Yağmur dolayısıyla yatan buğdaylarımı iple kaldırabilir miyim

Merhaba sevgili forum üyeleri,yağmurdan dolayı tarların başları yattı toplam 10 dönüm kadar ediyor yatan bölgeler.

Şimdi ben bu yatan bölgelerin önce sınırlarına ip çekip yatmamış bölgeye baskı yapıp orayıda yatırmasını engellemek sonrada bu yatan bölgeye yarımşar metre arayla ip çekip kaldırmayı düşünüyorum.

Sizce mantıklı mı yoksa hiç uğraşmayayım mı? Buğdaylar kırılmamış kökten yatmış, ve tarla hala ıslak. İp çekip kaldırsam toprak da kuruyunca kökü tekrar sıkar.

Velhasıl kelam, çevreme söyledim buğdaya ip mi çekilir dediler, sizler ne düşünüyorsunuz?

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı
Hocam buğdayda o ona o ona yata yata ağırlıkta dolayı yatıyor, yatmış buğday ile ayaktaki kalan yerin arasına ip çeksem yatan buğdaylar ayaktakine baskı yapacağına ipe baskı yapar.
Öncelik ile geçmiş olsun. Dediğiniz sistemi daha önce deneyen birilerinin olduğunu sanmıyorum ben hiç duymadım. Ama denemekte fayda var diğerlerine yaslanmayı önlerseniz yatma belki durabilir. Ama buğdayın asıl yatma sebebi kök ve boğazdaki hastalık veya zayıflıktır. Eğer bu sistemi dener iseniz sonucu paylaşın gerçekten merak ettim. Tekrar geçmiş olsun

Bence merak edilecek pek bir şey yok Allah aşkına kim ota biç gibi saçma sapan cümleler ile aklınız karışmasın ip veya başka bir şeyle uğraşmanıza gerek yok biçerdöverci arkadaş zaten onu ordan biçer ve kaldırır. Siz asıl yatmanın sebebini tam olarak öğrenmeye bakın kökte olan bir sorundan kaynaklanıyor. Yatma istemiyorsaniz riske girmek istemiyorsaniz tavsiyede size veririz.

Ne ipi kardeşim ya güldürtmeyin kendinize.Yatan yerleri biçer alır.İple miple olacak işmi ya.Ben her sene arpa ekerim yatan yerlerim hep olur.Biçer döverde çok rahat alıyor.Biraz samandan zarar edersin okadar.Elleme hiç bırak kalsın öyle.Hem kaldırsan ne olacakki.Zaten sap kırılmış zarar görmüş.Boş iş..

Son düzenleme:
Tavuk gübresi attığımız tarlalar ilk 2 yıl buğday ekilirse yatıyor , 500 kg/dk verim aldığımız yerler var, biçer biraz yavaş gidip kelebekleri çalıştırarak biçmesi gerekir.
İple uğraşmak vakit ve emek israfı olur.
Yatmanın sebebi yüksek gübreleme olabilir veya rüzgardan da yatabiliyor veya hastalıkta olabilir.

.bazı bölgelerde ip çekerek yatmasını önlendiğini duymuştum...ama ip çekme işini buğdaylar yatmadan önce yapmak lazım.yatan yerlerde dane eksikliği ve dane zayıflığı oluyor..yatmayan yer ile arasında yarı yarıya verim farkı oluyor bu yıl başıma geldi..yapacak bişey yok..kısmetinden öte yol yok...ama en başından buğday sıklığı ve bakımını yaparken dikkat etmek gerekir..ayrıca durduran diye bir ilaç var..sapa kalkma döneminde uygulanıyormuş..sap boyunu durdurup sap cidarını yani bedeninin kalınlaşmasını sağlıyormuş...bende önümüzdeki yıl denemeyi düşünüyorum...herşeyin hayırlısı..

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı

Merhaba sevgili forum üyeleri,yağmurdan dolayı tarların başları yattı toplam 10 dönüm kadar ediyor yatan bölgeler.

Şimdi ben bu yatan bölgelerin önce sınırlarına ip çekip yatmamış bölgeye baskı yapıp orayıda yatırmasını engellemek sonrada bu yatan bölgeye yarımşar metre arayla ip çekip kaldırmayı düşünüyorum.

Sizce mantıklı mı yoksa hiç uğraşmayayım mı? Buğdaylar kırılmamış kökten yatmış, ve tarla hala ıslak. İp çekip kaldırsam toprak da kuruyunca kökü tekrar sıkar.

Velhasıl kelam, çevreme söyledim buğdaya ip mi çekilir dediler, sizler ne düşünüyorsunuz?
Çevrene kulak ver