Traktörleri Haczedilen Çiftçiler 6.Kez Ankara'da Buluştu

Tarım Kredi Kooperatifleri’nden ve Ziraat Bankası’ndan çekilen kredi borçları nedeniyle traktörleri haczedilen çiftçiler ülkenin farklı illerinden gelerek 6.kere Ankara'da buluştu. Buluşma yeri Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) idi. TZOB Başkanı şartlı randevu ile sadece 5 çiftçi ile görüşecekti fakat görüşmeyi 10 gün erteledi.

Çiftçiler son yıllarda Tarım Kredinin vadeli ürünlerindeki anlaşılan fiyat ve ödenen fiyat arasındaki uçurumdan ve Tarım Kredi müdürlerinin çiftçiyi yalanlayıcı tavır takınmasından şikayetçi
. Bazı bayilerin çiftçiyi bilerek yetersiz bilinçlendirmesi sonucu rant elde ettiği paylaşılıyor. Çiftçi kuraklık ve bitkisel üretimde kullanılan hammaddelerin fiyat artışından dolayı borçların en az 1 sene ertelenmesini istiyor.

Yargıtay 12.Hukuk Dairesi 2019 yılında "Çiftçinin Traktörü Haczedilemez" diye karar almıştı fakat son günlerdeki çekiciye yüklenen traktörleri çoğumuz izlemişizdir. Geçtiğimiz yılda sadece Ziraat Bankası bile 2bine yakın hacizli malı (traktör, hayvan) internet üzerinden satışa çıkarmıştı.

Erdoğan'ın konuya müdahale edeceği, 6 ay-1yıl arası borç yapılandırması ve traktörlerin haczedilmesine yeniden düzenleme getireceği iddia ediliyor.
 
Son düzenleme:

Benzer Konular