Taş toplama makinası yardim

21.03.2019
375
1
270
43
Ankara

Merhaba arkadaşlar
Taş toplama makinası ile taşı toplanan tarlada verim düşüklüğü olur mu
Bugün bı arkadaş 3 yıl verim alamadım dedi
Toprağı un gibi yaptığı için dedi
Hatta Ziraat mühendisi de aynı şeyi demiş
Bilimsel bı açıklaması var mı
Bilen varsa yesillendirsin lutfen

Mantık yürütürsek taşlı tarla ile taşsız tarla bir olmaz .taş verimi düşürür .çünkü bitkiler toprakta yetişir. 1 dekar toprakla bir dekar taşlı toprak bir mi .taş yoğunluğuna göre 1 dekarda ne kadar taş var ise bitkinin topraktan faydalanma oranı o kadar düşer.

• Beğen
Tepkiler: ismailozmen74
Tamamen saçma bir iddia. Benim tarlamın yanındaki komşu tarla yoğun taşlıydı. Geçen yıl taşı topladı, 450 kg verim aldı, benim taşlık arazim ise 300 kg verimle sınırlı kaldı. Çünkü yoğun taş örtüsü tohum çıkışlarını seyreltti.

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı
bence tamamen yanlış bir düşünce;
toprağı serin tutma olarak düşünelim taş topraktan geç ısınır geç soğur öğlen sıcak oldu tamam geç ısınarak bir süre kazandırdı bu sefer geç soğuyarak havanın serinlemiş olmasına rağmen sıcaklık vermeye devam edecek bir süre daha.

ikincisi örneğin buğday ekiyoruz mibzerimiz diskli dekara 20 kg atıyoruz, diskler taştan her sektiğinde buğdayı alta gömmek yerine üstte bi yere atacak açıkta kalacak çıkamayacak yada kuşlar karıncalar vs. taşıyacak, senin belkide tarlaya attığın tohum 18kg'a kadar düşecek belkide daha fazla düşecek.

Biz üç yıldır taş toplama işi yapıyoruz hem kendimizi hem başkalarına ve yılda 300-400 dekar alan topluyoruz faydası saymakla bitmez hiçbir zararını görmedim. O belki taş kırmadan bahsetmiş olabilir çünkü taş toplama toprağa dokunmuyor elek gibi bi çoğu kendiliğinden akıyor zaten.

ziraat odasından taş toplama makinası kiralamak istemiştim şanzuman yağı karışır korkusuyla vazgeçtim karışmaması için yapılacak bi işlem varmıdır
içinde kalacağı 1-2 lt yağ belki onunda zararı olmaz.Ha içim rahat etsin diyorsan pistonları sök yerinden ve hortumlarından iyice boşalt yağı olsun bitsin.Bu kadar ince düşünmeyin birşeycik olmaz.

• Beğen
Tepkiler: yarbay10
Biz üç yıldır taş toplama işi yapıyoruz hem kendimizi hem başkalarına ve yılda 300-400 dekar alan topluyoruz faydası saymakla bitmez hiçbir zararını görmedim. O belki taş kırmadan bahsetmiş olabilir çünkü taş toplama toprağa dokunmuyor elek gibi bi çoğu kendiliğinden akıyor zaten.

Kardeşim ben taş toplama makinası almayı düşünüyorum nasıl para kazandırıyormu