Vlog#4 -Anıza kültivatör çekimi- nadas sistemini bıraktırır mı? , tarımöz alp3-13

Başarılarınızın devamını diliyorum azaltılmış toprak işleme türkiye çiftçisinin bi an önce bilinçlenmesi gereken bir konu ot illaki olacak ama sabırlı olursak otla mücadelede başarıyı yakalıyacaz

• Beğen
Tepkiler: GörkemÇetin
Yanlış zamanda karıştırınca ot getirir, her bölge farklıdır.
dogru tespit hocam. senenin birinde kışa girmeden tarlayi sürdüm.firsat buldukca ekim zamanina kadar kazayağiyla karistirdim..buğdayi ektik bahara dogru su otu ve diken otu cıktı. kimsenin tarlada su otu yoktu bi benim tarlada vardi. diken otu da bi kökleşmişti ki elle sökemedim ama bugday verimi iyi olmuştu

Kolay gelsin bereketli olsun bizdede aynı çok güzle yağmur var
teşekkürler allah afatından korusun :)
Kolay gelsin Görkem sesin biraz az gelmiş nadas videosunda iyidi
hausing ile çektiğim için öyle ağam hausingsiz çekmeye dikkat edecem :)
Kolay gelsin kış buluşmasın daha detaylı sonuçları alırız görkem
savbol akam tamamdır :)

• Beğen
Tepkiler: 'Ahmet ARSLAN'

Kolay gelsin Görkem bazı ot yapan yerlerde nadası pullukla devirmedikten sonra ot yapıyor.Bizim köyde büyük tip ejder çekip nadas yaptılar tarlayı ayrık otu bastı tekrar pullukla nadasa döndüler.
Sağolasın Abi evet ağır bünyeli yerlerde yaramayabilir bu sistem :)
Görkem anıza tiller çekmen , bunu denemen güzel fakat bizim toprak yapısında bundan faydalı olmaz , bir sene tesadüfen fark olsa bile yapılması gereken şey pulluk ile erken sürüm . Sürüm içinde tarlaya girilebilen en erken vakitte yapılmalı. Seni beğenerek takip ediyorum [emoji5]
Sağolasın abi güzden nadas yapıyoruz çoğu yeri erken ilkbaharın çok bir anlamı yok gibi, bakalım ağır yerlerde tiller denemem yok fahriye hamidiyede bizim köyün bazı bölgelerinde var kaybedeceğim çokta bişey yok denediğim yerler organik maddesi az olan beyaz toprak yerler :)
ilk işlem pullukla olmadıkça ozellikle ayçiçeği mısır için kesinlikle tarla ot yapar bu gibi aletle sürüldüğü zaman. Bu yıl bunu tecrübe edindik havada yağmurlu gidince şu an tarlayı ot bastı birisinin tarlasını onun icin pulluk önemli veya ilk işlem patlatma olmalı
ayçiçeği ve mısırda bu sistemi kullanmak hata olabilir evet fakat bizim kuru tarım arpa buğday :)

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı
Başarılarınızın devamını diliyorum azaltılmış toprak işleme türkiye çiftçisinin bi an önce bilinçlenmesi gereken bir konu ot illaki olacak ama sabırlı olursak otla mücadelede başarıyı yakalıyacaz
Teşekkürler bu sistemdeki asıl amaç işlem azalması değil, vieodaki toprak tipi beyaz kumsal nadas yapıldıktan sonra kabarıyor buradaki amaç toprağı çok kabartmadan ekime kadar toprağın basık durması gibi düşünün geçen seneden denemelerimde var farklı bölgelerde gayet güzeldi son dolaştığımda :)
Kolay gelsin Görkem , çekim ve işçilik güzel olmuş , bu tarz işlemeden erozyon içinde bir bakıma iyi olur gibime geldi
Teşekkür ederim Ufuk Abi, evet olabilir :)
Birincil toprak işleme aleti pulluktur.
Toprak uyurken veya canlı iken karıştırılmaz.

Bizi aydınlattığınız için teşekkür ederiz :)