslek sahibi bir insan isen köyde kalmaya gerek yok. çiftçiliği hobi olarak yap. şehirlerde, özellikle büyük şehirlerde fırsat çok.
zaten şehire giden insan köyde geçinemdiği için gitmiştir. kendisi için değilse bile çocuklarına daha iyi bir gelecek sağlamak için gitmiştir
ve en iyisini yapmıştır. en azından çocukları meslek sahibi olmuştur. bu konu derin mevzu. internette yazışmayla bitecek gibi değil.

mete26 link=topic=41695.msg376713#msg376713 date=1302431973' Alıntı:
köyleri bu kadar abartmayın. hepimiz köyde büyüdük. köy karnımızı doyurmuş olsaydı terketmezdik. köyler eski köy değil.
köylüde şehirli gibi ekmeği, yumurtayı sütü hazır alıyor. köylere köy demeye şahit lazım. kendi köyüm 130 haneden kalmış
40 hane. 30 hanesi bir ebe bir dede. onlarda gittimi kaldı 10 hane. al sana bir mezra. çiftçilik yapmak okadar kolay değil.zor ve ağır iş
çok sermaye bağlayacaksın. az para kazanacaksın.
bu kadar zorluğa rağmen emeğinin karşılığını alabiliyormusun. hayır. belki gelecekte üretici para kazanabilir.
meslek sahibi bir insan isen köyde kalmaya gerek yok. çiftçiliği hobi olarak yap. şehirlerde, özellikle büyük şehirlerde fırsat çok.
zaten şehire giden insan köyde geçinemdiği için gitmiştir. kendisi için değilse bile çocuklarına daha iyi bir gelecek sağlamak için gitmiştir
ve en iyisini yapmıştır. en azından çocukları meslek sahibi olmuştur. bu konu derin mevzu. internette yazışmayla bitecek gibi değil.
mete abi bazı yerlerde sana katılmamak hak vermemek mümkün değil evet haklısın üretmek para bağlamak emeğinin karşılığını alamamk kötü şey geçim gerçekten zor ...devir 20 senede terse döndü yaşım 25 ve siz bizim yaşımızda iken para şehirde idi ancak şimdi tam tersine döndü ...şu anda bir devlet dairesinde müdür yada mühendis olduğunuzu kabul ediyor ve sizin 2500 tl kazandığınızı var sayıyorum sizde biliyosunuz maaşdan geriye fazla bir şey kalmadığını en azından bana kalmıyor sırf benim başka bir ilçede ilde yaşamamın bana ekstra maliyeti4-6 milyar arasında gider ama huzuli ekstra gider ...bir memur iki tane simental dananın kenara koyduğu parayı senede kenara koyamaz 30 sene çalışsa anca bir ev bi araba alır ........ 7 senedir çalışıyorum geçen sene 50 dönüm tarla sahibi oldum hayat sıtandartım daha bi değişik oldu ...ben şu an tarlalaraıma nadas uygulaması yapıyorum ...100 dönüm tarlam olsa münave ile mercimek ve buğday eksem 5 tanede simental inek beslesem şu an yaşadığım hayattan daha rahat bi hayat sürerim size çok örnek veririm 10 sende 500 milyarlık seviyeye gelen ...köy deyince Sivastan tut Erzincana Erzincan dan tut Tokata Tokattan tut yozgata Vana Çankırıya belki 500 tane köy gezmişimdir edindiğim tecrübe ve bilgilerime dayanarak söylüyorum köylüyü bitiren hanımlarıdır.... kadınlardır ...Delicenin bir köyü isim vermeyim adamda tc 56 ,iki tane 398 iki tane 500 dönüm arazi oğlanda baya yakışıklı kız buna varmıyorda dersanede tuvalet temizleyene varıyor arkadaş diyoki bişey yapmayacak bayanın ne işi var devir değişti sadece yemek yapacak bi yerde sucuktan bıkacak bi yerde yumurtayı bulamayacak köyü abartıyoruz ama hakkınıda verelim köyde urdun düzenini oturttun rızkın zaten ticaretten sonra en hayırlısı ve fazlası toprakla uğraşana verilmiş azmedecen kazanacan yiyecen abi....