Yağmurlama sulama hakkında yardım !!! motor - boru - sprink

Öncelikle Selamlar,

Bu konuyu farklı gruplarda paylaştım,ancak cevap alamadım. yardımcı olursanız çok memnun olurum.
Ekte resimde 2 ayrı bahçemiz var burayı yonca ekmek istiyoruz. Bahçelerin dibinde 50 tonluk göl var. Ve bu göl
3 günde dolacağını düşünüyoruz Bahçeleri dönüşümlü olarak sulayacağız.Gölün yanında 220 volt elektrik mevcut. Burada sulamayı toprak üzerinden yapılacak şekilde yapmayı düşünüyoruz. Sulamayı dalgıç pompayla yapma taraftarı değilim.
Elektrikli santrifüj ile sulama yapmayı düşünüyoru.

* Kaç adet sprink koyulabilir ve kaçlık motor alınabilir.
* Boru çapları nasıl olabilir.
Bana önerebileceğiniz sistem nedir. Şimdiden teşekkür ederim.

Resimler ve ekler

• resim 3.jpeg
    resim 3.jpeg
    45.2 KB · Görüntüleme: 495
  • Beğen
Tepkiler: Akifİnanç68
Öncelikle Selamlar,

Bu konuyu farklı gruplarda paylaştım,ancak cevap alamadım. yardımcı olursanız çok memnun olurum.
Ekte resimde 2 ayrı bahçemiz var burayı yonca ekmek istiyoruz. Bahçelerin dibinde 50 tonluk göl var. Ve bu göl
3 günde dolacağını düşünüyoruz Bahçeleri dönüşümlü olarak sulayacağız.Gölün yanında 220 volt elektrik mevcut. Burada sulamayı toprak üzerinden yapılacak şekilde yapmayı düşünüyoruz. Sulamayı dalgıç pompayla yapma taraftarı değilim.
Elektrikli santrifüj ile sulama yapmayı düşünüyoru.

* Kaç adet sprink koyulabilir ve kaçlık motor alınabilir.
* Boru çapları nasıl olabilir.
Bana önerebileceğiniz sistem nedir. Şimdiden teşekkür ederim.

Aleykum Selam. 200x60 dan 12 dönüm olan yeri sulamak icin atlatma yapmadan tek seferde 80 fiskiye, 6 metrelik 160 kadar 75 lik boru. Tarla başından diğer uca 8 kadar 110 luk boru. Pompa kısmını bilemem. 17 lik lombardini 40-50 fiskiyeyi düzde rahat çeviriyor. 30 metre kot farkı az değil.

130x70 den 9 dönüm olan tarla icin 60 civarı fıskiye, 120 75 lik boru 10 kadar da 110 luk boru komple tarlayı kapatacak şekilde serilebilir. Dediğim gibi pompa işini bilmem. Her iki tarlayi da tek seferde sulamak tercihin olacaksa 160 lik çıkış alman gerek , o da baya sağlam pompa ister. O sekil sulamaya da 50 ton su wız gelir trıs gider. Parca parca sulayarak, bir yandan da gölün dolmasını beklemek faydana..

• Beğen
Tepkiler: remzi5561
Aleykum Selam. 200x60 dan 12 dönüm olan yeri sulamak icin atlatma yapmadan tek seferde 80 fiskiye, 6 metrelik 160 kadar 75 lik boru. Tarla başından diğer uca 8 kadar 110 luk boru. Pompa kısmını bilemem. 17 lik lombardini 40-50 fiskiyeyi düzde rahat çeviriyor. 30 metre kot farkı az değil.

130x70 den 9 dönüm olan tarla icin 60 civarı fıskiye, 120 75 lik boru 10 kadar da 110 luk boru komple tarlayı kapatacak şekilde serilebilir. Dediğim gibi pompa işini bilmem. Her iki tarlayi da tek seferde sulamak tercihin olacaksa 160 lik çıkış alman gerek , o da baya sağlam pompa ister. O sekil sulamaya da 50 ton su wız gelir trıs gider. Parca parca sulayarak, bir yandan da gölün dolmasını beklemek faydana..

Öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim. Benim öncelikli hedefim 130*70 olan tarla. motoru buna göre ayarlarsam diğer tarafı bir şekilde hallederim.tek seferde 50 tonun çok yeterli olacağini düşünmüyorum. o yüzden 2 defa da yapacağım. Ancak dediğiniz bu fiskiyeler kaç metre yarıçaplı.çünkü bana biraz fazla geldi.yani 20 metre yarıçaplı tabanca işimizi görmez mi ? sizin bahsettiğiniz tabancaların linklerini paylaşır mısınız ? yukarda belirttiğiniz 17hp lik lombardini değilde 4,5 beygirlik elektrikli motorlar var 60 metre yukarı basar deniyor özelliklerinde. acaba onlarla olmaz mı bu iş ? birde belirttiğiniz fiskiyelerin saatlik attığı su ne kadar.

Öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim. Benim öncelikli hedefim 130*70 olan tarla. motoru buna göre ayarlarsam diğer tarafı bir şekilde hallederim.tek seferde 50 tonun çok yeterli olacağini düşünmüyorum. o yüzden 2 defa da yapacağım. Ancak dediğiniz bu fiskiyeler kaç metre yarıçaplı.çünkü bana biraz fazla geldi.yani 20 metre yarıçaplı tabanca işimizi görmez mi ? sizin bahsettiğiniz tabancaların linklerini paylaşır mısınız ? yukarda belirttiğiniz 17hp lik lombardini değilde 4,5 beygirlik elektrikli motorlar var 60 metre yukarı basar deniyor özelliklerinde. acaba onlarla olmaz mı bu iş ? birde belirttiğiniz fiskiyelerin saatlik attığı su ne kadar.

70-56 ile yeni sezon başlıklı konu içerisinde ufak bir video ve görsel var bilgi edinmeniz acısından yarı çapı 10-12 metre arası atan basit fiskiyeler, takım halinde 20-25 tl ye alınabilir. Akpınar ve sağlam plastik markalı fiskiyeler var teferruatı az, fiyatı orta ölçekte olan.. Daha az ya da yüksek meblağlara alınabilecek olan fiskiyeler de var tabi ki..

slm2.png
slm.png

Hesap bu şekilde, elektrikli sulama sistemleri kullanmıyorum bu yüzden kaç kW işinizi görür bilemiyorum. Şayet pompa kuracağınız yer ile tarla arasındaki kot farkı 30 m ise 30 m kot farkı hafife alınacak bir kot farkı değil.

110 luk boru sonlarına ya büyük tapa ya da dirsek ve rediksiyon kullanabilirsiniz, mantıklı olan T ve hat sonuna 110 luk tapa kullanmanız. Bu hesaba göre boru almaktansa vaktiniz varsa atlatma yaparak sulayıp maaliyeti yarıya düşürebilirsiniz.

Diğer husus 75 lik hatta 15 ten sonra atılan fıskiye pek makul değil. 17-18 in üstü sıkıntı, su yetişmiyor.

• Beğen
Öncelikle ilginiz ve zaman ayırdığınız için teşekkürler. Dediğiniz sistemi anladım. Ancak sormak istediğim birkaç soru var.
Yarı çapı 10-12 metre yerine yarıçapı yaklaşık 20 metrelik sprink kullansam tarlaya 2 sıra boru yeterli olacağını düşünüyorum.
örneğin (https://www.babilsulama.com/urun/b2-acisiz-yagmurlama-sulama-tabancasi-15-30-metre-yaricap-15/3977)
bu tabancalardan 4 adet dikine yeter gibi düşünüyorum. Sulama tabancasının çapının yüksek olmasının dezavantajı ne olabilir.
Birde sizin dediğiniz sisteme göre elektrikli su motoru fikri verecek bir gönüllü aranıyor :)
Birde aşağıda linkini verdiğim su motoru 6 metreden emiş 66 metre yüksekliğe basınç yapıyor. 66 metre yükseklik düzde 660 metreye tekabül eder ortalama. Böyle bir motor iş görmez mi ? Şimdiden teşekkürler
https://urun.n11.com/su-pompasi/sumak-smk2202-cift-kademeli-22hpsantrifuj-pompa-P262377920

25 metreye kadar atan fiskiyeler var , ona göre de masrafı var. Tek sefer 50 metre yarıçap sulama yapan da var yine oma göre maaliyeti var. Tek dezavantaj ilk ekim sonrası sulamalarda kullanışlı değil. Yonca gelişimini tamamladıktan sonra zararı olmaz. Uzamış yoncaya da pek gitmez. Yüzüak sulama sistemleri var arayıp bilgi alabilirsiniz.

. O gördüğün pompa ile biz bahçe sulaması yapıyoruz, oda bir dönümden ibaret olmaz kısaca.

• Beğen

Kullanacağın tabancanın adedi ve kaç ton su attığına göre pompa önerebilirim.
Yukarıda paylaştığın 20 m atandan 4 adet yeter demişsin. Eğer ona karar verirsen saatte 60 ton ve en az kayıplarla beraber 4 - 4.5 bar su basan bir pompa lazım. Tabanca ve adedini seç pompa önereyim.

• Beğen
Yukarıda paylaştığın 20 m atandan 4 adet yeter demişsin. Eğer ona karar verirsen saatte 60 ton ve en az kayıplarla beraber 4 - 4.5 bar su basan bir pompa lazım. Tabanca ve adedini seç pompa önereyim.

Kademe de önemli yokuşa basacak, her türlü en az 50-70 kW motor lazım.

• Beğen
Merhaba arkadaşlar yaklasik toplam 10 dönüm (5 + 5 ) bir Yonca ve reygras tarlası kurmak istiyorum.150 MT 70 MT gibi en uygun tabanca, boru, ve pompa nasıl olmali.Su Havuzdan cekilecek.asagi doğru meyilli basacak fıskiyelere.Uzun mesafe atan ( 35 MT ) fıskiyeler ilk Ekim ve ilerleyen günlerde yoncaya reygras otuna zararı olur mu. Tel 541 233 80 72

hocam 50 ton birikmiş su bence bu sulama için yetersiz gibi yani çift taraflı siprinkler sanırım saatte 2 ton su basıyor 25 fiske baglarsan 1 saatte depo bitecek depoya sürekli su akıtmalısın ve saatte 50 ton akar olması lazım fiske boru sprink kolay hesaplanır ama depoya su akarın derin kuyudanmı olcak o kısmı pek anlamadım

selam stronger sulama konusunda yardımına ihtiyacım var bu işten hiç anlamıyorum hep kuru tarımla uğraştım şimdi 7 dekar bi Tarla buldum yanında göl var hayvanlar için reygras yaz otu ekicem bu 7 dekarı en ucuz yollu nasıl sularım nasıl su motoru nasıl boru almalıyım fiskiye flan hiç anlamıyorum yardımını bekliyorum teşekkürler

selam stronger sulama konusunda yardımına ihtiyacım var bu işten hiç anlamıyorum hep kuru tarımla uğraştım şimdi 7 dekar bi Tarla buldum yanında göl var hayvanlar için reygras yaz otu ekicem bu 7 dekarı en ucuz yollu nasıl sularım nasıl su motoru nasıl boru almalıyım fiskiye flan hiç anlamıyorum yardımını bekliyorum teşekkürler

Tarlanın şeklini boyunu enini öğren. Yakın bir yerde bu su borularını satan bir firmaya git. Sana uygun bir sistem önerecektir. Önerdiklerini yaz. Sonra çevrende kullanan bir kaç kişinin tarlasına sulama sırasında git. Gözlerin gözlemle. Elindeki listeyi karşılaştır. Eksik yada şöyle olsa daha iyi olacak dediğin şeyleri not al. Karar verincede malzemelerin listesini bir kaç firmadan fiyat alarak araştır. Tek yere sorma. En uygun yerden alırsın.
Mazot pahalı. Seçimden sonra daha da artar. O yüzden mutlaka elektrik ile sulamaya çalış. Kaç metreden kablo çekeceksin bak. Elektrik mazottan çok daha ucuza gelir. 1 senede maliyetini kurtarırsın.

Almış olduğun bilgileri özelden yazarsan sana tecrübelerimi aktarırır.

Sulama için ana kriter, fiskiyenin yeterli sulamayı yapabilmesi için kaç saat gerektiğidir?
Su kısıtlı olduğu için 1 saat gibi yeterli gelir tahminim. 1 saat kabul edersek normal çift taraflı fıskiye 2 ton su harcadığı varsayarak 25 fıskiyeden fazla lüzumsuz. Gölet tekrar dolana kadar sulama hattını taşirsin.
Bı diğer konu kot farkı, fıskiyeleri tarlanın boyuna siralarsan yukarıda kalanlara yeterli su gitmez, dengesizlik olur. Özellikle kot farkının çok olduğu yerlerde enlemesine dizersen daha dengeli olur. Nokia telefondaki yılan oyunu gibi köşelerden devam edilebilir, fıskiye hattına yukarıdan besleme verilirse hattın üst kotta kalan kısmı basınç kayıbı azalır.
25 fıskiye kullanılacaksa ilk 15 için 90 lik boru, kalan 10 için 75 lik boru yeterli gelir. 25 fıskiye icin hattın tümü 90 lik boru yeterli, fakat 200 metre boy için yetmeyebilir, ilk 100 metre için 110 Luk boru daha iyi olur. Yada çok güçlü pompa koyup hattın tümünü 90 lik boru yapabilirsiniz.
Elektrikli motorun gücü ile çok bilgim yok. Normal pancar motorlari 17 HP ise tahmini 12-13 kW dir.