üre mi amonyum nitrat mı

Ynt: üre mi amonyum nitrat mı

İSMAİL TUTAR link=topic=79905.msg948897#msg948897 date=1419346155' Alıntı:
Hazır konu açılmışken....Arkadaşlar Trakya bölgesinde buğay yetiştiriciliğinde Üre gübresi miktarı değiştirmeden 2 kez yapılması öneriliyor,Biz normalde bir kez yapıyorduk şubat başı gibi ender olarak 2 kez uyguluyoruz.2 kez uygulayıp verim artışı yada aynı verimi gözlemleyen Trakya bölgesi buğday yetiştiricilerinden yanıt bekliyorum.

evet sayın kardeşim. senin tarif ettiğin gibi uygulamaya başladığımızdan beri ürünlerde belirli bir kardeşlenme ve ürün artışını gözlemledik.

elbette toprak tahlilleri kullanacağınız azotlu gübrelerin formlarınıda belirler kullacanığız kaynaklar bellidir üre amonyum nitrat calsiyum nitrat ve amonyum sülfatt tarla bitkileri için konuşursak bunları toprak yapınıza yağış rejiminize bitki gelişme dönemine belirleyeceksiniz cok basit bir örnek kumlu topraklara calsiyum nitrat agır bünyeli calsiyımca zengin topraklara ise 33 nitrat kullanılmasını öneriyoruz azotun alımı için mutlak yagısa ihtiyacımız var 33 lük nitrar attık yağış olmadı ne olacak gaz halinde kayıplar olacak kayıplar en fazla amonyum sülfat üre amonyum nitrat calsiyum nitrattır aşırı yağışlarda ise yıkanma halınde kayıplar tam tersidir kayıpları en aza indirmek için azotlu gübreleri bölünüyor risk azaltlılıyor diğer bir konu ise kullnılan azot formunun hastalıklara etkisi

Yukaridaki yoruma istinaden bir duzeltme. Azot ihtiva eden gubrelerde en az kayip amonyum sulfat formundadir. Gerek yikanma gerekse gaz halinde... azot iceren gubrelerde amonyak gazi olarak en fazla kayip once urede, sonra amonyum nitratta, en az kayip ise sirasiyla kalsiyum amonyum nitrat ve amonyum sulfattadir. Yikanma kaybi ise en fazla amonyum nitratta en az ise amonyum sulfattadir. Bu nedenle celtikciler agirlikli olarak a.s gubrelemesi yapmakradirlar.

http://www.toros.com.tr/İşinProfesörü/tabid/475/post/st-g-breleme-ve-st-g-brelemede-kullan-lan-g-breler/Default.aspx bu bilgilerden yola çıkarak söyledim bitki beslemeci arkadaşlar daha iyi bilir diye düşünüyorum işin içine kimyada giriyor çünkü daha önce söylediklerim pratikte kullanılan gündelik bilgilerden ayrıca http://www.izotar.com/tr_bilgibankasi.aspx azot formları arasındaki farklar hakkında gerçekten iyi bilgiler var

Sayin mgavalci babaeskilisiniz sanirim. Minnetlerden ali gavalci neyiniz oluyor?
Konuya donecek olursak soylediklerimin arkasindayim, hangi noktaya katilmiyorsunuz onu anlamadim. Izotarda guzel bilgiler var ancak ceviri olmamasini yeglerdim, toros gubrenin sayfasinda sahane bilgiler var. Benim size katilmadigim su sozleriniz: 'yağış olmadı ne olacak gaz halinde kayıplar olacak kayıplar en fazla amonyum sülfat üre amonyum nitrat calsiyum nitrattır aşırı yağışlarda ise yıkanma halınde kayıplar tam tersidir ' siralamalarda bence hata var. Bitki beslemeci degilim, ing. ogretmeni, biraz da merakli ciftciyim.

Genel bilinenleri sorgulamanıza neden olacak bir bilgi de benden gelsin.

Nitrat formundaki azot çok kolay eriyip bitkiler tarafından doğrudan alınabilir ama 'buharlaşmaz'. Yani buharlaşma kaybına uğramaz.

Az yağış alan bölgelerde 33 ' lük Amonyum Nitrat önerilmesinin ana nedeni de budur. İçerisindeki Amonyum formlu azot gaza dönüşüp kayba uğrasa bile, bitki en azından nitrat azotunu (sadece gece düşen çiğ ile bile) yüksek oranda alanabilir.

[
CropMasteR link=topic=79905.msg949552#msg949552 date=1419527478' Alıntı:
Sayin mgavalci babaeskilisiniz sanirim. Minnetlerden ali gavalci neyiniz oluyor?
Konuya donecek olursak soylediklerimin arkasindayim, hangi noktaya katilmiyorsunuz onu anlamadim. Izotarda guzel bilgiler var ancak ceviri olmamasini yeglerdim, toros gubrenin sayfasinda sahane bilgiler var. Benim size katilmadigim su sozleriniz: 'yağış olmadı ne olacak gaz halinde kayıplar olacak kayıplar en fazla amonyum sülfat üre amonyum nitrat calsiyum nitrattır aşırı yağışlarda ise yıkanma halınde kayıplar tam tersidir ' siralamalarda bence hata var. Bitki beslemeci degilim, ing. ogretmeni, biraz da merakli ciftciyim.
evet Babaeskiliyim ali gavalcı babamın amcasının oğlu yani amca oğullarıyız delta gübre zirai ilaç gübre bayin de çalışıyorum ziraat mühendisyim birazda çiftçilik var temel branjım bitkisel üretim bitki koruma ayrı düştüğümüz nokta amonyum sülfat konusu yıkanma şeklindeki kayıplar en azdır evet doğru gaz halindeki kaybın üreden daha fazla olduğunu şu makaleden okudum Amonyum ve üreden azot kaybı

Üre gübresi toprak yüzeyine uygulanınca çok az rutubet ile katı yapıdan sıvı hale geçer. Hava sıcaklığının yüksek ve toprak şartlarının kireçli ve pH değerinin yüksek olması durumunda üre gübresi hidrolize olur ve amonyum karbonat (NH4)2CO3 veya amonyum bikarbonat meydana gelir. Bu iki bileşik stabil olmayıp, kısa sürede bileşenleri olan amonyak (NH3) ve karbondiokside (CO2) dönüşür.

Üre gübresindeki azot, amonyak (NH3) halinde havaya geçer. Bu yolla kayıp çok fazladır. Bunun için üre uygulaması yağışlardan önce veya toprağa karıştırılarak yapılmalıdır. Bu kayıp amonyum sülfata oranla daha azdır. Düşük pH’lı asit topraklarda ve en az 5 cm toprağın içine karıştırılarak uygulanan üre gübresinden amonyak uçması ile azot kaybı sıfıra yakındır.
buradan anladığım sülfattaki gaz halindeki kayıp üreden daha fazla bu konuda bildiklerim bu kadar şimdilik
bilimsel bir sonuç daha eurochem sayfasıda vardı üredeki azot kaybının olamaması için en az 16mm yağışalması veya toprağın 8 cm altına uygulanması gerekir

sebazios link=topic=79905.msg949574#msg949574 date=1419530456' Alıntı:
Genel bilinenleri sorgulamanıza neden olacak bir bilgi de benden gelsin.

Nitrat formundaki azot çok kolay eriyip bitkiler tarafından doğrudan alınabilir ama 'buharlaşmaz'. Yani buharlaşma kaybına uğramaz.

Az yağış alan bölgelerde 33 ' lük Amonyum Nitrat önerilmesinin ana nedeni de budur. İçerisindeki Amonyum formlu azot gaza dönüşüp kayba uğrasa bile, bitki en azından nitrat azotunu (sadece gece düşen çiğ ile bile) yüksek oranda alanabilir.
doğrudur nitrat formlarında buharlaşma yani gaz halindeki kayıplar enazdır hatta kurak yarı kurak bölgelerde calsiyum nitrat önerilir amonyum oranın az olmsından dolayı kurak şartlarda amonyum gaz halindeki uçması sonucu yapraklarda yanma haşlanma diye tabir edilen olay meydana gelir peki ozaman hep nitrat formundaki gübreleri mi kullanıcaz hayır bir araştırmaya göre buğdayda nitrat atma zamanıtrakyada içme sularımızdaki nitrat oranı yükseliyor yani nitrat yeraltı sularına karışıyor ve nitrat kirliliği başlıyor nitrat kullanımının azaltıması için çaşılmalar mevcut

mgavalci link=topic=79905.msg950097#msg950097 date=1419667441' Alıntı:
doğrudur nitrat formlarında buharlaşma yani gaz halindeki kayıplar enazdır hatta kurak yarı kurak bölgelerde calsiyum nitrat önerilir amonyum oranın az olmsından dolayı kurak şartlarda amonyum gaz halindeki uçması sonucu yapraklarda yanma haşlanma diye tabir edilen olay meydana gelir peki ozaman hep nitrat formundaki gübreleri mi kullanıcaz hayır bir araştırmaya göre buğdayda nitrat atma zamanıtrakyada içme sularımızdaki nitrat oranı yükseliyor yani nitrat yeraltı sularına karışıyor ve nitrat kirliliği başlıyor nitrat kullanımının azaltıması için çaşılmalar mevcut

Katılıyorum.

Lakin Nitrat ' ın buharlaşmaması ve bitkiler tarafından doğrudan alınabilmesi, elbette 'sadece nitrat kullanılmalı' anlamına gelmiyor.

