Trakyada kis kuragi !

Bulgaristan da yağış oldukça fazlaymış.

Meriç Nehri nde debi 500 m3/sn ye yükselmiş.
Svelingrad da sarı alarm seviyesi görünüyor.
Umarım taşkın olmaz :(
Komşu köydeki sulama kooperatifinin pompa binasına kadar su yükselmiş.
Ortaköy ivaylovgrad barajı ful dolu arkadaşım su bırakmaya basliycaklar haberlerde yazıyordu

Bu kadar yağışdan sonra hava ısındığında buğday tarlalarınızı ara sıra kontrol edin. Kuvvetli olan buğdaylarda alttan gelecek olan nem nedeniyle mantari hastalık riski artacaktır. Bazı buğday çeşitleri bu tür hastalıklara daha fazla yatkın olabilir. Herkese bol bereketli bir yıl olur inşallah.
Çok haklısınız kısmetse cuma günü rüzgar oldukça sakin görünüyor ilk pas atımını yapmak istiyorum izlerde oldukça sert zaten.

• Beğen
Tepkiler: 768
Bu kadar yağışdan sonra hava ısındığında buğday tarlalarınızı ara sıra kontrol edin. Kuvvetli olan buğdaylarda alttan gelecek olan nem nedeniyle mantari hastalık riski artacaktır. Bazı buğday çeşitleri bu tür hastalıklara daha fazla yatkın olabilir. Herkese bol bereketli bir yıl olur inşallah.
Çok haklısınız hocam bizde kontrol edicez ama 15-20 günden aşağı giriş imkansız gibi duruyor tabi hava şartlarına da bağlı sıcaklık rüzgar v.s gibi faktörlerde önemli bizim buralarda zaten Nitratı bile atarken çamur topluyordu traktörün lastikleri ardından gelen 2 Nisan'daki yağış ve 3 Nisan gecesinden 5 akşamına kadar aralıksız yağdı burada toprak suya doydu şuan en çok bu konuyu düşünüyorum.Hastalık başlarsa ucuz ilaç ta pek fayda etmez o yüzden sık sık sık kontrol ve önlem şart.Özellikle Eksperia ekenler çok dikkatli takip etmesi gerek.

• Beğen
Tepkiler: 768
Videoyu az önce kardeşim gönderdi.
Video köyümüzün karşısındaki Yunanistan 'ın dimetoka kasabasından çekilmiş.
Yağışın ne kadar çok olduğu görülüyor. Video da yakından gorulen yer tepe üstundeki yerleşim dimetoka ( Osmanlı beyligine 6 yıl başkentlik yapmış bir yer, Edırne de ki saray yapılana kadar ) , karşı tarafta yamacta görülen köyler türkiye, bizim komşu köyler.
Bu kadar sınıra yakınız.
Not: Videoyu dimetoka nin yerel haber sitesi çekmiş.

Meraba arkadaşım , artık trakyada çeltik ekilmeyen yer kalmaz diye düşünüyorum , sen ne dersin.dimetoka nüfus etnik yapısı nedir birde?
Son yağışlardan sonra Meriç Nehri boyunca tüm ovalar da ekilebilir gibi görünüyor.

Merkezî 8-9 bin nüfusa sahip, ilce geneli 20 bin civarında. Evros iline bağlı bir kasaba. Yunan nüfus çoğunlukta. Ilçede türkçe konuşup yunanistan vatandaşı olan büyük bir Roman mahallesi var, nüfuslarıni bilmiyorum.
Çok eski bir yerleşim yeri.
Balkanların en büyük camii olan ÇELEBİ Sultan Mehmet Camii burada bulunuyor, restore edilmeyi bekliyor.
Benim de birçok kez gidip gördüğüm bir yer.
Osmanlı zamanı bizim köyün bağlı olduğu kasaba aynı zamanda :)

Videoyu az önce kardeşim gönderdi.
Video köyümüzün karşısındaki Yunanistan 'ın dimetoka kasabasından çekilmiş.
Yağışın ne kadar çok olduğu görülüyor. Video da yakından gorulen yer tepe üstundeki yerleşim dimetoka ( Osmanlı beyligine 6 yıl başkentlik yapmış bir yer, Edırne de ki saray yapılana kadar ) , karşı tarafta yamacta görülen köyler türkiye, bizim komşu köyler.
Bu kadar sınıra yakınız.
Not: Videoyu dimetoka nin yerel haber sitesi çekmiş.

Maşallah maşallah bu yil yağışa doydu heryer kisin ve ilkbaharda, yazinda böyle gider umarım abi [emoji846]

• Beğen
Tepkiler: wallace22
Ortaköy seren köy kuş uçuşu 43 km civarında ne kadar yakın zamanında dedelerimiz o bölgelerden Edirne ye gelmişler şuan daha fazla Türk Bulgaristan Yunanistan sınır bölgelerinde yaşıyor
Screenshot_20200407-113630.jpg
Screenshot_20200407-114307.jpg

• Beğen
  • Beğen
Tepkiler: ziyaretci01

Benim ismimi aldığım dedemin doğum yeri de Dimetoka kasabası :)
Senin dedeler ile benim dedeler birbirine çok yakınmış dostum, bizim köy de Gemici Köyü.
Aynen ben bu kadar yakın olduğunu tahmin etmiyordum benim arkadaş var serem köy de resul kardeşi Hasan var imam babaları da imam di rahmetli oldu

• Beğen
O nası bişey öyle, [emoji1]lazeri yaptığın yerler vaybe neler görüyoruz, bir yaşıma daha girdim, ee ne olcak şimdi, sumu bascaksınız, yoksa kurutulcak mı?

Havalar ısınıyor, tohumu saçsak olur , neden olmasın :)

Bize göre daha 1 ay var ekime.

Şu çekilince ince bi Aysan sonra lazer, ilaç tırmık, gübre, tirmik sonra ekim inşallah