Traktor Kredisi Hesaplama Basit usul..

04.10.2008
4,134
195

Merhaba Ziraat Bankası traktör kredisi hesaplama için çok basit bir formül vereyim.kimsenin kafası karışmasın:

Cari faiz oranı ne ise onun üzerinden yerlide %50 indirimli oluyor.. cari faiz şuan %11 yani %5.5 ten kullandığım yapılıyor. Siz alacağınız zamanda neyse ona göre oranı hesaplarınız.

5 yıllık yılda bir taksit ödemeli kredi için geçerli:

Kredi 5 yıllık odenecek toplam faiz =(Kredi tutari x faiz orani×0,03) x [(faizorani x0,0 3)+1]

Parantezlere dikkat ederseniz net toplam faiz odeme tutarını çıkarırsınız.

Yıllık taksit =( kredi tutari + toplam faiz tutari)/5

Ayrıca 2022 Kasım itibari ile yaklaşık 25 ile 40bin arası bir masraf; kasko , aracılık ,expertiz,sigorta v.s. derken bir kesinti peşin olarak alınıyor.Buda ortalama %1.5 civarına geliyor , yillik indirimli %5,5 ten kullanılan kredi aslında %7 civarına size mal oluyor..

Anlayacağınız düşük faiz olarak verilen şey günün sonunda normale yaklasmis oluyor..

Her yıl kasko ve hayat sigortası minimum yenileniyor. Kasko ücretlerinin arttiginida hatırlatayım.. dikkate alınması gereken bir konu..

Ek bir konu bazı kesintileri red edebilirsiniz onun için dikkatlice tüm kesintileri sorgulayın ..

Son düzenleme:
Hayat sigortası fazla çıkıyorsa çocukları gidip Ziraat hesabını birlestirebilir ce işlemleri kendi üzerine yapabilir ozaman düşük çıkıyor. 40 yaş altına 500bin tl kredi için 1200tl hayat sigortası çıkar

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Hocam teşekkürler faydalı bir paylaşım olmuş. Bizde traktör alma niyetindeyiz 270 nakit 480 bin gibi bir çks kullanacağız bizim toplam ödememiz ne olur ne biter diğer masraflarla hesaplayabilirmisiniz
480bin tl ye 92bin tl faiz gelir 5 yılda. + kasko + kredilendirme ücretleri + hayat sigortası +ekspertiz vs olacak masraflar peşin kesiliyor. 480bin den düşecek yani .. net 450bin civari kredi alirsiniz.

Hayat sigortası yaptırmadım. Ziraat bankasına kasko ve sigorta yaptırmıyorum. Neredeyse piyasanın iki katı. 2021 model 4080 e için ilk taksitte full kasko ve sigorta toplam 3400 TL verdim kendi sigortama. Ziraat neredeyse iki katı çıkarıyordu. Bankaya yaptırıp yaptırmamak sizin tercihiniz. Banka soyuyor insanı

• Beğen
Hayat sigortası yaptırmadım. Ziraat bankasına kasko ve sigorta yaptırmıyorum. Neredeyse piyasanın iki katı. 2021 model 4080 e için ilk taksitte full kasko ve sigorta toplam 3400 TL verdim kendi sigortama. Ziraat neredeyse iki katı çıkarıyordu. Bankaya yaptırıp yaptırmamak sizin tercihiniz. Banka soyuyor insanı
Dışardan sigorta ve kasko yaptırdığınızda kabul ediyormu ve başka bir yazı yazdırmak gerekiyormu daimi murtein gibi bişeyler yazılıyor sanırım

• Beğen
Dışardan sigorta ve kasko yaptırdığınızda kabul ediyormu ve başka bir yazı yazdırmak gerekiyormu daimi murtein gibi bişeyler yazılıyor sanırım
Dain-i mürtehin traktöre konulan rehin gibi bir şey. Onun kasko ile alakası yok. Herhangi bir yazıya da gerek yok. Kanuni olarak size zorla sigorta kasko yaptıramazlar. Sadece öyle bir ifade ediyorlar ve ikna ediyorlar ki sanırsınız mecburiymiş bankaya yaptırmak. Esasında kesinlikle mecburi diye bir şey yok. Benim gibi onlarca kişi dışarıdan yapıyor. Çünkü banka neredeyse iki katı fiyat veriyor aynı paket içeriğine. Şunu belirtmekte fayda var. Maksat banka dışına yaptırmak değil. Gönül ister ki piyasa fiyatıyla benzer veya çiftçiye destek olarak piyasadan düşük fiyatlara yapılsın ve bankayla olan ilişkimiz bu konuda devam etsin ama öyle yapmıyorlar ne yazık ki. Burada bankaya bir art niyet vs yok. Tamamen maddiyat. Özetle sadece müşteri temsilcisinizi ikna etmeniz gerekiyor. Dışarıdan yazılı teklifler alın. Koyun temsilcinin önüne. Bu fiyata yaşıyorsanız buyurun yapın diyin.

