Tümosan 7170 Hakkında Görüşleriz

Hocam 3 silindir toprak katı ise sürerken çok kâr olmaz ikinci bir konu ise tumosanlarda yandan viteslilerde şanzıman kendi şanzımanı olmadığından problem çok çıktığına dair söylentiler vardı 2012-2014 arasinda yinede bir servise danış bende Tumosan sahibiyim araştırdığımda sizle paylastiklarimi duymuştum.. bende bu bilgiler ışığında 4 silindir ve ortadan vitesli almıştım..

• Beğen
Tepkiler: F1453
Suanki cevremde 5155 kullananlar var gayette memnunlar vede 7175 te alan var ben 7170 modeli var onu arastırayım dedim ama nette tumosan ile ilgili yorumlara baktıgımda olumsuz yorumlar gördüm sizinde dediğiniz gibi şanzuman sorunu çıkmış

Bende 8095 7170 var ara 2012 model 3500 saatte bir sefer Balat'a değiştir dik ne şanzıman nede nede bi başka sorun yaşadım ara işinde süper ama ağır işe koşarım dersen Çekmez at gibi ara işine birebir

• Beğen
7170 yakıt deposu 70 litre alıyo ben bu mazotla toprağın sertliğine göre değişir 35 - 40 dekar (35000-4000) metre kare yer sürerim. Benim traktörde 2500 saatte 2011 model bu güne kadar hiç bir arızasıda olmadı. Tavsiye ederim

• Beğen
Arkadaslar ben 2012 model 7170 tümosan i 2015 de 1200 saatte aldım şu an 3500 saatte ve sadece birkere balata takımı degistirdim komple ormanda çalışıyorum ve çok aşırı memnunum muhteşem.bi performansı var 7. Vitesle yani 2nin 3 ü kaldıramayacağı yük yok yerinden ve gerçekten çok hırçın kullanırım ama maaşallah i var kim ne derse desin...

Arkadaşlar ben 2012 model 7170 tümosan i 2015 de 1200 saatte aldım şu an 3500 saatte ve sadece bir kere balata takımı değiştirdim komple ormanda çalışıyorum ve çok aşırı memnunum muhteşem.bi performansı var 7. Vitesle yani 2nin 3 ü kaldıramayacağı yük yok yerinden ve gerçekten çok hırçın kullanırım ama maşallah i var kim ne derse desin...
Hayırlı olsun.
Allah utandırmasın.
İlk yapacağınız iş debriyaj boşluk ayarının kontrol edilmesidir.
Ayar yapıldıktan sonra pedal boşluğu vermek için pedalın 5 cm gibi görünen pozisyondan daha yukarıda durması gerekiyor.
Pedalın dayanma noktasına 3 cm oyuk açılması gerekir.
Pedal biraz yukarıda ve tipsiz durur ama debriyaj bilyasının boşa dönmesi engellenmiş olur.
Yağlı bilya boşa dönerse yanıyor ve dağılıyor, ardından plaka ayaklarını kırıyor ve balatanın yanmasına neden oluyor.
Ön lastik iz genişliği cant damaklarından 5 cm açılırsa sürümde traktör dengeli gider.
Soğutma sıvısının bomesini kontrol etmekte fayda var.
8085 in turbosu takılırsa biraz daha performans alınabiliyor.
Kolay gelsin.

• Beğen
Tepkiler: Yunus sarı
7170 yakıt deposu 70 litre alıyor ben bu mazotla toprağın sertliğine göre değişir 35 - 40 dekar (35000-4000) metre kare yer sürerim. Benim traktörde 2500 saatte 2011 model bu güne kadar hiç bir arızası da olmadı. Tavsiye ederim
Aynı model 7170 bizde de var.
Çözemediğimiz bir fren arızası gösterdi.
Fren balatalarını yeniledik.
Traktör yolda giderken şanzıman yağı soğukken, 2-3 km yol gidince fren pedalı kendi kendine boşalıyor.
Frene ilk bastığımızda pedal dibe kadar oturuyor ve fren tutmuyor.
2-3 kez pompalayarak basarsak frenler tutmaya başlıyor.
Hava alma delikleri kontrol edildi ve temizlendi.
Balataların dışındaki çember sağlam,
Şanzıman yağı Shell 10W30 yeni yağ kullanıldı.
Tarla içinde kullanımda herhangi bir sorun yok, frene ilk basışta tutuyor.
Şanzıman yağı ısınsın ve tarladan tekrar yola çıkılınca bir kaç km gidersek yine fren pedalı düşüyor.
Şanzıman yağının sıcak veya soğuk olması fark etmiyor, sadece yol giderken pedalda düşme hareketi görülüyor.
Traktör stop edikken frene basılınca durduğu yerde fren yine tutuyor, pedalda düşme olmuyor.
Yağda buharlaşma sorunu var desek sistemde hava olur, hava delikleri de açık ,
Fren merkezinde çapak olsa fren hiç tutmaz.
Bu arıza traktör yeniyken de vardı, sonraları biraz daha çoğaldı, balatalar değişince daha da belirginleşti.
Sisteminden kaynaklı bir arıza gibi görünüyor ama anlasak tamir eder, kullanırız.

Nakliye işi olan kişiye tavsiye edilecek traktör modeli değildir. 400 gr/km yolda yakıyor.
27 km/h yol hızı var. Pullukta 2 lt/dk altında bir yakıt görmedik.
Zor yerde 3 lt/dk yakıt harcar.60 lt yakıtla 20 dekar yaş sürüm yapabilir.
İstavroz milini değiştirdik, diferansiyel bakımı yaptık v.s.
Yaptırıp yaptırıp biniyoruz.

Bu gün traktörü söktük.
Arka kovanları çıkardık, balatayı ayırdık.
Balatayı sıkıştıran diskte 3 tane damak var.
Diplerine 1 mm kalınlıkta pul koymamız tavsiye edildi.
Sol frende hafiften sıkışıklık var, disk yerinde tam hareketini vermiyordu.
Bir kaç güne traktörü toplarız.
Randıman alırsak buraya yazarız.