tarlaya merdane çekmenin artısı nedir

arkadaşlar ekilen ekinlerin üzeine merdane çemek avantajı nedir
geçen sene arpa ekmiştim tam bugünlerde arpalar çak iyi kardeşlenme yapmadı
ama traktörün çiğnedi yerlerde gözle görülür kardeşlenme çk iyi oldu
bu sene çekmeyi düşünüyorum

• Beğen
Tepkiler: Mahmut tonbul
Ynt: tarlaya merdane çekmenin artısı nedir

Mibzerle ekiyorsan yüzeye yakın olacağı için faydalı olacağını düşünüyorum. Karasal iklim var birde. Ama bizim gibi karadenizdeysen sürekli yağmur olacağından toprak basar. Ben mibzerle ekmiyorum derince olduğundan pek gerek yok sanırım. biraz eski yöntem işte...

Okumaya üşenenler icin tek cümlelik özet:

'ayarında baskı iyidir'

Okumaya üşenmeyenler için:

İşlenmiş, karistirilmis, ardından ekimi yapılmış olan toprağı bir tencerenin içindeki yemek olarak düşünürseniz, merdane çekmek, tencerenin kapağını kapatmaya benzer.

Ozellikle tava ekimlerde, o an tohum icin hayati oneme sahip olan nemin muhafaza edilmesi ve tohumun toprakla temasınınin arttırilması ile, bir ornek ve hızlı bir cimlenme sağlar merdane çekmek.

Yukarıda da dendiği gibi, traktor izlerinin, diğer alanlardan daha hızlı cimlenmesini bunun en basit örneklerinden biri.

Tohum yatağına uygulanan baskı bitki icin iyi. Bu tamam. Peki ne kadar baskı uygulanması gerekiyor?

Bununla ilgili yapılan bir araştırmada tohum yatağının üzerine sırası ile '0, 5, 10, 20, 30, 40, 50 ve 60 kPs (kilopaskal) basınç uygulanıyor. Sonuc, baskı arttıkça hem cimlenme, hem de verim net sekilde artıyor.

Nereye kadar?

40 kPs ' ye kadar. 40 ile 50 kPs arasi cok fark yok. Basınç 50 kPs ' yi geçtiğinde çıkış daha da hızlanıyor lakin topragın penetrasyon direnci (suya karsı direnci de diyebiliriz) artıyor. Yani su tutumu azaliyor ve bu da hali ile verimi düşürüyor.

Not: ekim makinelerinde dunyanın 1 numarası olarak bilinen amazone, 2000 yilindan beri ürettiği tum mibzerlerinde, baskı tekerleklerini, tohum yatağına standart '38 kPs' baski uygulayacak sekilde ayarlıyor. Hani 'Adamlar bizden 30 yıl ileride' diyoruz ya, iste o ilerilik boyle birşey.

Bizim ülkemizde bu konuda yapılmış adam gibi bir akademik calışma dahi yok.

Özete gelirsek. Cimlenme istiyorsak, tohum yatağını ne kadar bastırırsak, o kadar hızlı bir cimlenme elde ederiz.

Ha yok, verim istiyorsanız, hem baskıyı, hemde baskının yapılma seklini iyi ayarlamamiz gerekiyor. Çok baskı, toprağı olması gerekenden fazla sıkıştırdigi icin cimlenmesini hızlandırsa da, su tutumunu düşürdüğü icin verimi olumsuz etkiliyor.

Not 2: 'iyi cimlenme', her saman iyi bir verim anlamına gelmez. Bunun en basit ornegi anıza ekim diye bildigimiz 'dogrudan ekim makineleridir. Bu makineler çimlenme ve çıkış oranı bakımından, tum ekim teknolojileri icerisinde en yüksek basarı oranına sahip olan makineler iken, verim olarak diger ekim yontemlerine gore %35 verim kaybina neden olarak son sırada yer alıyorlar.

Özet olarak baskı gerekli ama 'ayarında'.

Bu sene tarlanın bi kısmına merdane çektim bi kısmına çekmedim. Süreci sizinle paylaşıcam bi resmi bugün çektim
J68XOJ.jpg

naksoy71 link=topic=86208.msg1031216#msg1031216 date=1446393153' Alıntı:
bir çok kez buğday çimlendikten sonrada merdane çekiliyor,bu işlem ne zaman yapılmalı? faydası nedir?
Bu soru açıkta kalmış kimse cevaplandırmamış bende bu yıl yamurlardan dolayı merdane cekemedik çimlendikten sonra çekmeyi düşünüyorum sizce bir faydası olurmu ?

Tamer BAYRAKTAR link=topic=86208.msg1033628#msg1033628 date=1447160169' Alıntı:
Bu soru açıkta kalmış kimse cevaplandırmamış bende bu yıl yamurlardan dolayı merdane cekemedik çimlendikten sonra çekmeyi düşünüyorum sizce bir faydası olurmu ?
hala çimlenmeyen tohum varsa çimlenebilir.Çimlenme olmasadatarlanda taş varsa biraz daha toprağa batarak biçer döver hasatda tablayı daha aşağıdan bırakarak biçebilir. ;

Yılmaz ' ın açıkladığı gibi tohum çimlenmeden yapılan merdane faydalı, ancak buğday çimlendikten sonra yapılan merdane zararlıdır.Bu ayrıntıya dikkat etmek gerek.Toprağı sıkıştıracağız diye normal çıkış sağlamış bitkiyi ezmek, zedelemek,yok etmek verim düşüklüğüdür.
Bugünlerde insanlar, yağmur ile toprağın kabuk bağladığını ve bunu kırmak için merdane, ciguli vs çekiyorlar, yanlış yapıyorlar.

azoxystrobin link=topic=86208.msg1033634#msg1033634 date=1447162309' Alıntı:
Yılmaz ' ın açıkladığı gibi tohum çimlenmeden yapılan merdane faydalı, ancak buğday çimlendikten sonra yapılan merdane zararlıdır.Bu ayrıntıya dikkat etmek gerek.Toprağı sıkıştıracağız diye normal çıkış sağlamış bitkiyi ezmek, zedelemek,yok etmek verim düşüklüğüdür.
Bugünlerde insanlar, yağmur ile toprağın kabuk bağladığını ve bunu kırmak için merdane, ciguli vs çekiyorlar, yanlış yapıyorlar.
abi ben senden duyurom çimlenen bitkinin üstüne merdane çekilir mi yanlış uygulama