Türkşeker, Portföy C özelleştirmeleri aralık ayında yapılacak

Türkşeker ' e ait Kastamonu, Kırşehir, Turhal, Yozgat, Çorum ve Çarşamba şeker fabrikalarının (Portföy C) özelleştirme ihalesinin, aralık ayının ilk haftasında yapılması bekleniyor.

Edinilen bilgiye göre, 19 Kasım ' da son tekliflerin alınmasının ardından, ihale komisyonu teklifleri değerlendirdi ve teklif sahipleri birinci tur pazarlık görüşmelerine davet edildi. Portöy C için teklif veren firmalarla birebir görüşmeler halen sürüyor.

Bir bütün halinde, varlık satışı yöntemiyle, pazarlık usulüyle gerçekleştirilecek özelleştirme için, 9 teklif alınmıştı.

Kırşehir, Turhal, Yozgat, Çorum ve Çarşamba Şeker Fabrikalarının özelleştirme ihalesi için, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret A.Ş, Kuzey Anadolu Şeker Fabrikaları Ortak Girişim Grubu, Torunlar Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş�Gülsan Holding A.Ş. Ortak Girişim Grubu, Elektrosan Elektrobakır Sanayi A.Ş, Ak-Can Şeker Sanayi ve Ticaret A.Ş, Yıldırım Holding A.Ş, Özaltın İnşaat Ticaret ve Sanayi A.Ş, Çelikler Taahhüt İnşaat ve Sanayi A.Ş teklif vermişti.

Portföy B ' de son teklifler 21 Ocak ' ta

Bu arada, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı Malatya, Erzincan, Elazığ ve Elbistan Şeker Fabrikalarından oluşan Portföy B ' nin özelleştirmesi için de son teklifleri 21 Ocak 2010 ' da alacak.

Portföy B ' de bir bütün halinde, varlık satışıyla, pazarlık usulü ile özelleştirilecek.

Dönem karı 3,1 milyon lira

Öte yandan, geçen yıl özelleştirme kapsamındaki 25 şeker fabrikasının kapasite kullanım oranı yüzde 57 olarak gerçekleşirken, bu yıl bu oranın yüzde 61 ' e ulaşması öngörülüyor.

Türkşeker, 2009/2010 döneminde 10 milyon 350 bin ton pancar üretilmesini planlarken, rekoltenin bedeli ödenen olarak da 8 milyon 950 bin ton olarak tahmin ediliyor.

Geçen yıl yurt içi şeker satışlarında Türkşeker ' in pazar payı yüzde 55 olarak gerçekleşirken, 2008 ' de 1 milyar 956,6 milyon lira net satışı olan şeker fabrikalarının, dönem karı da 3,1 milyon lira olarak gerçekleşti.

Şeker fabrikalarında 262 ' si memur, 2529 ' u sözleşmeli personel, 9 bin 303 ' ü daimi işçi, 6 bin 273 ' ü geçici işçi olmak üzere toplam 18 bin 367 personel istihdam ediliyor.

Bu arada, 1 Ocak-1 Kasım 2009 tarihleri arasında şeker fabrikalarından 555 kişi de emekli oldu.