Dain-i mürtehin traktöre konulan rehin gibi bir şey. Onun kasko ile alakası yok. Herhangi bir yazıya da gerek yok. Kanuni olarak size zorla sigorta kasko yaptıramazlar. Sadece öyle bir ifade ediyorlar ve ikna ediyorlar ki sanırsınız mecburiymiş bankaya yaptırmak. Esasında kesinlikle mecburi diye bir şey yok. Benim gibi onlarca kişi dışarıdan yapıyor. Çünkü banka neredeyse iki katı fiyat veriyor aynı paket içeriğine. Şunu belirtmekte fayda var. Maksat banka dışına yaptırmak değil. Gönül ister ki piyasa fiyatıyla benzer veya çiftçiye destek olarak piyasadan düşük fiyatlara yapılsın ve bankayla olan ilişkimiz bu konuda devam etsin ama öyle yapmıyorlar ne yazık ki. Burada bankaya bir art niyet vs yok. Tamamen maddiyat. Özetle sadece müşteri temsilcisinizi ikna etmeniz gerekiyor. Dışarıdan yazılı teklifler alın. Koyun temsilcinin önüne. Bu fiyata yaşıyorsanız buyurun yapın diyin.

Haklısınız bize 7bin tl kasko cıkardılar ama sanırım kasko fiyatları şuan zaten cok ucuk çıkıyor. %1 en az alıyorlar kasko ya.

• Beğen
Kasko ve sigortayı yapmadıkları zaman krediyi vermeme gibi sorunla karşılaşılabilir. Azda olsa şubeye göre isteğinizi kabul ettirebilirsiniz

• Beğen
Ziraat bankası sübvansiyonlu kredi verdiği için kasko kredi boyunca zorunludur bu diğer bankalar içinde hemen hemen aynıdır sebebini sorarsanız eğer traktör üzerine taşıt rehni konur ve banka içinde teminat olarak geçer bu teminatlara sigorta yapmak takip etmek zorunlu bir iştir. Örnek vermek gerekirse konut kredisi aldınız ev ipotekli evin dask ile ev sigortası olarak iki adet sigortası yapılır bu sigortalara da dain- i mürtehin olarak ilgili banka ve şube alınır bunun sebebi de evinizde yangın su basması deprem gibi kötü bir durum olursa banka sigorta üzerinden krediyi tahsil eder. Dain-i mürtehin olmak ilk alacaklı olmaktır yani traktör aldınız kredi kullandınız Allah korusun yolda giderken tır çarptı ne biliyim traktörü uçurumdan devirdiniz şimdi kredi 500.000 TL diyelim traktör oldu hurda değeri de 100.000 TL arada 400.000 TL farkı banka kimden nasıl ne şartlarda tahsil edebilir bu yüzden dain-i mürtehin kasko yaparak sizin kaza raporunuz ile sigorta şirketinden tahsil eder borcunuzu kapar mesela kredi 500.000 TL ama kasko değeri 1.000.000 TL ve traktör pert oldu banka 500.000TL krediyi kapatıp size öder gelelim Ziraat Bankası nın kaskoyu kredi boyunca zorunlu tutmasına piyasada faiz yıllık 20 diyelim ama Ziraat Bankası yıllık 5 ile veriyor ve pahalı kasko yaptınız 5 yıl boyunca bu kaskolar piyasadan çok olsun 3000 TL pahalıdır 5 yılda 15.000 TL tutar peki özel bankadan çekip kaç para geri ödeyeceksiniz maalesef iş atasözüne geliyor gülü seven dikenine katlanır yada yerel tabirle hem somun ekmek bütün duracak hemde karın tok olacak işi olmuyor benim görüşüm düşüncem bilgim tecrübem bu şekilde herkese ve her düşünceye de saygı duyarım iyi forumlar

