üre mi amonyum nitrat mı

Ynt: üre mi amonyum nitrat mı

144fenomen link=topic=79905.msg947171#msg947171 date=1418914229' Alıntı:
eskişehir gibi yerde 300-350 kg az gibi geldi bana o zaman buğdaydan pek birşey kazanamazsınız ki
3 senedir 240 ortalama verim bu sene 150 kilo ortalama verim alan çok komşumuz vardı kuruda ortalama verim 300 birde nadas yapıyoz aktarma yaparsak hiç verim olmaz

gubreyı bolerek atmak mantıklı verım konusunda kıraclar benım 350 kg cıvarıydı ama gecmıs yıllarda 500 kg dan ınmedı bu yıl ıstısnaydı sulularda bu yıl 600 ıla 780 kg dk arasıydı gecen yıllarda 750 ıla 970 kg arasıydı

ENES4422 link=topic=79905.msg947222#msg947222 date=1418922258' Alıntı:
Kuru şartlarda, tek gübreleme ve üre kullanacak olan arkadaşlarda okumalılar.
Mutlaka okumalılar fakat kuru şartlarda tek uygulama üreyi tavsiye etmiyorum. Özellikle üst üste binmelerde sapı yakma yapıyor. Yağmurun çok yağması lazım ki o da bir ihtimal. Onun yerine 33 nitrat ya da 26 nitrat daha iyi olur. Kuru da olsa 2 uygulama daha yararlı.

ydincbayram link=topic=79905.msg947223#msg947223 date=1418922450' Alıntı:
Mutlaka okumalılar fakat kuru şartlarda tek uygulama üreyi tavsiye etmiyorum. Özellikle üst üste binmelerde sapı yakma yapıyor. Yağmurun çok yağması lazım ki o da bir ihtimal. Onun yerine 33 nitrat ya da 26 nitrat daha iyi olur. Kuru da olsa 2 uygulama daha yararlı.

Yok yanlış anlaşılmasın, üre gübre kullanacaklar da o sayfayı okusunlar demek istedim. Kuru şartlarda üre kullanmak doğru değil. (Oradaki yazımı da düzelteyim)

trakyada ocak 20 sinde 10 kg şubat 20sinde 10kg mart 15 gibi yabancı ot mücadelesi yapıp mart sonu nisan başı 20 kg %33 nitrat kullansam mayıs 15 gibi de pas mücadelesi diye düşünüyorum.kırklareli lüleburgaz için.sizce nasıl olur.

iskender link=topic=79905.msg947904#msg947904 date=1419035946' Alıntı:
trakyada ocak 20 sinde 10 kg şubat 20sinde 10kg mart 15 gibi yabancı ot mücadelesi yapıp mart sonu nisan başı 20 kg %33 nitrat kullansam mayıs 15 gibi de pas mücadelesi diye düşünüyorum.kırklareli lüleburgaz için.sizce nasıl olur.

bence işe çok erken başlıyacaksın. buralarda biz ilk üreyi şubat 5 inden sonra başlıyoruz.en azından cemrenin düşmesine yaklaştırıyoruz. pas a gelince 15 mayıs 15-20 gün geç kalırsın kanaatindeyim.

buğdayın farklı gelişme dönemlerinde farklı formlarda gübre kullanmak gerekiyor hepsi azot içerikli gübreler fakat bitki tarafından alımı ve kullanımı farklı oluyor üre için muhakkak yağışa ihtiyaç var veya toprak sıcaklığına üre azotunun alımı için topraktaki bakteriler tarafından parçalanması gerekiyor ve bu bakterile belirli toprak sıcaklığında çalışıyor bu yüzden ürenin bitki tarafından alınması hava sıcaklığına ve toprak sıcaklığına bağlı olarak daha yavaş alınıyor nitrat formları ise bitki tarafından hemen alınabiliyor direk yapraklara taşınıyor acil olarak azot vermek isteniyorsa nitrat formları daha uygun oluyor dezavantaj olarak nitratlardada aşırı yağışlarda yıkanma olabiliyor azotlu gübreleri bölerek vermek en doğrusu çok fazla azot her zaman risktir bunu unutmamak lazım

