Tümosan servisten geldi şanzuman arzasının sebebi belli oldu

baya bi uğraşmıştık bizim 8185 (2014 model 16+16 hi-lo) şanzuman arzası verdiğinde. sonunda ustası sebebini söyledi dediğine göre traktörde birisi ayağını birden debriajdan bırakmiş birinci vites pulunu sıyırmış pul sıyrılınca çapaklar birinci vites dişlisinin arasına girip kırmış. yani bi hatadan dolayı 3300 lira verdik. 3300 liranın içinde şanzuman yağı birinci ileri geri vites dişlisi ve birinci buçuk vites dişlisi yanında da mazot filtresinin zamanı geldiği için değiştirdik hepsi içinde 3300 tuttu. inanmayacaktım ama bizimkiler traktörü emanet vermiş götüren kişi akrabamız bişey de diyemedik. babamın dediğine göre o getirdikten sonra traktörde bi değişiklik varmış. zaten iki kere ustaya gitmiştik birinci vitese zor geçiyor diye o zaman anlamadı usta öyle devam edince dişliyi kırdı. eğer usta traktör fabrika hatasından dolayı arza verdi deseydi traktörü değiştirecektik ithal traktör almayı planlıyorduk 5105m ya da 5095m düşünüyorduk. kullanıcı hatası olduğunu deyince çekişinden memnun olduğumuz ve işimize yettiği için vazgeçtik.

• Beğen
Tepkiler: erhannn39
Kabul etmek gerekir ki tümosanın şanzıman dişlileri biraz zayıf. Bunca insanın sorun yaşaması hep fazla zorlamadan değildir heralde. Ancak bu masseyde olsa 4 lü pulluk yerine motoru zorlayarak 5 li pulluk takılırsa veya gereğinden fazla zorlarsak illaki sorun verecektir. Ama youtube de genellikle tümosanlar hep sert kullanılır gereğinden fazla yüklenilir traktöre bu yüzden arıza olayının fazla olmasına da şaşırmamak gerekir. Diyeceğim o ki iş kullanıcıda bitiyor .

• Beğen
Tepkiler: Hüseyin KALAYCI
Debriyajı sert cektin diye bu olay oluyorsa zaten sıkıntı vardır hiç vurdurmayacaksınız demek bu ki traktörü cogu zaman vurduruyoruz aniden debriyajı cok bırakıyoruz geçmiş olsun 1.vitesin daha iyi malzemeden yapilmasi gerekirdi en agir isler bu viteste yapilir

ustanın dediği o bilmiyorum birden bırakmış veya ayağını kaçırmış gibi şeyler dedi

Kabul etmek gerekir ki tümosanın şanzıman dişlileri biraz zayıf. Bunca insanın sorun yaşaması hep fazla zorlamadan değildir heralde. Ancak bu masseyde olsa 4 lü pulluk yerine motoru zorlayarak 5 li pulluk takılırsa veya gereğinden fazla zorlarsak illaki sorun verecektir. Ama youtube de genellikle tümosanlar hep sert kullanılır gereğinden fazla yüklenilir traktöre bu yüzden arıza olayının fazla olmasına da şaşırmamak gerekir. Diyeceğim o ki iş kullanıcıda bitiyor .

kesinlikle herkesinki böyle değildir. ama ustanın dediğine göre bizimkinin şuan ki sebebi o. gerçekten de pulu gösterdi çünkü gönlüm geçtiydi traktörden dediği gibi sıyırmış pulu. eğer fabrikasyon bi sorun deseydi john deere planlıyordum

ustanın dediği o bilmiyorum birden bırakmış veya ayağını kaçırmış gibi şeyler dedi
Bence fabrika hatasi var usta söylemiyor zira tümosanin cok cekismesini izledik ne vurdurmalar yapiyorlar çamurda kuruda dev gibi römorklari cekiyorlar 1.vites dislisi zayif olsa orda kirilirdi sizinkinde sıkıntı varmisti debriyaji sert cekince arkadaki malzeme gelmiyorsa patinaj da yapamiyorsa balatayı sıyırır dişlileri korur

Yahu debriyajdan sert kaldırdın ayağını diye arıza yaparmı traktör. İlkkez duyuyorum. Bence o sizin değil traktörün nazik olmasından kaynaklanıyor. Fabrika üstlenmesi lazımdu bu durumu. Size alırken dedilermi hiç debriyajdan yavaş kaldırın ayağınızı diye? Madem her traktör böyle ki biliyorum değil. O halde Yağlı debriyajdan gerisi yalan firmalar shuttle lı yağlı debriyajdan baska üretmesinler..

• Beğen
Tepkiler: Alexander
Yahu debriyajdan sert kaldırdın ayağını diye arıza yaparmı traktör. İlkkez duyuyorum. Bence o sizin değil traktörün nazik olmasından kaynaklanıyor. Fabrika üstlenmesi lazımdu bu durumu. Size alırken dedilermi hiç debriyajdan yavaş kaldırın ayağınızı diye? Madem her traktör böyle ki biliyorum değil. O halde Yağlı debriyajdan gerisi yalan firmalar shuttle lı yağlı debriyajdan baska üretmesinler..
Tümosan markasına yakışmadı doğrusu. Fabrika ile görüşmek lazım bence. 3300 tl az para değil. Garanti de varsa servis ayıp etmiş bence.

• Beğen
Tepkiler: Alexander

Geçmiş olsun sorunun çözülmesine sevindim. Biraz masraf olmuş ama Allah beterinden saklasın.

"Pul sıyırma" konusu doğru olabilir ama debriyajın birden bırakılması kafamda soru işareti bıraktı.

baya bi uğraşmıştık bizim 8185 (2014 model 16+16 hi-lo) şanzuman arzası verdiğinde. sonunda ustası sebebini söyledi dediğine göre traktörde birisi ayağını birden debriajdan bırakmiş birinci vites pulunu sıyırmış pul sıyrılınca çapaklar birinci vites dişlisinin arasına girip kırmış. yani bi hatadan dolayı 3300 lira verdik. 3300 liranın içinde şanzuman yağı birinci ileri geri vites dişlisi ve birinci buçuk vites dişlisi yanında da mazot filtresinin zamanı geldiği için değiştirdik hepsi içinde 3300 tuttu. inanmayacaktım ama bizimkiler traktörü emanet vermiş götüren kişi akrabamız bişey de diyemedik. babamın dediğine göre o getirdikten sonra traktörde bi değişiklik varmış. zaten iki kere ustaya gitmiştik birinci vitese zor geçiyor diye o zaman anlamadı usta öyle devam edince dişliyi kırdı. eğer usta traktör fabrika hatasından dolayı arza verdi deseydi traktörü değiştirecektik ithal traktör almayı planlıyorduk 5105m ya da 5095m düşünüyorduk. kullanıcı hatası olduğunu deyince çekişinden memnun olduğumuz ve işimize yettiği için vazgeçtik.

çıkan parçalar fabrikaya gönderildimi? veya size teslim edildimi ? Eger gönderildi ise üretim hatası olmadıgına dahir tutanakla size veya ustanıza cevap gelmesi lazım.Size parcalar teslim edildi ise fabrikada incelenmesi icin iletişime geçiniz.1-2 kez Vurdurma ile pul o pul ordan sıyırmaz üretim hatası vardır pulu fabrikaya kesinlikle gönderin incelesinler...Eger hata yok derlerse takılan pulu kırmak icin ben traktörü yine 1 - 2 kez vurdurur kırılıyomu bakarım fabrikasyon hata var eğer pul sıyırması ise.Garanti kapsamına girmesi gerekir.O pul sıyırmasa traktörünüzün dişlilerine zarar gelmeyecekti...

Ya usta resmen al traktoru git demis size ;) bu kadar iyi niyetli olmaniza hayret ettim ;) ayagini debriyajdan sert cekince pul siyirmista o puldan kopan parcalar disliyi kirmista vsvsv... Ya kardesim kusura bakma ama bole sacma bisey bana soleseler o soleyini dover o traktoru de yakarim ;) yeminle deamperli remorkta kalan mahsulu bosaltmak icin ayagimi direk kaldiriyorum debriyajdan kac sefer traktor istop etti bu yuzden ama en ufak bi sorun yasamadim.. Kullanici tecrubeme dayanarak soluyorum yuzde 101 farbrikasyon hata...

• Beğen
Tepkiler: erhannn39
Tümosan sahibi olmak her an sanzuman baskı balata v.s masrafına hazırlıklı olmayı beraberinde getirir. Maalesef yerli üretim diye alıyoruz ama fabrika yüzümüze bakmıyor. Kuyruk mili dıştan koptu alabora çekerken fabrikadaki şahsiyetlerden 55 yaşındaki babama verilen cevap 'çiftçi traktör kullanmaktan ne anlar kastırıp kırmışsınızdır.' Cümlesi oldu. Vallahi traktöre binesim gelmiyor imkanım olsa hemen değiştiririm ne fabrikası bişeye yarar ne servisi ne sanzumanı. Bi tek çekişi iyi işin altında ezilmiyor başka da artısı yok bana göre.

Arkadaşlar bendede var bende çok sert kullanırım öyle birşey olmadı. Baskı balata sıkıntısı olmayan tek traktör benim bildiğim 265 lerdir diğer markaların hepsinde aynı sıkıntı vardır. Kullanıma görede değişir. Ben 1yıllık NH yide 3 aylık erkuntuda gördüm 30 yıl 480 kullandım hangisi sıyırmıyo bana söyleyin. Öyle gelişi güzel atıp sallamayın