Trakya'da Ayçiçek Hasadı Verim Kaybı

21.12.2020
1,458
2,218

Kırklareli Tarım Müdürü; bölgede aşırı sıcaklık ve kuraklık nedeniyle sadece Kırklareli'nde 20 bin ton düşüş , 180-185 bin ton rekolte olacağını belirtmiş.

Bu sadece Kırklareli'nde %10 kayıp olduğu anlamına geliyor.

Benim duyduğum bazı köylerde tanenin dolmadığı 200kg'lık yerlerden 80 kg gibi ürünler elde edildiği yönünde.

Sizde durum nasıl?

a1.png

a2.png

Son düzenleme:
Kırklareli Tarım Müdürü; bölgede aşırı sıcaklık ve kuraklık nedeniyle sadece Kırklareli'nde 20 bin ton düşüş , 180-185 bin ton rekolte olacağını belirtmiş.

Bu sadece Kırklareli'nde %10 kayıp olduğu anlamına geliyor.

Benim duyduğum bazı köylerde tanenin dolmadığı 200kg'lık yerlerden 80 kg gibi ürünler elde edildiği yönünde.

Sizde durum nasıl?

Ekli dosyayı görüntüle 65386

Ekli dosyayı görüntüle 65387
Geçen sene bizdede aynıydı 30 kg verdi bu senede taneşeri dolduramamış yinede 160kg aldık iyi verim 300 kg görünüşleriydi iri kafalar taneleri dolduramamış edirnede sulayanlar 445kg alan bar hacımurda

Sayın Bakanımız Ayçiçeğinde bu sene geçen yıla göre %17 rekolte artışı olduğunu ve stoklarımızın yeterli olduğunu söylemiş.

Benim hasat zamanında takip edebildiğim kadarıyla Trakyada böyle bir verim artışı yoktu. Hatta Kırklareli Tarım Müdürü rekolte de düşüş olduğunu söylemişti, haberlerini paylaşmıştık en üstte.

Siz değerli Trakkulüp üyeleri bölgenizde ki Ayçiçek rekoltesi nasıldı? Bizim göremediğimiz bir bilgi mi var?

FNJPT6nXwAQNCYX.jpeg

• Beğen
Tepkiler: toztoprak
Yönetimlerin koltuk makam sahiplerinin açıklamalarını dikkate almıyorum, hiçbir dedikleri doğru çıkmıyor, sadece yönetimde oldukları için her şey yolunda mesajı vererek algı yapıyorlar, bizde bu durum değişmez daima gizlemek esastır yoksa koltuk gider korkusuda var tabiii.

Söylemlere bakarak tarım yapmakda hata, gerçeklerle hareket etmek lazım, her haberin açıklamanın doğru olmasını beklemek yanlış, imkanlar dahilinde tarım yapmak ve ölçülü risk almak şart.

Bizde de 200 kilo altında verim oldu 2021 de yani geçen yıl. Geçen yıl yani 2020 de 200 kilo ve üzeri verim aldığımız olmuştu.

Ağustos ayında harmandan 10 gün kadar önce sıcak bir hava vuruyor son birkaç yıldır, ayçiçeği kavruluyor o havada, 250 kilo verebilir tarlalar 150 kilo ancak ancak veriyor, tane dolmadan kafalar kıvrılıyor.

Bizde de 200 kilo altında verim oldu 2021 de yani geçen yıl. Geçen yıl yani 2020 de 200 kilo ve üzeri verim aldığımız olmuştu.

Ağustos ayında harmandan 10 gün kadar önce sıcak bir hava vuruyor son birkaç yıldır, ayçiçeği kavruluyor o havada, 250 kilo verebilir tarlalar 150 kilo ancak ancak veriyor, tane dolmadan kafalar kıvrılıyor.
Malini satmayan elinde tutan arkadaslar gecen seneki girdi maliyetlerinle 150kg da bicselerde para kazandilar harmanda 5tl satanlar ancak masraflarini cikardilar

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci87