Yağmurlama Su ile Gübreleme Yapılabilir mi?

İyi günler, esenlikler...

Ceviz bahçemizde sprink(kelebek) yağmurlama sistemi kullanacağız. Damlama sulamada olduğu gibi yağmurlamada da aynı anda gübreyi verme gibi bir imkan var mı? Nasıl bir yol izlemeliyim? Teşekkür ederim. :)

Sprink sulama sistemi: https://youtu.be/aIHhuTeQ0fs
Bu tapancalardan 50 takim aldim saatte 1200 lt su atiyor yonca sulamak icin rahatlikla verebilirsin

• Beğen
Tepkiler: Caku Barlas
[MENTION=80029]emre66382[/MENTION]
Biz de 75lik boru kullanıyoruz. Bu gübre tanklarını araştırabileceğim bir yer var mı hiç görmedim daha önce. Nasıl çalışıyor peki? Çalışma esnasında tankın içinden su fışkırmaz mı? Ceviz için kullanacağız bu arada.
[MENTION=77558]Akifİnanç68[/MENTION]
Rüzgar sorun değil her şekilde atabiliriz ancak damlama sulama kullanılmayacak. Damlamada her taraf sulanmadığı için kökler tam anlamıyla suyu alamıyor. Bir taraf ıslak kalırken bir taraf kupkuru kalıyor. Yağmurlamada eksiksiz her taraf sulanıyor.

[MENTION=77558' Alıntı:
Akifİnanç68[/MENTION]
Rüzgar sorun değil her şekilde atabiliriz ancak damlama sulama kullanılmayacak. Damlamada her taraf sulanmadığı için kökler tam anlamıyla suyu alamıyor. Bir taraf ıslak kalırken bir taraf kupkuru kalıyor. Yağmurlamada eksiksiz her taraf sulanıyor.

Damlamayı serdiğimiz ilk sene ben de öyle demiştim aslında :). " Yarım yamalak suluyor bu , bitki suyu almaz" , diyordum. 1 gün sonra tarlaya vardığımda damlama sisteminin tartışılmaz en mantıklı sulama sistemi(sıra bitkilerinde ) olduğunu anladım.

Kökün herhangi bir kesiti suyu aldığı zaman hiç bir sorun olmuyor. %40 su tasarrufu var ayrıca.

• Beğen
[MENTION=80029]emre66382[/MENTION]
Biz de 75lik boru kullanıyoruz. Bu gübre tanklarını araştırabileceğim bir yer var mı hiç görmedim daha önce. Nasıl çalışıyor peki? Çalışma esnasında tankın içinden su fışkırmaz mı? Ceviz için kullanacağız bu arada.
Gubre tanki bu sekilde hatta giden boru üzerine takıyorsun içine gübreyi doldurup agzini kapatip giriş çıkış vanalarinı acinca fiskiyelere gidiyor
Suyu havuzdan veriyorsaniz santrafiş girişine dökebilirsiniz FB_IMG_15514664351048950.jpg

• Beğen
Demek istediğinizi anladım Akif Bey. Bizde yağmurlama sistemi mevcut zaten; damlamaya para vermek istemiyorum bir de. Ayrıca Toprağın sulanan yüzeyi arttıkça fidan kök gelişimi daha iyi olur diye yabancı birinin bir yazısını var. :) Yağmurlama candır.
[MENTION=45032]DemirdöğeN[/MENTION]
Çok teşekkür ederim. Hemen bulmam gerekiyor bundan. :)

• Beğen
Tepkiler: Akifİnanç68

Bizde yağmurlama ile gübre veriyoruz pompanın alıcı kısmına bir vana koyduk birde verici kısmına vana koyduk ikişer mt hortum ağzı açık varilin içine gübreyi boşaltıyoruz hortumları içine koyup eşit miktarda ayarlayıp veriyoruz gübreyi öyle gübre tankı falan boşa masraf

Bizde yağmurlama ile gübre veriyoruz pompanın alıcı kısmına bir vana koyduk birde verici kısmına vana koyduk ikişer mt hortum ağzı açık varilin içine gübreyi boşaltıyoruz hortumları içine koyup eşit miktarda ayarlayıp veriyoruz gübreyi öyle gübre tankı falan boşa masraf

Sistemi bilmediğim için fotoğraf olsa daha güzel olurdu :)

• Beğen
Tepkiler: ebay06
Bir tane üstteki dirseğin oraya musluk yaptırdık bir tanede alıcı hortumunun bağlandığı yere musluk yaptırdık uçlarına hortum bağlayıp varilin içine hortumları koyuyoruz gübreyi içine doldurup muslukları açınca alıcı kısmındaki musluk gübreli olan suyu emiş yapar hatta gönderir dirsek kısmında yani verici kısmındaki muslukta varile su ilave ederimages%20(2).jpeg