pas için 15 mayıs çok geç kalınmış olabilir geçen yıl kendi tarlamda nisan ilk haftasında sarı pas başlangıcı vardı pek önemsemedim aynı tarlaya 22 nisanda gittiğimde bulaşık olamayan bitki neredeyse kalmamıştı buğdayım enolaydı pas ekilen buğdayın çeşidine ekim sıklığına kullanılan azotlu gübre miktarı hava sıcaklığı ve neme bağlı olarak gelişirher yıl böyle olacak diye bir kaide yok mevsimlerin yer değiştirmesi ılık ve yağışlı kışlar daha erkenci buğdayların ekilmesi buğdayda daha erken dönemde pas görülmeye başladı bu dönemde tarlanı sık sık kontrol etmeni öneririm ilk önce külleme başlar daha sonra pas görülür bu söylemekte fayda var

evet trakyada üre uygulaması subat sonu mart başı yapılırken artık üre ikiye bölünerek ilk uygulama oçak ayında ikinci uygulama ise subat ayı içinde yapılmaya başlandı bunun nedeni ise bitkinin sürekli zengin besin ortamında tutularak genetik verim potansiyelini en üst düzeye çıkarmak ikinci erken ürenin kök gelişimi teşvik ettiği yönde bir izlenim var resmi litaratür ise üre kullanımı için toprak sıcalıgının belirli bir seviyede olmasını şart koşar yani halk dilinde toprağa cemre düşmesi gibi diğer bir uygulama ise amonyım sülfat uygulaması aralık ayında imkanlar dahilinde yapılır sülfat çok yavaş azot salınımı yaptığı için daha erken dönemde uygulanması gerkir ayrıca agır bünyeli ph yüksek killi fazla su tutan topraklar için daha önemli birdeiçindeki kükürtten dolayı kök hastalıklarına faydalı olduğu söyleniyor benim bölgem bu gübreyi yeniden kullanmaya başladı erken ürede şu problemle karşı karşıya kalıyoruz havanın ılık yağışlı kışlarda ürenin etkisiyle bitki sapa kalkmaya başlıyor buda istenmeyen bir durum geçiş iklimine sahibiz mart ayında bile kar görme ihtimalimiz var bunlar göz önünde bulundurulmalı yoksa buğdaylarınız sılaj gibi olabilir

aşkar link=topic=79905.msg947507#msg947507 date=1418981798' Alıntı:
toprak yapısı killi arkadaşlar sulama ihtimalimiz yok atacagım üre yavaş salınımlı üre

http://tr.eurochemagro.com/products/#utec46

linkteki gübre iki sefer uygulamayı düşünüyorum yagışları takip ederek 10 kg atıp 20 25 gün sonra tekrar atmayı düşünüyorum
Fiatı ne kadar acaba bu tür ürünler pahalı satılıyor genelde.

ENES4422 link=topic=79905.msg947167#msg947167 date=1418913832' Alıntı:
Soruyu yanlış sordum. Ot ilacı ile atılan değilde büyük plastik bidonlarda ekin gübresi diye satılanlar var. Bio gübre vs.
abi sizin orada şeker pancarı fabrikasından melas mı ne ondan alıp deneyen varmı bizim bi seracı var serada gübreden çok daha iyi demişti fiyatıda uygn felan diyordu ekine uygulayacaktı en son ama naptı bilmiyorum

iskender link=topic=79905.msg947904#msg947904 date=1419035946' Alıntı:
ortalama aynısını yapıyoruz biz de tabi havalar tutarsa..

Hazır konu açılmışken....Arkadaşlar Trakya bölgesinde buğay yetiştiriciliğinde Üre gübresi miktarı değiştirmeden 2 kez yapılması öneriliyor,Biz normalde bir kez yapıyorduk şubat başı gibi ender olarak 2 kez uyguluyoruz.2 kez uygulayıp verim artışı yada aynı verimi gözlemleyen Trakya bölgesi buğday yetiştiricilerinden yanıt bekliyorum.