Traktöre GPS Tavsiyesi

tablet ve gps alıcısı hakkında deneyimleriniz ne durumda acaba? tekirdağdayım bende benzer bir sistem kurmak denemek istiyorum. yada trimble gfx 750 bakacağım otomatik dümenleme olmayan modelden.
büyük genişlik olan işlerde sapma değerleri az. ekilmemiş tarlada ilaç atımında ekranda görünen değerlere göre çizgimi belirledim. göz kararı da baktığımda uygun görünüyordu. ama şöyle bir durum genişliği az olan 2-3 m gibi işlerde pek randıman vermiyor gibi. örneğin aysan çekerken düz giderken bazen kendini yan sıradaymış gibi görüp 1-2m sağa sola git gibi uyarılar veriyordu. ben bir sıra çizip bir sıra boş bırakıp diğer sıraya gitmek istiyordum, daha hızlı iş yapmak için. belki uygulamayla alakalı bir durumda olmuş olabilir. onun haricinde boş tarlaya gübre, ilaç atımında faydalı olur. şunu da belirteyim ayçiçeklerine intervix plus atarken hem sıra saydım hem uygulamaya baktım bir süre sonra güvendim ve sadece uygulamaya göre yaptım.

büyük genişlik olan işlerde sapma değerleri az. ekilmemiş tarlada ilaç atımında ekranda görünen değerlere göre çizgimi belirledim. göz kararı da baktığımda uygun görünüyordu. ama şöyle bir durum genişliği az olan 2-3 m gibi işlerde pek randıman vermiyor gibi. örneğin aysan çekerken düz giderken bazen kendini yan sıradaymış gibi görüp 1-2m sağa sola git gibi uyarılar veriyordu. ben bir sıra çizip bir sıra boş bırakıp diğer sıraya gitmek istiyordum, daha hızlı iş yapmak için. belki uygulamayla alakalı bir durumda olmuş olabilir. onun haricinde boş tarlaya gübre, ilaç atımında faydalı olur. şunu da belirteyim ayçiçeklerine intervix plus atarken hem sıra saydım hem uygulamaya baktım bir süre sonra güvendim ve sadece uygulamaya göre yaptım.
Uygulama olarak -Alan Yönlendirici- mi yoksa -FieldBee- mi kullanıyorsunuz?

Ben dediğin sistemi şu an deniyorum. İlk denememi gübre atarken gerçekleştirdim. Şu an öğrenme aşamasındayım. Tablet, harici GPS alıcı ve program olarak "alan yönlendirici" deniyorum. GPS anteni olarak Garmin glo2 aldım. Teknik verilerinde hassasiyeti 30cm olarak belirtiliyor. Buğday izlerinden gittim ve 1-2cm hassasiyeti algıladığını gördüm. Uyduya ve telefona bağlanması çok iyi. Tavsiye edebileceğiniz veya kullandığınız daha iyi programlar var ise onları da denemek isterim.
Ustam deneyimlerini öğrenebilirmiyim sistem başarili oldumu hassiyeti ne kadar malum diğer cihazlar ateş pahası

Hayırlısı ile iyi gunlerde kullanın.
Mahsuru yoksa kaç TL ye mal oldu?

Hayırlı uğurlu olsun hocam. Biz de yaklaşık 4 ay önce gfx 750 uydu sistemli taktırdık ve çok memnunuz. Konu sahibi arkadaş topcon aşağıda anlatacağım durumlar kendine uyarsa alsın hatta belki ikinci el bile yarı fiyatına bulur, çünkü Adana'da topcon olanlar satabilirse trimble taktırma derdinde. Bunun da sebebi Adana'da tarla hazırlama ve ekim yağmurlardan dolayı sınırlı zamanda yapılıyor ve topcon sim kart ile çalıştığı için tam iş zamanı iletişimde kopukluklar, 3g çekmeme, veya tarlanın bulunduğu yerde telefon hattıolmaması... Vb Sorunlar mevcut haliyle kısıtlı zamanda da 2-3 günün araya gidiyor. Ha topcon da kesintisiz kullanmak zor mu tabiki değil ama her iş yapacağınız zaman belli sabit yere(tarlanın bir köşesine) ikili el 10-15 bin TL bulunuyor gnss alıcısı kurmanız lazım ancak bu da her defasında alıcıyı kur, topla, aküsüni taşı, şarj et, üstüne yağmur yağmasın gibi handikaplı var

Tüm bu sebeplerden ötürü otomatik dğmenleme tsktıracaklar trimble yönelmiş durumda ancak milletim canını sıkan şey ise yıllık 3750 TL civarında uydu kullanım aidatı olması(topconda yıllık aidat sim kart m2m 200 TL civarı) tabi bu aradaki 3500 TL fark herkesi ilk başlarda topconda yönlendirdi. Konu sahibi arkadaşa tavsiyem kesinikle durumu elveriyorsa ya topcon yada trimble taktırsın yukarıdaki bahsettiğim durumlar dışında aralarında hiçbir fark yok, hatta aradaki her yıl 3500 TL farkı ödemek istemiyorsa ve tarlaları şehir merkezine yakınsa topcon ikinci el taktır, ama bunların dışında bir durum varsa topcon düşünme bile uğraşır durursun.

