Traktöre GPS Tavsiyesi

traktöre gps taktırmak istiyoruz diyelim. kafamda deli sorular. topcon var, trimble var. bunların hangisi iyidir? birbirine karşı artılar eksileri neler? başka markalar var mı? kullanımı nasıl? abonelik ücreti falan diyorlar. bilgi sahipleri konuyu yeşillendirirse iyi olur.

Resimler ve ekler

• unnamed.jpg
    unnamed.jpg
    27.7 KB · Görüntüleme: 287
  • x5_711862901r9u.jpg
    x5_711862901r9u.jpg
    37.1 KB · Görüntüleme: 273
Bu yıl Türk Traktör fabrikasına gittiğimizde türk traktörün kendi geliştirdiği uydu sistemini tanıtmıştı inceledik gayet güzel ama şu an için sadece new holland traktörlere uygulanıyor yıllık aidatları var 4000 bin TL demişlerdi ilk sene bizden hediye filan dediler her tarlaya göre sinyal alan gps çubuğu var onun ücreti varmış yıllık

Trimble kullanıcısıyım gfx 750 modeli gayet memnunum.

3 marka var Türkiye’de kullanılan
Trimble
Topcon
John deere

Ben neden Trimble tercih ettim;
Sürekli kendini geliştiriyor güncellemeler geliyor istediğiniz ek donanımları alabiliyorsunuz ilaç makinasını bağlamak gibi
Ben bir tane değil on tane daha alsam yine Trimble alırım bunu servis elemanı veya satış elemanı için söylemiyorum cihazın kendi özellikleri için söylüyorum satış ve servis elemanları olsun onlardanda çok memnunum eğer Trimble alırsanız beni söyleyin mutlaka

Topcon un tek modeli var ve Trimble kadar özelliği yok mesela otomatik pilottayken direksiyona müdahale edince otomatikten çıkıyor topcon çıkmıyor sürekli ekrandan çıkarmanız gerekiyor

John deere ise zaten traktörlerinde dahi servis sıkıntısı yaşanırken gps ben hiç düşünmedim bile

3 tip sinyalizasyon sistemi var

1- RTK yani baz istasyonlu model ilk alım maliyeti çok yüksek daha çok filo için kullanışlı model ve belirli bir yarıçapta çalışmanız gerekiyor yarıçapı geçerseniz baz istasyonunuzu taşımanız gerekiyor. cihazı aldıktan sonra herhangi bir ücret ödemiyorsunuz

2- sim kartlı model bunda ise alıcıda sim kart oluyor ve sinyal onun üzerinden alınıyor bunun en büyük sıkıntısı telefonun çekmediği yerde oda çekmiyor ve hatta kaymalar oluyor yani kullanamıyorsunuz. Bununda aylık cüzi bi ücreti var

3- benim kullandığım olan direk uydu bağlantılı model bunu istediğiniz yerde kullanabiliyorsunuz hiç bişeye bağlılığı yok. Bununda yıllık uydu kullanım bedeli var 3700 lira

Umarım yardımcı olabilmişimdir merak ettiğiniz bişey olursa yine yardımcı olurum

Simkartlı model fiyat olarak daha hesaplı topcon genel olarak simkartlı model veriyor bunun için tercih ediliyor.
Bence Türkiye’de en çok satan Trimble

Trimble tüm dünyada yaygın YouTube bi Trimble yazıp aratın bi topcon yazıp aratın kaçar video çıktığına bakın

Trimble kullanıcısıyım gfx 750 modeli gayet memnunum.