Gübre, toprağa ve yağışa göre kullanılmalı ki en başından beri ısrarla savunduğumuz bi konu bu. Bu açıdan her gübrenin kullanım yer ve zamanı ayrı.

Üre, tarla yüzeyine serpildikten sonra 'güneşli, sıcak ve rüzgarlı geçen 3 gün sonunda' %45-55 arası azot kaybına uğruyorsa, kurak, yağışsız bir dönemde, öğle sıcağında üre kullanmak, traktörün römorkunda yüklü gübrenin yarısını,doğrudan gidip çöpe boşaltmak ile hemen hemen aynı şey. Hatta biraz daha zor ve masraflısı :)

Lakin yukarıdaki tabloda 'AN' hayat kurtarıcı alabilir..

ülke çapında düşünürsek olayın vahameti daha iyi ortaya çıkıyor kendi elimizle paramızı havaya saçıyoruz amonyum formundaki azot artık bizim için daha önemli aşırı nitrat kullanışı take all kök bogazı pas gibi hastalıkların tetikleyecisi olarak kabul ediliyor bir kavram daha ortaya çıkıyor dengeli gübreleme ve son olarak meteoroloji şart saygılar

2. UTEC 46: Uçmayan Üre Teknolojisi
Üre azotu bitkiler tarafından direkt alınmayan ve mutlaka önce amonyuma ve daha sonra nitrata dönüşerek bitkiler tarafından alınabilen bir azot gübresidir. Üre gübresi çok yüksek azot ihtiva etmekle beraber uygulamada bazı hususlar göz önünde bulundurulmalıdır.

Geleneksel üre kullanımında dikkat edilmesi gerekken hususlar:

Üre toprak yüzeyine uygulanmasından itibaren kolaylıkla amonyak gazı halinde uçar ve kaybolur.
Özellikle sabah çiği ve hafif güneş ile beraber eriyen üre çok daha hızlı gaz haline geçer. Gaz kayıplarını önlemek için üre gübresi:
- Mutlaka toprağa karıştırılmalı (5-8 cmderinliğe karıştırılması)

- Yağmurdan hemen önce uygulanmalı

- Yağmurlama sulama kurulması (14 litre/metrekare) gerekmektedir.

Amonyak olarak üre gübresinde kayıplar toprak pH değeri yükseldikçe artar ve 4-5 gün içerisinde uygulanan ürenin %30-40’lık bölümü kaybolabilir.
Sulamasız tarımda üst gübrelemede amonyak gazı yüzünden önemli yaprak yanıklıkları ortaya çıkabilir.
Bu olumsuzluklar neticesinde verim ve kalitede önemli düşüşler olur.

Yukarıda sayılan belli başlı olumsuzluklar dikkate alınarak NBPT inhibitörü geliştirilerek, ürenin gaz halinde uçması engellenmiştir.

UTEC 46 (pdf Leaflet)

dün tekirdağ önder çiftçiden 1380tl ton aldım.gerçekten farkını gösteren bir gübre.geçen sene aynı tarlada deneme yapmıştım yanyana normal üre ile gelişim farkını gozle görebiliyorsunuz. normal üreden daha az miktarda kullanınca hemen hemen aynı maliyete denk geliyor.

sssec link=topic=79905.msg950547#msg950547 date=1419791036' Alıntı:
dün tekirdağ önder çiftçiden 1380tl ton aldım.gerçekten farkını gösteren bir gübre.geçen sene aynı tarlada deneme yapmıştım yanyana normal üre ile gelişim farkını gozle görebiliyorsunuz. normal üreden daha az miktarda kullanınca hemen hemen aynı maliyete denk geliyor.
peki dekara kaç kg atmıştınız bu üreden,ayrıca ege gübrenin KAYEGE ECO N adında uçmayan üresi var, TACO gübrenin hububat yetiştiriciliğinde önerilen TACOTECH isminde gübresi var eurochem agro nun entec 26 sı ile aynı bende toprak gübrenin granül üresini aldım tonu 1100 tl iri tane pembe renkli gübre ilk defa kullanacağım

geçen sene 16 kg olarak uyguladım. bu senede aynı şekilde atıcam. diğer bahsettiğiniz gübreler hakkında bilgim yok. ama uçmayan gübre teknolojisi kullanılan gübreler azda olsa fark yaratıyor bence. bitki daha uzun kullanıyor.normal üreyi 20 kg kullanıyorduk. yağmur denk gelmezse %30-40 kayıplara uğruyor. dekara verdiğiniz azot 6.5 kg gelir. utec 46 16 kg uygulayınca 7,3 azot vermiş oluyoruz. aşağı yukarı denk oluyor. 2 ye bölüp atmıştım geçen sene 8-8 bu sene biraz zor olacak gibi yağmurlardan dolayı.