Tohum ilaçlama Yöntemleri ve Kullanılabilecek İlaçlar

Ynt: Tohum ilaçlama Yöntemleri ve Kullanılabilecek İlaçlar

EMINELCIN link=topic=77204.msg912734#msg912734 date=1408480303' Alıntı:
yılmaz ben new lamardor ile nutriseed karıştırarak ilaçladım bu yıl.özellikle çinko olsun kaplamada.hümik asiti toprağa ve yaprağa atıyorum.nutriseed ile ilaçlamada 30-40 verim farkı olduğunu söyledi bana önder çiftçiden deneyen mühendis.
Nutriseed ve new lamardor sorunsuz karışabiliyor mu?
Bir de verime etkisini gördünüz mü?Bu yıl ben de uygulamayı düşünüyorum da.Bilgi verirseniz sevinirim.

Abdullah Ergül link=topic=77204.msg1023905#msg1023905 date=1443430991' Alıntı:
Nutriseed ve new lamardor sorunsuz karışabiliyor mu?
Bir de verime etkisini gördünüz mü?Bu yıl ben de uygulamayı düşünüyorum da.Bilgi verirseniz sevinirim.
karisimda sikinti yok nutriseedi kaca aldiniz Bu yil bir de sizin bolgede opera max Su an var mi

Evet. Geçen yıl bu konuya yeterince katkı sağlayamadık. Fırsat bulmuşken eklemler yapalım.

Konu: Hümik Asit.

1-) Kaplayınca ne oluyor?

Tohumun patlama, çimlenme ve çıkış hızı artıyor. Net. Artı olarak verimde de küçük bir artısı oluyor ama o yende deneme yapma şansım olmadı. Sadece çıkış oran ve çıkış hızlarını ölçmüştüm. Verimdeki artış iddiasını, araştırmalara dayanılarak yapıyorum.

Özetle kanola, kinoa ( :D ) yonca gibi çimlenme konusunda nazlı olan tohumlarda kullanmak çok faydalı olabilir.

2-) Nasıl kaplıyoruz?

En iyisi selektör ile. Tohumun tamam ve homojen şekilde kaplanması gerekiyor. Her kaplamada olduğu gibi kıstasımız şu:

'tohum tamamen kaplanacak ama elinize alıp sıktığınızda damlamayacak'

İkinci önemli nokta da, tohumun tam olarak kuruması için gereken zaman. Gölgede değil de güneşte kurutursanız hem daha hızlı kuruyor, hem de tohumun ekmeden önce çimlenme riski ciddi şekilde azalıyor. Malum, hümik asit kurumaya dönünce yapışkan yapılı bir madde oluyor. Bu da ekim esnasında (mibzerde düzgün akmama, hortuma yapışma vs) zorluklar yaratabiliyor. Özet, tam olarak kurutmak, kuruttuktan sonra biraz karıştırıp çuvallamak önemli.

3-) Ne kadar tohuma ne kadar hümik asit?

İşte bu kısım riskli kısım.

Hümik asit ile yapılan kaplamalarda, kullanılan hümik asit miktarı, tohum ağırlığına göre kullanılıyor. Tohumun %5 ' i, 10, 50 ' si gibi.

Bendeki denemeleri yaparken, 6 kg buğdayı aldım. Her biri 1 kg ' olmak üzere 6 eşit parçaya böldüm. Ardından bunları %0 (kontrol) %1, %5, %10, %20, %30 ağırlığında hümik asit ile karıştırdım. %1 ve %5 ' lik hümik asitler yeterli gelmediğinden biraz sulandırdım.

Sonuç:

%0 (kontrol) buğday: 8. günde
%1 ' lik kaplamalı buğday: 7. günde
%5 ' lik kaplamalı buğday: 6. günde
% 10 ' luk kaplamalı buğday: 5,5. günde
% 20-30 ' lık kaplamalar: 5 günde çıkış yaptılar

Burada, kaplamadaki hümik asit miktarı artıkça, çıkış süresi öne geliyordu. lakin şöyle bir sorun ortaya çıktı:

Bu kaplamaların hepsinden birer avuç kurutma için kenara koydum. %20 ve %30 hümik asit ile kaplanmış tohumlar kurumadı. Gölgede oldukları için de olabilir ama 4. günde hala tam olarak kurumamışlardı ve beklenen kötü sonuç oldu. tohumlar şişti ve cücüklendiler. Kısaca ekmeden bozuldular. Bu durum benim hatamdan da kaynaklanmış olabilir. Mesela güneşye kurutsaydım bu sorun olmayabilirdi. Ama benim gördüğüm kadarı ile, ne olursa olsun, kaplama esnasında kullanılacak hümik asit miktarı, tohum miktarının %10 ' nun üzerine çıkartılmamalı. Aksi halde tohumların tamamını kaybetme riski ortaya çıkıyor.

Son olarak da şunu ekleyelim. Hümik asit ile tohum gübreleri kullanılabilir. Bunda sıkıntı yok lakin kapalamada kullanılacak hümik asitin, fungusitler ile olan ilişkisini ölçmek / incelemek için akademik bir laboratuvar çalışması gerekli. Çiftlik şartlarında yapılacak bir deneme ile bu konuda bir sonuca varılması doğru olmaz.

EMINELCIN link=topic=77204.msg1024210#msg1024210 date=1443549213' Alıntı:
Verime etki Direk soyleyemem olcmedim AMA icerigi iyi sanki... daha iyisi oldugunu dusundugum bir urun var AMA Bu yil karsulatirmali kullanacam
Firma yetkililerine göre dekarda 40 kg verim artışı sağlıyormuş.Ben sizdeki durumu merak etmiştim.Örneğin soğuktan etkilenme daha mı az oluyor,hastalıklara dirençte durum nedir,kökboğazı çürüklüğü oluştu mu hiç? gibi...

Merhaba Şimdi Hümik asiti direk tohuma uygulama bizim için çok riskli tohumun çöp olma riski var ama toprak üstünden uygulamak tohumun erken çıkmasına ne kadar bi faydası olabilir holder ile toprak üstü uygulayabilirmiyiz nasıl uygulamalıyız bizim buralar tohum attıktan sonra kurak geçebiliyor benim bildiğim tohum ne kadar erken çıkıp kışa ne kadar kuvettli girerse o kadar faydalı bunu nasıl uygulayabiliriz acaba ?

Abdullah Ergül link=topic=77204.msg1024246#msg1024246 date=1443561445' Alıntı:
Firma yetkililerine göre dekarda 40 kg verim artışı sağlıyormuş.Ben sizdeki durumu merak etmiştim.Örneğin soğuktan etkilenme daha mı az oluyor,hastalıklara dirençte durum nedir,kökboğazı çürüklüğü oluştu mu hiç? gibi...

Ben olcemedim AMA faydasini gordum amac zaten cikisa yardinci olmak urunu almanyada basf satiyor.ben onlarin kotu urununu gormedim karar sizin AMA kok curuklugu ayri bir uznanlik alani bunun faydasi olmaz kinto duo lamardor ya da vitavax kullanin

tohumu bozan unsur humik asit.bana göre uygulandığı gibi 1 gün içinde ekilmesi gerekir aksi takdirde tohumu uyandırıyor tohum yatağına girmeden önce
benim bildiğim ve izlediğim kaynaklarda 1 veya 2 saat süre içerisinde hazırlanıp ekilmesi gerektiği belirtiliyor 1 2 gün nedir ya akıl mantık alıyor mu sizce 2 gün nemlendirilen tohum ne halde olduğunu düşünün biraz mibzerin gursak çarkından geçerken pireslenir o ekilince kime faydası kalacak o tohumun ?

BEN EKİMDEN BİR HAFTA ÖNCE ÇİNKO VE HÜMİK ASİT İLE KAPLADIM BİR GÜN İYİCE KURUTTUM TEKRAR ÇUVALLADIM EKTİM..BİR HAFTA ÇUVALDA KALDI SIKINTI OLMADI..HATTA EKMEDİĞİM ARTAN BİR ÇUVALIM VAR..6 AY OLDU HALA BİR SIKINTI OLMADI..İYİCE KURUTURSANIZ 1 YILDA ÇUVALDA KALSA HERHANGİ BİR SIKINTI OLMUYOR..

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı