Toprak işçiliğinde hasasiyet ve ön süspansiyon(TLS) kullanımı

Hassasiyeti kullanmamız gereken toprak işçiliği yaparken ön süspansiyon açık mı olmalı kapalı mı olmalı?
Bu konu hakkında serviste ve kullanım kitapçığında net bir bilgiye ulaşamadım Gözlemler ve deneyimler sonucu bu konuda doğru yöntemi tespit ettiğimi düşünüyorum.

çekili işçilikte, tek çeker ya da çift çeker farketmeksizin, traktör çeki yüküne girdiğinde kafa sallama/şahlanma hareketi sergiler.
sebebi basittir; çeki yüküne giren traktör arka tekerden daha çok çeki kuvveti aldıkça şahlanmaya çalışarak arkadaki yükü koparır.
Ön süspansiyona sahip olmayan traktörlerde bahsettiğimiz şahlanma eğilimi hassasiyetin çalışmasını zorlaştırmaz çünkü traktör şahlanma eğiliminde olsa da şahlanamaz, ön tekerleri yerden kesemez.yalnızca ön tekerlerin yere uyguladığı ağırlık azalır, önden azalan ağırlık çeki olarak ekipmana aktarılır.
Ön süspansiyona sahip traktörlerde ise durum değişiyor, aynı şahlanma hareketi sergilendiğinde süspansiyonun da desteğiyle traktör ön aks haricinde tüm gövde olarak şahlanıyor, burun silkme yapıyor.bu durum hassasiyetin veriimli çalışmasına olumsuz olarak yansıyor.normalde arkada engele ya da sert toprağa takılan ekipmanımız hassasiyet tarafından silkelenip engelden kurtarılır, sürüme devam edilir.ancak TLS aktifken ekipmanımız sert toprağa takıldığında traktör çeki yüküne giriyor, bununla birlikte traktör burun kaldırıyor, burun kaldırınca arkadaki ekipman daha da aşağı iniyor.normalde hassasiyetin 2-3 cm yukarı silkeleyip kurtaracağı ekipman 8-9 cm silkenince kurtarılacak duruma düşüyor.

Bu durum hakkında net bilgiye sahip değilim ancak şahsi tecrübem bu şekilde oldu.tls kapalıyken hassasiyetin daha verimli çalıştığını, daha stabil sürüm yapıldığını düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: yasinorhan10