Viteste Titreme yapıyor

Abilerim ve kardeşlerim başıma gelen bir vaka var sizden yardım istiyorum
Konu : Traktörümüz Tümosan 75 80 4x4 2007 model yazın hiç bir problem yok iken garaj a çektik şu iki günde bu traktörden nefret ettim Garaj dan çıkardık dip kazan diye hitap etiğimiz tarım makinasını taktım 10 dönüm yer sürdüm sürmedim traktör vuruntu gibi sarsılıyor kabin içinde traktör altımda parçalacak gibi titreme ama ne titreme yapıyor sebebi nedir bilemedim her zaman da yapmıyor ara ara tarlayı bitirdim başka 30 dönüm yer işledim ama bu işlem sırasında az oldu titreme gelip geçici şekilde son 4 dönüm arazide illallah etirdi desem yeridir yolda giderken hiç bişey yokken de yapıyor biraz daha debriyaj a basmasam bölünecek traktör eskiden tamirci olan bi abiye gösterdim arkadan sıkıntı dedi sizden tek istediğim bu gibi başına böyle dert olan sorun varsa marka fark etmeksizin yarımcı olursanız tavsiye de olur küçük çaplı bir sorunsa çözümü de olur yardımcı olursanız müteşekkir kalırım sizlere şimdiden sağolun

• Beğen
Tepkiler: Hurmanlı
Konu : Traktörümüz Tümosan 75 80 4x4 2007 model yazın hiç bir problem yok iken garaj a çektik şu iki günde bu traktörden nefret ettim Garaj dan çıkardık dip kazan diye hitap etiğimiz tarım makinasını taktım 10 dönüm yer sürdüm sürmedim traktör vuruntu gibi sarsılıyor kabin içinde traktör altımda parçalacak gibi titreme ama ne titreme yapıyor sebebi nedir bilemedim her zaman da yapmıyor ara ara tarlayı bitirdim başka 30 dönüm yer işledim ama bu işlem sırasında az oldu titreme gelip geçici şekilde son 4 dönüm arazide illallah etirdi desem yeridir yolda giderken hiç bişey yokken de yapıyor biraz daha debriyaj a basmasam bölünecek traktör eskiden tamirci olan bi abiye gösterdim arkadan sıkıntı dedi sizden tek istediğim bu gibi başına böyle dert olan sorun varsa marka fark etmeksizin yarımcı olursanız tavsiye de olur küçük çaplı bir sorunsa çözümü de olur yardımcı olursanız müteşekkir kalırım sizlere şimdiden sağolun
Büyük ihtimal debriyaj balatasindan traktör ilk hareket edip kalkarken takır tukur gibi sesler geliyormu..

Kabin takozları bitmişse değiştirin

Motorun sübap ayarları düzgün değilse motor kısmı titremeye sebep olabilir.
Debriyaj boşluk ayarı bitikse yarım kavramadan balata kaçırır.
Debriyaj bilyası dağılmış olabilir.
Plakanın çatal ayaklarında boşluk veya kırık olabilir.
Diferansiyelde problem olabilir.
Arka lastik jantlarında atıklık veya boşluk olabilir,
Lastik janta düzgün oturmamışsa topal topal yürür.
Kışın lastik ezik beklemişse topallama yapabilir.
Arka lastikler su dolu ise ağır toprak işlemede titreme olabilir.
Hidrolik tazyik sübabına fazla yük binerse yayı kırar, ekipman hassasiyet alamaz.
Arka fren balataları bazen kapma yapabiliyor, bırakmıyor.
Fren ayarlarını kontrol gerekir.

Tamam elim de sıfır hidrolik beyni var bi değiştireyim düzelirse buraya yazarım tavsiye için teşekkür ederim
Sanırım belli devir seviyelerinde ve sarfettiği güce göre değişen bir titreşim sözkonusu. Bu durum benim başıma gelmişti. Türbo nun basıncı yüksek ve buna rağmen pompanın mazotu yetersiz olunca motor sanki gaz istiyor gibi titriyor. Çare poöpayı ayarlamak...

Ustalarım bu gün hava iyi olunca daha önceden getirdiğimiz hidrolik beynini taktık
Titreme olmadı viteste ama yüke sokmadığım içimde olabilir
Hidrolik beyninin cevresine yağ atmış beynin kendisi küflenmiş nasıl oldu anlamdım yağın içinde nasıl küflenir
İlerleyen günlerde yüke koşma fırsatım olursa yine buradan benim gibi mağdurlar varsa bilgilendiririm saygılarım la tavsiyede bulunan abilerime ve kardeşlerime

Geçmiş olsun Kemal bey benzer bir arızada bizim başımıza gelmişti td110 da. 15 gazın altında ve traktör boşta iken sorun olmuyordu, biraz devirlendiğinde titreme oluyordu ayağımın altında sanki kabine birisi vurmuşcasına. Direk stop ettim çekiciyle gönderdim servise, şanzımandan 9 milyarlık arıza açmıştı. Sizde biran önce kontrol ettirin şakaya gelmiyor bu konu. Usta bana dedi ki bi 5 dakika daha çalıştırsan yükte 5 bin lira daha artardı arızası.

Geçmiş olsun Kemal bey benzer bir arızada bizim başımıza gelmişti td110 da. 15 gazın altında ve traktör boşta iken sorun olmuyordu, biraz devirlendiğinde titreme oluyordu ayağımın altında sanki kabine birisi vurmuşcasına. Direk stop ettim çekiciyle gönderdim servise, şanzımandan 9 milyarlık arıza açmıştı. Sizde biran önce kontrol ettirin şakaya gelmiyor bu konu. Usta bana dedi ki bi 5 dakika daha çalıştırsan yükte 5 bin lira daha artardı arızası.
Ağa yolla gitsin td yi , bu ne kadar arıza verirmiş ben anlamadım , biri sekromeç dişlisi bişey kırmış, gittim sıfırladım motoru diyo sattığı motorda 2 yaşında 1000 saatte.[emoji4]bile bile lades .yenisi yapmıcak sanki,

Tavsiyen için teşekkür ederim ustam ama bi tarım makinası takayım hafif bir deneme ile ne olduğu anlaşılır

Bence kesinlikle hidrolik beyin ik tane 71 70 var ikisindede aynı arıza açtı hidrolik yayı bozuluyor gevşeme yapıyor sizde kabinden hassasiyeti açınca tak tak vuruyo öyle azda vurmuyor yani hassasiyeti açmadan deneyin bi sorun belli olur

Bence kesinlikle hidrolik beyin ik tane 71 70 var ikisindede aynı arıza açtı hidrolik yayı bozuluyor gevşeme yapıyor sizde kabinden hassasiyeti açınca tak tak vuruyo öyle azda vurmuyor yani hassasiyeti açmadan deneyin bi sorun belli olur

Ustam af buyur nasıl deneyeceğim hassasiyeti kapsamalı olarak anlatırsan iyi olur hassasiyet için hangi kol kullanılıyor vb. Anlatırsan müteşekkir kalırım

hidrolikleri ayarladığınız iki tane kol olması lazım birisi yükseklik ayarını yapar yukarı aşşağı yaptığınız diğeride toprakta sürüm yaparken yukarı aşşağı salınım yapmayı yani hassasiyet dediğimiz şeyi sağlıyor bu kolu en aşşağıya itince hassasiyet kapanmış demektir ve titreme yapmaz haliyle öyle deneyerek anlayabilirsiniz deneyin tarlada

hidrolikleri ayarladığınız iki tane kol olması lazım birisi yükseklik ayarını yapar yukarı aşşağı yaptığınız diğeride toprakta sürüm yaparken yukarı aşşağı salınım yapmayı yani hassasiyet dediğimiz şeyi sağlıyor bu kolu en aşşağıya itince hassasiyet kapanmış demektir ve titreme yapmaz haliyle öyle deneyerek anlayabilirsiniz deneyin tarlada

Tamam ustam şimdi oldu deneyip burada paylaşım da bulunurum yakın zamanda