TARSİM'den sigorta uyarısı

Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM), üreticileri zaman kaybetmeden sigorta yaptırmaları konusunda uyardı.


Konuya ilişkin yapılan açıklamada, dünyadaki küresel ısınma ve iklimsel değişimler sebebiyle ürünlerin geçmiş dönemlere oranla fenolojik gelişmelerini daha erken tamamladığı, üreticilerin zaman kaybetmeden sigorta yaptırmaları gerektiği belirtildi.


İklimin tarımsal üretim üzerindeki etkisinin giderek arttığı, sigorta yaptırmayan çiftçilerin mağduriyetlerinin üzüntü verici boyutlara ulaştığının altı çizilen açıklamada, hava şartlarının önceki yıllarda Türkiye ' deki tüm ürün desenini olumsuz yönde etkilediği ve önemli boyutlarda ürün kayıplarının meydana geldiği kaydedildi.


Üreticilerin yeni yılda kötü sürprizlerle karşılaşmaması için öncelikle gıda, tarım ve hayvancılık il-ilçe müdürlüklerine başvurarak, çiftçi kayıt sistemine kayıt olmaları veya kayıt güncellemeleri gerektiği, sonrasında ise zaman kaybetmeden yetkili sigorta acentelerine başvurabilecekleri belirtilen açıklamada, üreticilerin ürünlerin son poliçe kabul tarihlerini web (tarsim.org.tr) üzerinden kolaylıkla takip edebildiği, ' ' cazip ödeme koşullarıyla ' ' sigorta yaptırılabildiği vurgulandı.


Devlet destekli tarım sigortalarında poliçe toplam primini oluşturan dolu paket priminin yarısı, don riski priminin üçte ikisinin devlet tarafından karşılandığı, bunun yanı sıra tarım sigortalarında ilk defa sigorta yaptıran üreticiler için tarife primleri üzerinden yüzde 5 başlangıç indirimi, aynı parselde veya işletmede hasarsız geçen bir dönemi takip eden yeni üretim döneminde sigorta yaptırılması durumunda yüzde 10 indirim, poliçe prim tutarının tamamının peşin ödenmesi durumunda ise yüzde 5 peşin ödeme indirimi uygulandığı bildirildi.
 


Ynt: TARSİM'den sigorta uyarısı

mısırları domuz zararına kar$ı sigortalıyorlarsa bu sene sigortalatıcam gecen sene 30 40 binlira domuzdan zararım var ..
 

Benzer Konular


Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt