Yaban Domuzu Zararları TARSİM Kapsamına Alındı

Yaban domuzlarının tarla ürünleri, sebze ve fidanlara verdiği zararlar, isteğe bağlı olmak koşuluyla 1 Ocak 2016 itibarıyla TARSİM tarafından sigorta kapsamında yer alacak.

'Tarım Sigortaları Havuzu Tarafından Kapsama Alınacak Riskler, Ürünler ve Bölgeler ile Prim Desteği Oranlarına İlişkin Karar'ın yürürlüğe konulmasına dair Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete ' de yayımlandı. Buna göre; 01.01.2016 tarihinden itibaren yaban domuzunun tarla ürünleri, sebze ve fidanlara verdiği zararlar, isteğe bağlı olmak koşuluyla Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) teminatı altında olacak.

Karara göre, başta don ve doğal afet olmak üzere bitkisel ürünlerin karşı karşıya kalacağı mevcut risklere ek olarak, isteğe bağlı olmak üzere, yaban domuzunun tarla ürünleri, sebze ve fidanlara verdiği zararlar da TARSİM teminatı kapsamına alındı.

Müşterek prim desteklerine ilişkin de düzenleme yapılan kararda bitkisel ürün sigortaları tarife ve talimatları kapsamındaki standart müşterek sigorta seçeneği için sigorta priminin yüzde 50 ' si oranında prim desteği verileceği belirtildi. Açık alanda yetiştirilen meyvelerde çiçeklenme evresinin don riski kapsamına alınması, risk maliyetindeki artışlar ve çiftçinin ödeyeceği prim de dikkate alınarak, verilen prim desteğine ek olarak, sadece don riskine üçte bir oranında ek prim desteği sağlanacak.

Müşterek sigorta seçenekleri için verilecek prim desteği, her durumda standart müşterek sigorta seçeneği için hesaplanacak prim desteğini geçemeyecek.

Karar, 1 Ocak 2016 ' da yürürlüğe girecektir.>>>Bakanlar Kurulu Kararı için


..http://isparta.tarim.gov.tr/Belgele...Kapsamında/Bakanlar Kurulu Kararı -TARSİM.pdf
 

Benzer Konular