Trakya 2. Ureleri ne zaman atiyor ?

Ben ilk olarak ocak 20 de 14 kg ve şubat 20 de son üreyi attım dekara 14 kg.Yağmurdan önce ot ilaçlarını atmıştım.Bu sene çok hardal var.Yabani yulafda olan yerlerde çok.Lintur ve axial attım.Bugün dolaşmaya gitim hardallar buruşmuş.Axial 80 gr uyguladım yakma felan yok gibi.Kalan yerlerede bu günkü yağmurdan sonra müsait olursa atıcam.Sonrasında pas ilacı ve duruma göre yatma sorunu olmazsa 15 kg nitrat atıcam.Andinolara 20 kg nitrat atıcam..

Ben ilk olarak ocak 20 de 14 kg ve şubat 20 de son üreyi attım dekara 14 kg.Yağmurdan önce ot ilaçlarını atmıştım.Bu sene çok hardal var.Yabani yulafda olan yerlerde çok.Lintur ve axial attım.Bugün dolaşmaya gitim hardallar buruşmuş.Axial 80 gr uyguladım yakma felan yok gibi.Kalan yerlerede bu günkü yağmurdan sonra müsait olursa atıcam.Sonrasında pas ilacı ve duruma göre yatma sorunu olmazsa 15 kg nitrat atıcam.Andinolara 20 kg nitrat atıcam..
Uygulamalarımız çok benziyor. Bizde ocak başı 14kg şubat başı 14kg üre attık. Pazar günü lintur bulamadığım için muadili dimet katre ve axial attım. Axiali 90ml attım. Haftaya hava durumuna göre tarlaya girebilirsem kökboğaz ve yaprak gübresi atacağım. Sonrasında sapa kalkma başlangıcında nitrat atarım kısmet olursa. Benim buğdaylar Rumeli cinsi.

Linturla axial ilaçların karışması çok iyi.İlaçlarda yazıyor karışabilir diye.Mustang ve benzeri ilaçlarda horman içeren geniş yapraklı ot ilaçlarıyla kesinlikle karışmaması gerekirmiş. axial atıpta buğdayları yakanlar bence ya bu karışımdan yada axialı çok yüksek dozda atmaktan oluyor.Bu karışımlarda yaprak gübresi dahi kullanmıyorum.Pas ilacıında gerekşrse yaprak gübresi kullanırım.Pas ilacı olarak operamax yada düet kullanmayı düşünüyorum.İşde tek sıkıntım ilaç makinası baya eski ve kollarıda sağa sola toplamda 7 metre.Çok eziyorum gibi ama yapcak bişi yok bu senede bununla idare edicez.

Ben birşey sormak istiyorum. Şimdi yarın yağış görünüyor ama o kadar ümitli görünmüyor. Dün gece baya yağış oldu yerlerde yürürken alttan su sesi geliyor. Üre atsam az bir yağmur yağsa sizce durum ne olur.
Gübre nin çalışması için toprağin yaş olması gerek
Gübrenin erimesi toprağın içine karışması icin uzerine yağış olması gerek
Vakit geldiyse ihtiyaç varsa gubreni et sen

Ben birşey sormak istiyorum. Şimdi yarın yağış görünüyor ama o kadar ümitli görünmüyor. Dün gece baya yağış oldu yerlerde yürürken alttan su sesi geliyor. Üre atsam az bir yağmur yağsa sizce durum ne olur.

Bu konuda cok arastirma yaptigimi soyleyebilirim. Amerikan universitelerinin yaptigi deneyleri ve raporlari taradim.

Su an urenin atilacagi yer nemli/islak ve ureyi attiktan sonraki yagmur zayif olacaksa (2-3 mm) ve de hava sicakliklari 10 derecenin ustunde seyredecekse cok buyuk kayiplar soz konusu olabilir (Bir haftada yuzde 20 ila yuzde 60 gibi kayiplar kaydedilmis). Gubreyi eritip yuzeyin altina buharlasma (volatizasyon) kaybi olmadan itmek icin 10-12 mm yagis olmasi gerektigi arastirma raporlarinda belirtiliyor.

Simdi atmazsam gecikirim diyorsan benim sana tavsiyem NBPT inhibitorlu (geciktiricili) ure kullanman. Gubretas'inkini (Slowfert Super Inci) misirda kullandim, sonuclar cok olumlu. Amerika'daki arastirmalarda normal ure senin bahsettigin gibi durumlarda yuzde 20 ila yuzde 60 kayiplara ugrarken NBPT inhibitorlu urenin kayiplari yuzde 5'i gecmiyor.

Normal granul ure burada TKK'da 1850 TL/ton, Super Inci 2500 TL/ton (pesin fiyatlar). Normal ureyi ne kadar atmayi planladiysan Super Inci'yi gonul rahatligiyla yuzde 20-25 daha az kullanabilirsin. Bu durumda hem fiyat farki onemli olcude kapaniyor hem de kayiplara karsi sigortan oluyor. Ha bir de dunyamizin atmosferine cok buyuk zarar veren amonyak gazini bos yere salmamis oluyorsun, o da ayri bir arti.

Inhibitorlu gubrelerin cok daha fazla artilari var ama lafi fazla uzatmamak icin burada keseyim.

Bu konuda cok arastirma yaptigimi soyleyebilirim. Amerikan universitelerinin yaptigi deneyleri ve raporlari taradim.

Su an urenin atilacagi yer nemli/islak ve ureyi attiktan sonraki yagmur zayif olacaksa (2-3 mm) ve de hava sicakliklari 10 derecenin ustunde seyredecekse cok buyuk kayiplar soz konusu olabilir (Bir haftada yuzde 20 ila yuzde 60 gibi kayiplar kaydedilmis). Gubreyi eritip yuzeyin altina buharlasma (volatizasyon) kaybi olmadan itmek icin 10-12 mm yagis olmasi gerektigi arastirma raporlarinda belirtiliyor.

Simdi atmazsam gecikirim diyorsan benim sana tavsiyem NBPT inhibitorlu (geciktiricili) ure kullanman. Gubretas'inkini (Slowfert Super Inci) misirda kullandim, sonuclar cok olumlu. Amerika'daki arastirmalarda normal ure senin bahsettigin gibi durumlarda yuzde 20 ila yuzde 60 kayiplara ugrarken NBPT inhibitorlu urenin kayiplari yuzde 5'i gecmiyor.

Normal granul ure burada TKK'da 1850 TL/ton, Super Inci 2500 TL/ton (pesin fiyatlar). Normal ureyi ne kadar atmayi planladiysan Super Inci'yi gonul rahatligiyla yuzde 20-25 daha az kullanabilirsin. Bu durumda hem fiyat farki onemli olcude kapaniyor hem de kayiplara karsi sigortan oluyor. Ha bir de dunyamizin atmosferine cok buyuk zarar veren amonyak gazini bos yere salmamis oluyorsun, o da ayri bir arti.

Inhibitorlu gubrelerin cok daha fazla artilari var ama lafi fazla uzatmamak icin burada keseyim.
Baskan sen baya arastirmissin piril ure ile granul urenin farki ne kayip konusunda

Baskan sen baya arastirmissin piril ure ile granul urenin farki ne kayip konusunda
Pril ve granül formdaki ürelerin kimyasal farklılığı yok denecek kadar az. Okuduğum araştırmalarda pril veya granül diye özellikle belirtilmemişti ama ben kayıp konusunda kayda değer bir fark olacağını zannetmiyorum.

Diyeceksin ki o zaman niye ürenin iki ayrı formu var? Üretim aşamasında sıvı üreyi son işlemde katılaştırırken uygulanan iki ayrı yöntemden kaynaklanıyor. Taneleri daha küçük olan pril formdakini, kompoze gübrelere harmanlanması daha kolay olduğu için fabrikalar, bir de damlama sulamadan üre verenler tercih ediyor erimesi biraz daha çabuk olduğu için. Granül ise daha iri taneleri olduğu için fırfırla üst gübre atanların tercihi.

Geciktiricili dediğimiz NBPT inhibitörlü gübre (Gübretaş Slowfert Süper İnci mesela), bildiğimiz granül formdaki üre tanelerine NBPT püskürtülmüş hali. Yani o da granül formda.

• Beğen
Tepkiler: murat1919
Gübre nin çalışması için toprağin yaş olması gerek
Gübrenin erimesi toprağın içine karışması icin uzerine yağış olması gerek
Vakit geldiyse ihtiyaç varsa gubreni et sen
IMG-20200229-WA0005.jpeg

Abi attım gübreyi.
Gecede yağış olmuş biraz, toprak yüzeyinde gübre görünmüyor.
Cumartesiye kadar hava güneşli. İyi oldu inşallah.

• Beğen
Tepkiler: rifkiseker
Ekli dosyayı görüntüle 45473
Abi attım gübreyi.
Gecede yağış olmuş biraz, toprak yüzeyinde gübre görünmüyor.
Cumartesiye kadar hava güneşli. İyi oldu inşallah.
Bereketli olsun
Traktör girmemiş csmur galiba
Tam isteğin gibi olmuyor herzaman
Bazen çok yağıp yıkanıyor gübre bazen hiç yağmıyor
Ama vakti gelince hava tahmnine bakip işi bitirmek gibisi yok

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci70
Kelt ile ilgili yorumlar gördüm, deneyimlerimi aktarmak isterim 3 yıldır kullanıyorum, kelt kardeşlenmeyi etkiliyor arkadaşlar, kelt kullanacaksa veya muadil enforcer Vs, kesinlikle 28kg tohumdan aşağı ekim yapılmamalı, bir önceki sene atılan intervix te derin toprak işleme yapılmadıysa oda etkiliyor,
28 kg ekilen delebrand 25 kg taban gübresi,(18-46) Aralık 12kg sülfat ve Ocak Şubat 25kg üre atıldı,
03392949-2E13-4D04-BFFC-0F66A9AEC939.jpeg

Kelt ile ilgili yorumlar gördüm, deneyimlerimi aktarmak isterim 3 yıldır kullanıyorum, kelt kardeşlenmeyi etkiliyor arkadaşlar, kelt kullanacaksa veya muadil enforcer Vs, kesinlikle 28kg tohumdan aşağı ekim yapılmamalı, bir önceki sene atılan intervix te derin toprak işleme yapılmadıysa oda etkiliyor,
28 kg ekilen delebrand 25 kg taban gübresi,(18-46) Aralık 12kg sülfat ve Ocak Şubat 25kg üre atıldı,
Ekli dosyayı görüntüle 45493

Delabradı çok sık ekmişiniz 23 ü geçmemeli

Bu yıl iki tarlamda intervix zarari var hem kardeslenme zayıf hem buyume yeri aysanla hazirlamistim 8dönümlük intervixi 12donume atmama rağmen kurakliktan ilaç yıkan mamis gelişim zayıf

• Beğen
Tepkiler: rifkiseker
Abi dediklerine harfiyen katılıyorum. Yalnız bir ek yapmak isterim. Yıl yağışlıl giderse çok sorun yok. Ama kurakta kelt de intervix de (özelikkle plus) ciddi zarar veriyor.