• Beğen
Ziraat bankası sübvansiyonlu kredi verdiği için kasko kredi boyunca zorunludur bu diğer bankalar içinde hemen hemen aynıdır sebebini sorarsanız eğer traktör üzerine taşıt rehni konur ve banka içinde teminat olarak geçer bu teminatlara sigorta yapmak takip etmek zorunlu bir iştir. Örnek vermek gerekirse konut kredisi aldınız ev ipotekli evin dask ile ev sigortası olarak iki adet sigortası yapılır bu sigortalara da dain- i mürtehin olarak ilgili banka ve şube alınır bunun sebebi de evinizde yangın su basması deprem gibi kötü bir durum olursa banka sigorta üzerinden krediyi tahsil eder. Dain-i mürtehin olmak ilk alacaklı olmaktır yani traktör aldınız kredi kullandınız Allah korusun yolda giderken tır çarptı ne biliyim traktörü uçurumdan devirdiniz şimdi kredi 500.000 TL diyelim traktör oldu hurda değeri de 100.000 TL arada 400.000 TL farkı banka kimden nasıl ne şartlarda tahsil edebilir bu yüzden dain-i mürtehin kasko yaparak sizin kaza raporunuz ile sigorta şirketinden tahsil eder borcunuzu kapar mesela kredi 500.000 TL ama kasko değeri 1.000.000 TL ve traktör pert oldu banka 500.000TL krediyi kapatıp size öder gelelim Ziraat Bankası nın kaskoyu kredi boyunca zorunlu tutmasına piyasada faiz yıllık 20 diyelim ama Ziraat Bankası yıllık 5 ile veriyor ve pahalı kasko yaptınız 5 yıl boyunca bu kaskolar piyasadan çok olsun 3000 TL pahalıdır 5 yılda 15.000 TL tutar peki özel bankadan çekip kaç para geri ödeyeceksiniz maalesef iş atasözüne geliyor gülü seven dikenine katlanır yada yerel tabirle hem somun ekmek bütün duracak hemde karın tok olacak işi olmuyor benim görüşüm düşüncem bilgim tecrübem bu şekilde herkese ve her düşünceye de saygı duyarım iyi forumlar
Hocam sen olayı tamamen yanlış anlamışsın. Burada mesele, traktör alırken hangi bankaların ne kadar faizli kredi verdikleri, ziraatin diğer bankalara göre düşük faiz, sübvanse kredi, çiftçinin dostu, kara gün arkadaşı olması vs değil. Buradaki konu, ilk taksitten itibaren (1 yıl sonra), kasko ve sigorta dışarıya yaptırılır mı? Bunda kanuni engel var mı? Engel yoksa banka çalışanları neden diretir, kanuni engel varsa bunun matbu metni nerede, kimileri kendilerini bankaya zorunlu hissederken kimileri neden dışarıda yaptırabiliyor gibi gibi konulara açıklık getirmek. Ayrıca şu da var. Ziraat bana düşük kredi verdi diye 5 yılda kafadan 15/20 bin TL kasko sigorta farkını neden bankaya hediye etmem gerekiyor. Bu da ayrı tartışılması gereken bir konu.

Son düzenleme:

Zaten traktöru ilk alırken, yani krediyi ilk çekerken o zaman kendileri yapıyor kaskoyu. Benim demek istediğim ikinci kasko ve sonrası için geçerli.
Otomatik olarak yapıyor sen ne kadar yapmak istemesende poliçeyi yeniliyorlar.İmza atmışsın istemişsin…. Zorunlu seçmeli gibi olmuş oluyor. İlki ikinci sonuncu farketmez farklı biryerde yaptırabilme şansınız var ama yok.

• Beğen
Otomatik olarak yapıyor sen ne kadar yapmak istemesende poliçeyi yeniliyorlar.İmza atmışsın istemişsin…. Zorunlu seçmeli gibi olmuş oluyor. İlki ikinci sonuncu farketmez farklı biryerde yaptırabilme şansınız var ama yok.
Evet, son günü gidilirse otomatik yenilerler. Ben 4 gün kalası gittim. Bankanın verdiği fiyat çok yüksek çıkınca sigorta ve kaskonun iptalini istedim ve iptal ettirdim. Daha sonra kendi acenteme kasko ve sigortamı yaptırdım. Kasko evrakını bankaya götürdüm, sisteme işlediler ve ilk taksidimi ödedim. Zorunlu vs değil. Bankanın dayatması.