Yine sorularınız olursa, bilgi paylaşımı yaparız
Ben dışarıya çalışılıp trimblenin yıllık aydaatını çıkarıyorum. Diyer firma da hattan kopma atma cekmeme gibi sorunlar oluyor. Hatta bmc pikabın arkasında tarla tarla gnss alıcısı gezdiren var 😃

• Beğen
Tepkiler: drtek
Ustam deneyimlerini öğrenebilirmiyim sistem başarili oldumu hassiyeti ne kadar malum diğer cihazlar ateş pahası
Hocam, ilaç ve gübre atımı gibi işlerde nerdeyse hatasız kullanabilirsin. 2 ve 3 metre bir ekipman kullanırken sıra atlayıp diğer sıraya gireyim dersen biraz sorun oluyor. Ama bu gps kaynaklı değil de "Alan Yönlendirici" programı kaynaklı da olabilir. Başka bir program kullanan varsa cevaplarsa iyi olur. Bunun dışında Garmin gps alıcısı oldukça iyi.

@dwil hocam merhaba. yeni bi tablet ve garmin glo 2 gps alıcısını aldım. gps alıcısını tablete bluetooth ile bağladım. ayrıca bi program indirmek gerekiyor mu gps alıcısını tablet ile kullanmak için. hafta sonu tarlada field bee uygulaması ile deneme yapacam ekim sezonu gelmeden.

Hocam, ilaç ve gübre atımı gibi işlerde nerdeyse hatasız kullanabilirsin. 2 ve 3 metre bir ekipman kullanırken sıra atlayıp diğer sıraya gireyim dersen biraz sorun oluyor. Ama bu gps kaynaklı değil de "Alan Yönlendirici" programı kaynaklı da olabilir. Başka bir program kullanan varsa cevaplarsa iyi olur. Bunun dışında Garmin gps alıcısı oldukça iyi.

@dwil hocam merhaba. yeni bi tablet ve garmin glo 2 gps alıcısını aldım. gps alıcısını tablete bluetooth ile bağladım. ayrıca bi program indirmek gerekiyor mu gps alıcısını tablet ile kullanmak için. hafta sonu tarlada field bee uygulaması ile deneme yapacam ekim sezonu gelmeden.
Merahaba. Birbirlerini Bluetooth üzerinden görecekler. Ben alan yönlendirici programını kullanıyorum takip için. Field Bee de ücretsiz sürümünde harici GPS bağlanmıuordu galiba

Merahaba. Birbirlerini Bluetooth üzerinden görecekler. Ben alan yönlendirici programını kullanıyorum takip için. Field Bee de ücretsiz sürümünde harici GPS bağlanmıuordu galiba

Agacım çok teşekkürler. Tablet ve gps i birbirine bagladim bluetooth uzerinden ama dediginiz gibi field bee de farkli bir uzantiya rastlamadim. alan yonlendiriciyide indiriyorum onunlada deneyecegim.
Tekrar teşekkürler

Kusura bakmayin yazmayi atladim buraya. Ekerken degil ama merdane cekerken denedim.
Hassaiyet ve ekranda karalama cok iyi
Gps hassaiyeti yuksek. Direksiyona bir motor ve yazılım ile tamamlansa cok is görür bence.

Eksi olarak tarlayi A ve B konumu olarak bir defa bolmek gerekiyor izgaralama yapmak icin. Bu bolme islemini bos olarak yapmak gerekli bence.
2. Olarak traktoru izgaraya oturturken once biraz zorlandim. Pratik gerektiriyor.
Ekipman genisligi girmek cok kolay ama ekipman ve tarla olarak kayit yapmiyor. Sadece tarlayi kaydediyor ama ekipman genisligi girmek kolay.
Son olarak guzel bi tablet tutucuya ihtiyac var. Bu konuyu hala cozemedim. Sallantidan dusuyor malesef tablet. Kapi demirine sabitlemek daha guzel olacak sanırım.

Kusura bakmayin yazmayi atladim buraya. Ekerken degil ama merdane cekerken denedim.
Hassaiyet ve ekranda karalama cok iyi
Gps hassaiyeti yuksek. Direksiyona bir motor ve yazılım ile tamamlansa cok is görür bence.

Eksi olarak tarlayi A ve B konumu olarak bir defa bolmek gerekiyor izgaralama yapmak icin. Bu bolme islemini bos olarak yapmak gerekli bence.
2. Olarak traktoru izgaraya oturturken once biraz zorlandim. Pratik gerektiriyor.
Ekipman genisligi girmek cok kolay ama ekipman ve tarla olarak kayit yapmiyor. Sadece tarlayi kaydediyor ama ekipman genisligi girmek kolay.
Son olarak guzel bi tablet tutucuya ihtiyac var. Bu konuyu hala cozemedim. Sallantidan dusuyor malesef tablet. Kapi demirine sabitlemek daha guzel olacak sanırım.
Bu arada alan yonlendirici programını denedim. Field be uygulamasini henuz deneyemedim

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin