Traktör Tavsiyesi

Herkesin sezonu bereketli olsun.
- Bu yıl ilk ekin senem. İlk Kez ektim, ücret mukabilinde ektirdim. 150 dekar kuru tarla için Traktör, pulluk vb. İhtiyacım var. Şuan elimde ekipman ve diğer araçlar yok. Yani sıfırdan başlıyorum.

Sadece Traktör için 600.000 TL kadar bütçem var. Bu tutar da alabileceğim traktör marka model ve sonrasında pulluk ve diğer ekipman önerileriniz nelerdir? En kolay ve ucuz yollu ekipman tavsiyeniz de ögrenmek isterim. Ekipman bütçesi bahsettiğim tutara dahil değil.

Görüşleriniz izleyeceğim yol için aydınlatıci olacak. Herkesin görüşü çok kıymetli. Teşekkürler.

Bak 70 56 ve 285 birer yıl arayla alınıp beraber hatta birde yanında 7 yıllık 80 66 ile 96 yılıydı yanılmıyorsam, öyle bir gün iki gün değil 12-13 gün üçü birden aynı tarlada nadas yaptık, sabah 6 akşam 18 mazot takiviye ederek her gün, banamı anlatıyon ne olduklarını, bikaç yıl daha kullanmıştık beraberce.
285 inde bişeyi yoktu, ne var bu 285 ince teker tork biraz yüksek olduğundan pancarcılara iyi gelirdi, değilse üzeeine binip seri iş göremedim ben, aşırı yoruyordu beni, ama 80 66 veya 70 56 da sıkıntı olmaz her işi seri halledersin, 80 66 dörlü pulluk çekitiğinden nadasda fazla gitmezdi ama tabi hepsinden güçlüydü haliyle, yakıtıda onlara göre fazlaydı.

Tümosan 82 80 bayılma yapar 80 66 tadında olmaz, hidroliği vs. Yine içlerinde en iyisi onlardan bikaç yıl sonra kullandığımız landini 88 60 dı, tabi parça pahalıydı oda erken elden çıkarıldı.

Şimdi esas mesele o değil, 150 dekar tarlaya hepsi çok aslında, 600 bin lira ayırmış, bu paraya 80 66 yada landini 88 60 ın iyisi olmaz, tümüsanı 82 80 ini elemek lazım, geriye 600 bine 70 56 kalır, bana 500 bine temiz 285 verselerde ben o 150 dekarı 70 56 ile yaparım her işi, o şartlarda 285 den daha güzel görürüm her işimi, raha fazla yer işleyecek olsam direk landini yada 80 66 ile iş görürdüm, 285 gerçekten abartılıyor, hepsini kullanan bilir, öyle traktörün sıkıntısı vardır falan bunlar boş işler, sıkıntısı olan traktör sıfırda olsa 2 gün yada en fazla 1 ay durmuştur kapımızda, 285 in sıkıntısı yoktu ve epey bir zaman iş gördü.
Massey Ferguson 165 265 285 benim gözümde patinaj makinası hepsi. Hidrolik desen yok. 2 çamur görse patinajdan kıçını kaldıramaz traktörün kendi ağırlıkları var lastiklere su basıyoruz yürüsün diye rezillik.

70-56 70-66 kara kafa biraz hantal kalabilir ancak çok daha iyi asılır.

• Beğen
Tepkiler: toztoprak
MF 285S, yol 1 tavşanla pulluk süreni hiç görmedik ki.:rolleyes:
Hocam eğer toprak tavında ve pulluga çamur yapışmıyor sa seri 1 ve tavsanda sürüm yapılabiliyor.Daha çok zamansız sürüm yapmak zorundayız o yüzden seri 1 ve kaplumbağa kullanıyorum. Allah için 285 te takviye kullandığım nadirdir.Yakiti çok derler,ondanda memnunum...

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
285 e kötü traktör demedikki, kıyaslama yaptığımda herdaim fiat benim işimi beni yormadan gördü, sıkıntısız traktör, aynı tarlada günlerce ondan in buna bin yaptık, kuruda 285 ben tercih etmem, her işe daha uygun traktör ararım, kötümü 285 hayır değil, ama abartıldığı gerçek, mesele bundan ibaret, kuruda sorunsuz 600 bine iş görecek fiat traktör 70 56 var piyasada, 80 66 ise kullanılacak ekmeği yenecekler 700 binden başlıyor, piyasa şimdilik böyle duruyor.

Daha çok para varsa ona göre hareket edilir, para varsa mf 5430 unda var ikinci eli, daha küçüğüde vardır bilmiyorum, kullanmadım bilmem mesela 3085 var, 3095 hantal tavsiye etmem sıkıntılı zaten fazla gelir sıkıntısız olsa bile, ama kıstasları belirlenerek ortaya konan bir işi konuşacaksak tüm imkanlar hangi traktörü işaret ediyor ona bakmak lazım, bende nacizane bildiğim kadar gördüğüm kullandıklarım kadarı için klavye tuşlarına bastım, diğer traktörleri bilenler kullananlarda aynı şeyi yapabilir, koca piyasada bi traktör 285 mi var yani.

Bak 70 56 ve 285 birer yıl arayla alınıp beraber hatta birde yanında 7 yıllık 80 66 ile 96 yılıydı yanılmıyorsam, öyle bir gün iki gün değil 12-13 gün üçü birden aynı tarlada nadas yaptık, sabah 6 akşam 18 mazot takiviye ederek her gün, banamı anlatıyon ne olduklarını, bikaç yıl daha kullanmıştık beraberce.
285 inde bişeyi yoktu, ne var bu 285 ince teker tork biraz yüksek olduğundan pancarcılara iyi gelirdi, değilse üzeeine binip seri iş göremedim ben, aşırı yoruyordu beni, ama 80 66 veya 70 56 da sıkıntı olmaz her işi seri halledersin, 80 66 dörlü pulluk çekitiğinden nadasda fazla gitmezdi ama tabi hepsinden güçlüydü haliyle, yakıtıda onlara göre fazlaydı.

Tümosan 82 80 bayılma yapar 80 66 tadında olmaz, hidroliği vs. Yine içlerinde en iyisi onlardan bikaç yıl sonra kullandığımız landini 88 60 dı, tabi parça pahalıydı oda erken elden çıkarıldı.

Şimdi esas mesele o değil, 150 dekar tarlaya hepsi çok aslında, 600 bin lira ayırmış, bu paraya 80 66 yada landini 88 60 ın iyisi olmaz, tümüsanı 82 80 ini elemek lazım, geriye 600 bine 70 56 kalır, bana 500 bine temiz 285 verselerde ben o 150 dekarı 70 56 ile yaparım her işi, o şartlarda 285 den daha güzel görürüm her işimi, raha fazla yer işleyecek olsam direk landini yada 80 66 ile iş görürdüm, 285 gerçekten abartılıyor, hepsini kullanan bilir, öyle traktörün sıkıntısı vardır falan bunlar boş işler, sıkıntısı olan traktör sıfırda olsa 2 gün yada en fazla 1 ay durmuştur kapımızda, 285 in sıkıntısı yoktu ve epey bir zaman iş gördü.

Usta bizim elimizden geçmeyen traktör kalmadı.70 56 arka düzen ve debriyaj çok zayıf ve traktör hafif.Motoru 285 kadar kuvvetli değil.285 76hp 290mm tork 70 56 70hp 220 nm tork a sahip.Ayrıca 285 bu verilere daha düşük devirde ulaşıyor.

285 e kötü traktör demedikki, kıyaslama yaptığımda herdaim fiat benim işimi beni yormadan gördü, sıkıntısız traktör, aynı tarlada günlerce ondan in buna bin yaptık, kuruda 285 ben tercih etmem, her işe daha uygun traktör ararım, kötümü 285 hayır değil, ama abartıldığı gerçek, mesele bundan ibaret, kuruda sorunsuz 600 bine iş görecek fiat traktör 70 56 var piyasada, 80 66 ise kullanılacak ekmeği yenecekler 700 binden başlıyor, piyasa şimdilik böyle duruyor.

Daha çok para varsa ona göre hareket edilir, para varsa mf 5430 unda var ikinci eli, daha küçüğüde vardır bilmiyorum, kullanmadım bilmem mesela 3085 var, 3095 hantal tavsiye etmem sıkıntılı zaten fazla gelir sıkıntısız olsa bile, ama kıstasları belirlenerek ortaya konan bir işi konuşacaksak tüm imkanlar hangi traktörü işaret ediyor ona bakmak lazım, bende nacizane bildiğim kadar gördüğüm kullandıklarım kadarı için klavye tuşlarına bastım, diğer traktörleri bilenler kullananlarda aynı şeyi yapabilir, koca piyasada bi traktör 285 mi var yani.

Usta 3000 serisine hantal diyerek bilgini belli ettin bence daha fazla tavsiye verme.

Estağfurullah hocam hepimiz ekmeğinin peşinde, emekçi insanlarız. Ben de forum da konu acmistim traktor ararken "4700 saatte 7056 alinir mi?"diye.Sonra döne döne 285 i bulduk bir usta yardımıyla. Ustam harika bir adam ford,fiat massey çalışıyor. Çevremde sevdiğim insanlar var,massey aldigimda sitem bile ettiler.Onlar genetik olmuş, aileden Fiatci 480 ler 640 lar şimdi 7056,8066 vs.Yine ford 3000,3600 ve 5000 lik var arkadaşlarda.Cok iyi bilirim tarla sürümlerini ve öyle kıskanıp değil imrenir izlerim.
Traktör çekiştiren biri değilim.Bunlarin hepsi kendini ispatlamış makineler.Önemli olan eski yeni yada küçük büyük değil işimizi gören makine ve ekipman olması. Yoksa ne makineler çıkmış,beygir gücü mü dersin,teknoloji mi dersin...
Memleket komple bir değişimden geçiyor, tarım da bu dönüşümden payını alıyor.
Teknoloji gelişirken isgucu düşüyor. Kendi namıma ailemde tarla işini yapacak son kişiyim. Artık etrafımda son inekler de satılıyor.iki yıla ilk elden süt alacağımız kimse kalmaz...
Konu nereye savruldu,özür...

Hocam eğer toprak tavında ve pulluğa çamur yapışmıyor sa seri 1 ve tavşanda sürüm yapılabiliyor. Daha çok zamansız sürüm yapmak zorundayız o yüzden seri 1 ve kaplumbağa kullanıyorum. Allah için 285 te takviye kullandığım nadirdir. Yakıtı çok derler, ondanda memnunum...
1985 model MF 285 ve 1991 modelini kullanmıştık.
Debriyaja basmak için He-Man gibi sürücü gerekiyor, çok ağır.
Direksiyon hidrolik olsa da sorunlu.
Patinajcılık çamur yerde var.
Pullukta çoğu zaman diferansiyel kilidi kilitli kullanmak gerekiyor.
Motor gürültüsü ve fren sesi kafa şişiren cinsten.
Yağ yakması, hidrolikleri salması , kol diplerinin boşluk yapması ,
Sol askı kolunun pastan kopması , hassasiyet yayı kırması ve ekipman düşürmesi.
Vites karıştırması , vitesten atması , motor ömrü on bin saati geçmez.
Rampa tırmanış zayıf ve yol yakıtı fazladır.
Havalı mibzerde 4 lü pinomatik 1,5 lt/dk tarla içinde yakabilir.
Gezmeli işlerde yakıt fazladır.
Toprak hazırlığında , pulluk, tiller, kaz ayağı yakıt normal sayılır.

Usta bizim elimizden geçmeyen traktör kalmadı.70 56 arka düzen ve debriyaj çok zayıf ve traktör hafif. Motoru 285 kadar kuvvetli değil.285 76hp 290mm tork 70 56 70hp 220 nm tork a sahip. Ayrıca 285 bu verilere daha düşük devirde ulaşıyor.
Daha düşük devirler her zaman kullanım kolaylığı sağlamıyor, dizayn tercihidir.
Traktöre akıcı bir sürüşte vermiyor ve de traktör yere tutunmuyor.
Hidrolik kapasite düşük kalıyor.
Vaktinde Fiat 7056 ile MF 285S aynı fiyatlardaydı.
Piyasaya bakarsak eşit değerde rağbet görürler.
MF 285S kuyruk mili işlerinde başarısızdır.

Hocam şaka bir yana gommussun bizim motoru,bu modeli araştırıyor olsak senin bu yorumundan sonra vazgeçer almazdık...

• Beğen

Hocam şaka bir yana gömmüşsün bizim motoru, bu modeli araştırıyor olsak senin bu yorumundan sonra vazgeçer almazdık...
2000 li yıllardan önce Landini 7860 ve Same Explorer 80 sürmüşlüğümüz vardı.
İşletme maliyetleri olarak çok verimli görmediğimizden böyle söyledik.
1989 model 70 56 yada yedi kez sol arka akis kestirdik.
Hidrolik kol dipleri ince pimdi ve keserdi, ön akiste keserdi.
Debriyaj plakası ebatları küçük gelirdi, iki sezonda değişirdi.
Soğukta çekerek köyü dolaştırsak zor çalışırdı.

Son düzenleme:

285 in hidrolik gücü 70 56 yı bırakın yeni model 75 56 dan bile güçlü.70 56 285 e göre çok zayıf kalır denk değiller boşa kıyaslıyorsunuz.Bahsettiğiniz 1985 model yarım kartel 285 80 66 ayarındadır.Çünkü onların gücü 82 hp dir.

• Beğen
Tepkiler: cemilAltan
Usta 3000 serisine hantal diyerek bilgini belli ettin bence daha fazla tavsiye verme.
3095 sıkıntılı hantal, 3085 i bilmem dedim zaten, bilgi meselesini belli etmek kötü değil, 3095 in hantal olduğunu bilmemek ayıp bence, güçlü olabilir ama hantal, traktör marka fanatikliğim yok olmadı, bu fanatiklik işinde mf ciler diye bir grup var harbiden en ufak bişey söyleyemezsin, sanki tek icatmış gibi davranırlar, heryeri altından traktör olsa benim için hepsi altı üstü iş makinesi, işi hepsi görür, ama bazı modellerle iş yapmak adamı bıktırır yıldırır binmek kullanmak istemezsin, sırf markası için öyle bir modele binen anlamaz makineden kullanır ayrı mesele, işinide görür, ama bana fanatikliği sökmez, altı üstü traktör işte, işine uygunu sıkıntısız yürüyeni kullanacaksın olay bu, seri fanatikleri tavsiye versin her zaman bunumu istiyorsun.

Usta bizim elimizden geçmeyen traktör kalmadı.70 56 arka düzen ve debriyaj çok zayıf ve traktör hafif.Motoru 285 kadar kuvvetli değil.285 76hp 290mm tork 70 56 70hp 220 nm tork a sahip.Ayrıca 285 bu verilere daha düşük devirde ulaşıyor.
Dediklerin doğru, fakat biz değerleri konu almıyoruz, yapılacak işe göre traktör ve buna uygun ekipman ile yapılacak işi görmekten bahsediyoruz, konumuz bu esasen, 70 56 nın bu zayıflıkları 150 dekarı işlemeye engel değil, tam tersine az yakıt ve uygun ekipmanla sıkıntısıız iş görmeye çok uygun bence.

Para imkan çoktur 150 dekar için zevkine gider sıfır jhon deere 5120 M alırsın, ondan sonra oturur değerleri 285 den şöyle iyi böyle iyi bahsedersin, işini öylede görürsün böylede görürsün misal.
Massey Ferguson 165 265 285 benim gözümde patinaj makinası hepsi. Hidrolik desen yok. 2 çamur görse patinajdan kıçını kaldıramaz traktörün kendi ağırlıkları var lastiklere su basıyoruz yürüsün diye rezillik.

70-56 70-66 kara kafa biraz hantal kalabilir ancak çok daha iyi asılır.

Seni tebrik ediyorum, ne güzel demişin hidrolik yok diye, 285 ile 70 56 yan yana hazır dursun, bin kuruda150 dekar tarlada işini gör desinler, gider 70 56 ya binerim 150 dekarı işlerim, neden?

O saçma sapan 285 hidroliğini kullanmıycam, o direksiyonu çevrimiycem, 70 56 yada 66 ile neysede vızır vızır işimi az yakıtla görücem gelicem, değerleri iyi diye sanki 4 lü pullukmu takıcam 285 e, güldür güldür git gel aynı işi yap, fazla mazot yak hidroliği ile uğraş, direksiyon desen önünde gemi dümeni gibi, pedalları vitesi herşeyi seri iş görecem derken adamı yoruyor , yanyana ikiside hazır duruyorken ayakalarım gidip ona bindirmez beni 70 ile görürüm işimi, oda işe asılır gayet düzgün iş çıkartır, çünkü yapılacak iş belli kuruda 150 dekar yer yani, traktör kullanmasını bilmeyene ver ikisininde ne debriyajı kalır ne arkası kalır ne dişlisi kalır ne tekeri kalır kırar döker, traktörün değerlerinin ne önemi kalırki.

285 in hidrolik gücü 70 56 yı bırakın yeni model 75 56 dan bile güçlü.70 56 285 e göre çok zayıf kalır denk değiller boşa kıyaslıyorsunuz.Bahsettiğiniz 1985 model yarım kartel 285 80 66 ayarındadır.Çünkü onların gücü 82 hp dir.
Eliniz de teknik veri var mı acaba ? Ne kadar güçlü merak ettim.

Ben söyleyim bir çok kaynakta 1990 kg veya 1995 kg yazmakta. Steyr in bile 2400 kg kaldırma kapasitesi var :)

3105 bile yere salıyor ekipmanı bana gelip 85 hidroliği diyorsunuz şaka gibi

Dediklerin doğru, fakat biz değerleri konu almıyoruz, yapılacak işe göre traktör ve buna uygun ekipman ile yapılacak işi görmekten bahsediyoruz, konumuz bu esasen, 70 56 nın bu zayıflıkları 150 dekarı işlemeye engel değil, tam tersine az yakıt ve uygun ekipmanla sıkıntısıız iş görmeye çok uygun bence.

Para imkan çoktur 150 dekar için zevkine gider sıfır jhon deere 5120 M alırsın, ondan sonra oturur değerleri 285 den şöyle iyi böyle iyi bahsedersin, işini öylede görürsün böylede görürsün misal.

Seni tebrik ediyorum, ne güzel demişin hidrolik yok diye, 285 ile 70 56 yan yana hazır dursun, bin kuruda150 dekar tarlada işini gör desinler, gider 70 56 ya binerim 150 dekarı işlerim, neden?

O saçma sapan 285 hidroliğini kullanmıycam, o direksiyonu çevrimiycem, 70 56 yada 66 ile neysede vızır vızır işimi az yakıtla görücem gelicem, değerleri iyi diye sanki 4 lü pullukmu takıcam 285 e, güldür güldür git gel aynı işi yap, fazla mazot yak hidroliği ile uğraş, direksiyon desen önünde gemi dümeni gibi, pedalları vitesi herşeyi seri iş görecem derken adamı yoruyor , yanyana ikiside hazır duruyorken ayakalarım gidip ona bindirmez beni 70 ile görürüm işimi, oda işe asılır gayet düzgün iş çıkartır, çünkü yapılacak iş belli kuruda 150 dekar yer yani, traktör kullanmasını bilmeyene ver ikisininde ne debriyajı kalır ne arkası kalır ne dişlisi kalır ne tekeri kalır kırar döker, traktörün değerlerinin ne önemi kalırki.
Massey Ferguson kullananlar asla eleştiri kabul etmezler. Massey Ferguson 165 3085 3105 Steyr 8073 Başak 2073 New holland td100 fiat 70 56 80 66 bir çok model traktör kullandım kusursuz traktör yok.

MF 3105 İn Sadece 2 noktasını sevmiyorum

Motor bloğu olarak uzun ömürlü ve güçlü traktör ağır ve güzel asılıyor arızası az.

Ancak 1. Vites sayısı çok az.

2. Olarak hidrolikleri salıyor.

Bizim 165 1968 modeldi hidrolikleri salardı buraya kadar tamam. Be arkadaş 2006 model yardımcı pistonu olmasına rağmen bunun hidrolikleri nasıl salıyor ? Siz 20 30 yılda gram arge harcamadınız mı ? Fiat neden salmıyor diye kendinize sormadınız mı ? Eleştiri yapınca laf oluyor sonra :)

• Beğen
3095 sıkıntılı hantal, 3085 i bilmem dedim zaten, bilgi meselesini belli etmek kötü değil, 3095 in hantal olduğunu bilmemek ayıp bence, güçlü olabilir ama hantal, traktör marka fanatikliğim yok olmadı, bu fanatiklik işinde mf ciler diye bir grup var harbiden en ufak bişey söyleyemezsin, sanki tek icatmış gibi davranırlar, heryeri altından traktör olsa benim için hepsi altı üstü iş makinesi, işi hepsi görür, ama bazı modellerle iş yapmak adamı bıktırır yıldırır binmek kullanmak istemezsin, sırf markası için öyle bir modele binen anlamaz makineden kullanır ayrı mesele, işinide görür, ama bana fanatikliği sökmez, altı üstü traktör işte, işine uygunu sıkıntısız yürüyeni kullanacaksın olay bu, seri fanatikleri tavsiye versin her zaman bunumu istiyorsun.

Bu marka fanatikliği değil.Desenki 277gold şöyle böyle haklısın derim.Ama 3000d ve phantom serisi istisnasız bütün serileri ile Türkiyede MF yi MF yapmış modellerdir.3095 şanzıman oranı olarak 3085 den biraz daha seridir.Motoru çeviktir, seri makinadır.Hantallıktan kasıt ne anlayamadım?

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Bu marka fanatikliği değil.Desenki 277gold şöyle böyle haklısın derim.Ama 3000d ve phantom serisi istisnasız bütün serileri ile Türkiyede MF yi MF yapmış modellerdir.

Bence sen nikinede MF yazarak tam bir fanatik olduğunu şu paylaşımınla pekiştirmişsin. üretilen bir seri markayı marka yapmış demende bunu gösteriyor, al sana resmini atayım hantal yakıtına ve gücüne (kw) göre benim açımdan kapıya sokulmaz bir 3095 işte, hantal diye buna denir işte, gücüne göre ekipman takarsın tarlada seri iş göremezsin, ama tabi arkana yüklü romorku tak çeker, traktörmü? elbette traktör, işinide görür, ama bazıları kapıya sokmaz bunu bilmen gerekir,

O nikindeki MF senin fanatikliğinin yansıması, ama MF de sonuçta bir traktör kusurları yok değil. Bu seriler ne çıkaracağını bilemediğinden böyle çıkarılmış olsa gerek, marka tutkunlarıda bunu çıkardı bunu aldı, TR deki olay bu, ama malesef marka fanatiği olmayanlar bunu traktör diye kullanmadı almadı kapıya sokmadı, gerçek bu.

Resimler ve ekler

• mf 3095d.png
    mf 3095d.png
    328 KB · Görüntüleme: 5
Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin

Arkadaşımda 285 yanında 540 la iş yapıyor 540 yetişemediği için 70 56 aldılar 70in hidrlikleri massey gibi oynama yapmadığı için hoşuna gidiyordu bpmbeyler taktı tarlada çekemediği için bırakıp 285 i aldı 285 çizel bombey bütün ağır işlerı yaptı 70 gübre ileç vs işleri yapıyordu 70hp traktör 285 76hp 2002 td95 alırken 85 gitti şimdi hepsi newholland oldu
70 ile 285 kıyaslanamaz yakıtta 70 az yapar işide 85 yapar

• Beğen
Tepkiler: cemilAltan

Arkadaşımda 285 yanında 540 la iş yapıyor 540 yetişemediği için 70 56 aldılar 70in hidrlikleri massey gibi oynama yapmadığı için hoşuna gidiyordu bpmbeyler taktı tarlada çekemediği için bırakıp 285 i aldı 285 çizel bombey bütün ağır işlerı yaptı 70 gübre ileç vs işleri yapıyordu 70hp traktör 285 76hp 2002 td95 alırken 85 gitti şimdi hepsi newholland oldu
70 ile 285 kıyaslanamaz yakıtta 70 az yapar işide 85 yapar
Senin arkadaşın sulu ziraat vs yapıyordur, her türlü ağır aletide zaman kazanmak için vs kullanmaya ihtiyacı vardır, o zaman tamam, gerçi 285 de yetmiyordu sulu tarımda çiftçiye ama çiftçinin şartları eskiden anca o traktörü görüp bildiğinden onlan yapmaya çalışıyordu işi, o durumlar biraz elim vakaydı, ülke şartları diyebilirsin, fakat saydığım aletlerle kuruda 70 ile işini görürsün, 70 ile tabiyki bir goble disk çekemezsin ama kuruda bunada gerek yok, gider hidrolikli bir vanvey alırsın 9 lu 11 li herneyse, o yeter, ona göre kazayağı vs.. takımı ona göre dizersen işi rahat görürsün, altı üstü 150 dekar yer yahu, bütün mesele bu yani.

Şimdi bakın traktör kıyaslaması diye bişey yok, işe göre traktör ve ekipman ayarlamak mesele, ilaçlama makinesi vs hepsini dizeceksin, şu 3095 ilede görürsün kuruda 150 dekar işini, ama yani insaf yahu buna ben goble disk çektirecem diye uğraşmıycamki, ilaç atsam 3095 le 150 dekara yazık yahu yakılan mazota, birşeyin mantıklı olanı bütçeye göre olanı lazımki gideri olsun. Ha şu var, sulu kuru bir sürü ekilişi olan arkadaşta gider 3095d ile işi yapmaya kalkarsa, bu seferde işini görsede sıkıntı çıkaracak traktördür 3095d, kapıya soksan bir türlü sokmasan bir türlü, en iyisi hiç kafa yorma geç başka traktör düşün daha iyi.

Usta bizim elimizden geçmeyen traktör kalmadı.70 56 arka düzen ve debriyaj çok zayıf ve traktör hafif. Motoru 285 kadar kuvvetli değil.285 76hp 290mm tork 70 56 70hp 220 nm tork a sahip. Ayrıca 285 bu verilere daha düşük devirde ulaşıyor.
Köyümüzde eskiden Allis Chalmers 4*4 çeker traktör varmıştı.
Sonradan Fiat 8066 4*4 , Same Explorer 80 4*4 , Landini 8860 4*4 , Tümosan 82 80 4*4 , traktörler alınmış.

Same Explorer 70 Special , debriyaj , levye, kuyruk mili , frenler yağ banyoludur.
Manevra harika, ön tekerler 85 derece kırılabiliyor. Hararet derdi olmaz.
Direksiyon turu 3 turda döner, hidrolik kapasite 2500 kg ,
Sürüş ve kullanım konforu var.
Tarlada biraz ağır ayak çalışır, rampaya yüzü azdır ama
Akşamleyin kafada sübap sesi çınlamaz.