Türkiye Tarımında Gelecek: Su Sorunu ve Üretim Planlaması

Ekran Görüntüsü - 2023-12-15 14-56-28.png

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider, Türkiye'nin tarım sektöründe gelecek yıldan itibaren üretim planlamasını tamamlayan nadir ülkelerden biri olacağını açıkladı. Bu önemli adım, ülkenin karşı karşıya olduğu su sorunu ve iklim değişikliği gibi zorluklarla başa çıkmak adına stratejik bir planlamayı içeriyor.
Gizligider, yaptığı açıklamada dünyada yaşanan değişimlere dikkat çekerek, kuraklık, sel baskınları, savaşlar ve göçlerin dünya genelinde "yeni normal" haline geldiğini ifade etti. Türkiye'nin bu küresel değişimlere uyum sağlamak adına 2024 yılı itibarıyla üretim planlamasını yapacak ender ülkelerden biri olacağını belirtti.

Su sorunu, Türkiye'nin öncelikli gündem maddelerinden biri olarak öne çıkıyor. 2023 yılında bir önceki yıla göre yağış düşme oranının yüzde 5 azaldığını ve özellikle Marmara Bölgesi'nde bu oranın yüzde 25'e kadar çıktığını söyleyen Gizligider, bu durumun tarımı ve su kaynaklarını olumsuz etkilediğini vurguladı. Türkiye'nin, Akdeniz havzasındaki diğer ülkelerle birlikte su sorunuyla mücadele ettiği bir dönemde, su yönetimi ve kullanımının etkin bir şekilde planlanması büyük önem taşıyor.
Üretim planlamasının su kaynaklarına dayalı olarak yapılacağını belirten Gizligider, devletin bu konuda düzenlemeler yaparak çiftçilere yönlendirici teşvikler ve destekler
sağlayacağını ifade etti. Bu sayede, tarımın sürdürülebilirliği artırılacak ve su kullanımı daha etkin bir şekilde yönetilecek.
Gizligider, Türkiye'nin coğrafi avantajını kullanarak tarım ve ihracatta önemli bir üs haline gelmeyi hedeflediklerini söyledi. Türkiye'nin dünya nüfusunun yüzde 40'ına ulaşabilen bir konumda olduğunu belirten Gizligider, ülkenin bu avantajını kullanarak bir ihracat üssü olma iddiasında olduklarını vurguladı.

Nevşehir'in Stratejik Rolü

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı, bu stratejik hedeflerin bir parçası olarak Nevşehir'in de önemli bir rol oynayacağını belirtti. 2023 yılı yatırım programı çerçevesinde Nevşehir'e tahsis edilen projelerle ilgili bilgi veren Gizligider, bu projelerin kente 1 milyar 140 milyon lira maliyetle kazandırılacağını açıkladı.
Nevşehir Valisi Ali Fidan da konuşmasında, kentin tarımsal potansiyele sahip olduğunu ve fuarın bu açıdan önemli bir etkinlik olduğunu ifade etti. Vali Fidan, üreticilerin yeni ekipmanlarla tanışabileceği bu tür etkinliklerin tarım sektörünü geliştirmeye katkı sağlayacağını belirtti.
Fuar, 17 Aralık Pazar gününe kadar ziyaret edilebilecek. Katılımcılar, gıda, tarım ve hayvancılık sektörlerinde faaliyet gösteren firmaların stantlarını inceleyerek sektörel gelişmeleri takip etme fırsatı bulacaklar. Bu tür etkinlikler, tarım sektöründeki paydaşları bir araya getirerek sektöre ivme kazandırma potansiyeli taşıyor. Türkiye'nin su sorunu gibi önemli konularda yapacağı planlamalar, tarımın sürdürülebilirliğini artırmaya ve sektörü daha rekabetçi hale getirmeye yönelik atılan adımlar arasında dikkat çekiyor.