TURİB borsası ve ELÜS kullananlar

Merhabalar,
Tahıl ürünlerini lisanslı depolarda saklayıp TURİB üzerinden alım satım yapan arkadaş var mı ? İşlemler nasıl ilerliyor bilgi verebilir mi ?
Okuduğum kadarıyla çiftçi ürününü lisanslı depoya verip bunu karşılığında ELÜS(elektronik ürün senedi) alıyor. Bu senedi istediği zaman TÜRİB üzerinden satış yapıyor. Böylelikle aradaki tüccar ortadan kalkıyor. Sistem çok mantıklı aslında ama Tecrübe eden var mı acaba ??
 
Önce bankada yatırım hesabı açıyorsunuz, sonra o hesap bilgileriyle Türib'e kayıt oluyorsunuz, bu işlemleri lisanslı depo yönlendirmesiyle yapabilirsiniz. Ürünü depoya götürünce bakanlıktan gönderilen ekspertiz sizin ürününüzü analiz edip sınıflandırıyor, ona göre de Elüs oluşuyor. Elüs'ü banka uygulamanızda görebiliyorsunuz. Türib hesabınızda da görünüyor. Türib'den ister borsa gibi istediğiniz fiyat ve miktarda emir girişi yapıp satılmasını bekliyorsunuz ister Tmo'ya satabiliyorsunuz. Normal bir satış olursa para hesaba anında geçiyor. Tmo'ya verirseniz belli olmaz, bazen ertesi gün bazen 1 hafta sonra yatıyor. Destekleme başvurusunda da bankadan elüs alım satım belgesi alıp (veya e-posta hesabınıza geleni de yazdırabilirsiniz) ilçe tarıma veriyorsunuz.
Güzel bir sistem.
 

Benzer Konular