Toprak Aktarımının Derinliği Hakkında...

Ynt: Toprak Aktarımının Derinliği Hakkında...

omerfarukkoc link=topic=50719.msg513531#msg513531 date=1326749735' Alıntı:
zuha-*-s zuha-*-s
toprak iyiyse derin sürüm gercekten farkediyor ;) ok-*-s
Zaten aklımda bu sene derinliği artıracağım. geçen dönem tarlalar geç kalmıştı aceleyle yüzeyden filan devirdik bıraktık cöö-*s

hocaların anlattıgına göre derin sürmek iyi degil verimli toprak yüzeydedir sonuçta bitki artıkları yüzeyde kaldıgı için verim daha fazla olur dip kazanın da bi faydası olmaz zaten derin çekiyorsun su yolu açar sadece

en güzeli ok-*-s

bnde nadasları kndim biladerle yaparım babam tarlaya arabayla gelir 'oğlum cok derin sürüyorsunuz yaw' der ;D
pullugu sağa yatırır tekeri bi iki diş indirr kndi...
snra o giderken elime alırım yıldız 24 ü tekeri 2 diş kaldırırım pullugu az daha yatırırım ;D snra dewamm :D ;D

belguzlu link=topic=50719.msg513539#msg513539 date=1326750037' Alıntı:
hocaların anlattıgına göre derin sürmek iyi degil verimli toprak yüzeydedir sonuçta bitki artıkları yüzeyde kaldıgı için verim daha fazla olur dip kazanın da bi faydası olmaz zaten derin çekiyorsun su yolu açar sadece
derin sürüm iyi olMAyan topraklar için iyi olmayabilri...
ama dipkazanın iyi olmadıgı görüsü benim için kesinlikle ters..
dipkazan cekilen trla ile cekilmeyen trla arasında hem verim farkı oluyor hm dipkazan cekilen trlada motor bi vites yüksek gidiyor ok-*-s

belguzlu link=topic=50719.msg513539#msg513539 date=1326750037' Alıntı:
Şu ihtimalde var...
Toprak çoktandır kullanılıyordur.. Mesela taa 1500 lü yıllardan beri.. Ve üstteki toprak artık ölmüştür eskimiştir. Alttan taze toprak çıkartmak lazımdır ok-*-s
Bizim köyün tarihi 1500 lü yıllara dayanır. köyde padişahın at çiftliği varmış. taa o zamandan beri kullanılan toprak artık verimsizleşir. taze toprak lazım karış-*-s

Dqn link=topic=50719.msg513549#msg513549 date=1326750408' Alıntı:
Şu ihtimalde var...
Toprak çoktandır kullanılıyordur.. Mesela taa 1500 lü yıllardan beri.. Ve üstteki toprak artık ölmüştür eskimiştir. Alttan taze toprak çıkartmak lazımdır ok-*-s
Bizim köyün tarihi 1500 lü yıllara dayanır. köyde padişahın at çiftliği varmış. taa o zamandan beri kullanılan toprak artık verimsizleşir. taze toprak lazım karış-*-s
ayynen, işte avrupa da adamlar o yüzden taa 1 m derinlerden sürüm yapıyorlar tekli büyük inc pulluklarla

Dqn link=topic=50719.msg513572#msg513572 date=1326751222' Alıntı:
Olurmu yav kullan kullan biyere kadar bu toprak grin-*-s

bu sene 8 sene sürülmemiş 400 dekar yer ektik :8 toprağı bir gör aşık olursun bilm-*s aslında benim isteğim bu yıl taşı da toplatıp öyle ekmekti ama olmadı... bils-*- hozan olduğu için önce otlar biçildi filan yetişmedi vakit olsa da taşıda toplasak iyidi... derin sürüme karşıyım ama o otlardan kurtulmak için ve hava alması için derin sürüldü içim rahat değil iyi etmedik mi aceba diyorum... keşke taş toplanıp rotatil çekilseydi hem ot kalmazdı hem hava alırdı hem süper karışırdı...sizce iyimi olmuş kötü mü

qarizmatiqa link=topic=50719.msg513583#msg513583 date=1326752007' Alıntı:
bu sene 8 sene sürülmemiş 400 dekar yer ektik :8 toprağı bir gör aşık olursun bilm-*s aslında benim isteğim bu yıl taşı da toplatıp öyle ekmekti ama olmadı... bils-*- hozan olduğu için önce otlar biçildi filan yetişmedi vakit olsa da taşıda toplasak iyidi... derin sürüme karşıyım ama o otlardan kurtulmak için ve hava alması için derin sürüldü içim rahat değil iyi etmedik mi aceba diyorum... keşke taş toplanıp rotatil çekilseydi hem ot kalmazdı hem hava alırdı hem süper karışırdı...sizce iyimi olmuş kötü mü
bnde 2 sene önce ekmiştim 60 dekar kadar bir hozan...
tarla 5 senedir ekilmiyomus içinde motorun boyu sıra diken(kangal) kalkmıs pulluk gecmedi tarlaya...
goble ile sürdük arkasından rototiller cektim ondan snra ektik... verim de diger, kendi tarlamızdan düşüktü...

Acaba şöyle yapsak 15 santim pullukla sürek bugday ekecegim iz Nadasları ilk kazayagını çizelle 30 santim çeksek sonrada 1 veya 2 diskora ve ekim mibzeriyle eksek verim daha iyi olurmu yani buradaki amac pulukla yüzeysel sürüm sadece ot çöp kalıntılarını topraga gömmek yüzeydeki verimli topragı alta indirmeden çizelle derin sürümün amacıda bitkinin daha aşagı kök salmasını saglam ak diskora yla sürümde hem topragı inceltmek hem ot çöp yeşil ot kalıntılarını parçalayarak güpreye dönüştürüp organik oranını artırmak bu şekilde bir uygulama yapmak hem herkesin görüşünü uygulamış oluruz kısmende olsa hemde tarlanında her katmanını sürmüş oluruz