3 marka var Türkiye’de kullanılan
Trimble
Topcon
John deere

Ben neden Trimble tercih ettim;
Sürekli kendini geliştiriyor güncellemeler geliyor istediğiniz ek donanımları alabiliyorsunuz ilaç makinasını bağlamak gibi
Ben bir tane değil on tane daha alsam yine Trimble alırım bunu servis elemanı veya satış elemanı için söylemiyorum cihazın kendi özellikleri için söylüyorum satış ve servis elemanları olsun onlardanda çok memnunum eğer Trimble alırsanız beni söyleyin mutlaka

Topcon un tek modeli var ve Trimble kadar özelliği yok mesela otomatik pilottayken direksiyona müdahale edince otomatikten çıkıyor topcon çıkmıyor sürekli ekrandan çıkarmanız gerekiyor

John deere ise zaten traktörlerinde dahi servis sıkıntısı yaşanırken gps ben hiç düşünmedim bile

3 tip sinyalizasyon sistemi var

1- RTK yani baz istasyonlu model ilk alım maliyeti çok yüksek daha çok filo için kullanışlı model ve belirli bir yarıçapta çalışmanız gerekiyor yarıçapı geçerseniz baz istasyonunuzu taşımanız gerekiyor. cihazı aldıktan sonra herhangi bir ücret ödemiyorsunuz

2- sim kartlı model bunda ise alıcıda sim kart oluyor ve sinyal onun üzerinden alınıyor bunun en büyük sıkıntısı telefonun çekmediği yerde oda çekmiyor ve hatta kaymalar oluyor yani kullanamıyorsunuz. Bununda aylık cüzi bi ücreti var

3- benim kullandığım olan direk uydu bağlantılı model bunu istediğiniz yerde kullanabiliyorsunuz hiç bişeye bağlılığı yok. Bununda yıllık uydu kullanım bedeli var 3700 lira

Umarım yardımcı olabilmişimdir merak ettiğiniz bişey olursa yine yardımcı olurum

çok açıklayıcı oldu sağolun. bir kaç sorum daha var. direksiyon da değişiyor mu? traktörün yeni nesil olması şart mı? mesela new holland 70-66'ya ya da massey ferguson 285'e olur mu? traktörün üstüne sadece gps cihazı takılıyor sanıyorum.

Kabin üstünü tam ortalayarak cihazın mıknatısıyla kolayca tutturursunuz
285 e taktıgınızda yeni kurulum yapıp teker dingil mesafesini girersiniz
7066 taktığınızda onun dingil mesafesini girersiniz lastiklerin bastığı ortadan ortaya ölçüm

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı
Simkartlı model fiyat olarak daha hesaplı topcon genel olarak simkartlı model veriyor bunun için tercih ediliyor.
Bence Türkiye’de en çok satan Trimble

Trimble tüm dünyada yaygın YouTube bi Trimble yazıp aratın bi topcon yazıp aratın kaçar video çıktığına bakın

Verdigin bilgiler icin çok teşekkür ederim, çok faydali oldu.

Ilaç, gübre gibi işlemler için trimble in hangi modelini tavsiye edersiniz? Maliyeti yaklaşık olarak kaç TL olur?

çok açıklayıcı oldu sağolun. bir kaç sorum daha var. direksiyon da değişiyor mu? traktörün yeni nesil olması şart mı? mesela new holland 70-66'ya ya da massey ferguson 285'e olur mu? traktörün üstüne sadece gps cihazı takılıyor sanıyorum.

İstediğiniz traktöre takabilirsiniz o hiç fark etmiyor, kendi 2 traktörünüz arasında da değiştirebilirsiniz

Direksiyon değişiyor ekran takılıyor ve kabinin üstüne alıcı takılıyor 3 parça

Verdigin bilgiler icin çok teşekkür ederim, çok faydali oldu.

Ilaç, gübre gibi işlemler için trimble in hangi modelini tavsiye edersiniz? Maliyeti yaklaşık olarak kaç TL olur?

Bende ilk ilaç ve gübre için olan manuel modelini almıştım 2 yıl kadar kullandım beklentimin çok üstünde çıktı ilaç ve gübre için biçilmiş kaftan cfx 750 modeli fiyat 2500 euro

Trimble ve Topcon ederinden çok pahalı ürünler. Eğer otomatik dümenleme kullanmayıp sadece ekran ve gps almak isterseniz o zeten gereğinden fazla pahalı. Otomatik dümenleme şimdilik benim için elzem bir ihtiyaç değil . Önümüzdeki yaz ben, gps özelliği olan bir tablet bir gps anteni ve FİeldBee uygulaması ile yeklaşık 2500 tl ye bu işi halletmeyi planlıyorum.