Yapay zeka destekli çapalama makinası

mfg

16.01.2024
3
2

Herkese merhaba Trakkulüp üyeleri,
Zaman zaman forumda da konusu açılan Garford akıllı çapalama makinası hakkında konuşmak istiyorum. Biz bu makinayı Türkiye'ye uzun uğraşlar sonucu getirebildik. 2 yıldır amiyane tabirle kafamızı sadece makina ar-gesine ve Türkiye topraklarına uyumluluğu üzerine çalışmalar yürüttük. İzmir merkezli bir tarım firmasıyız. Sizlerin makinanın çalışma prensibine göre çiftçilik deneyimlerinizi danışmak istiyorum.
Pilot bölgeler seçip çiftçi koşullarında sayısız denemedelerden sonra optimum çalışma koşullarını oturtabildik ancak hala değerli tecrübelerinize ihtiyacımız var.
2024 yılı itibariyle kiralama usulü dönüm bazlı anlaşmalar yaparak çiftçiyle iş yapmaya başlamak istiyoruz.
Şeker pancarı, yedikule, kıvırcık, mor marul üreticileri 2024 yılı içerisinde iş yapmak istediğimiz üreticiler olacaktır. Forumda, bu mahsüllerin üretimini yapan, böyle bir makinanın yapacağı işe ihtiyaç duyan kişiler var ise fikirlerini almak ve 2024 yılı içerisinde yapacağımız demo günlerine davet etmek isteriz.
Bildiğiniz gibi yaklaşık 10-15 yıllık bir teknoloji olmasına rağmen ülkemize malesef yeni giriş yapacak bir makinadır.
2024 yılını tanıtım ve çiftçi günleriyle geçirmek, pilot bölgelerde dönüm başına ücret anlaşması yaparak hizmet vermek istiyoruz.

Yapacağımız anlaşma şunları içerecektir;
* Traktör + işçilik ve yakıt giderleri bize ait olacak.
* Mahsül türüne göre *** TL/da şeklinde çapalama teslimi şeklinde anlaşılacak.

Makinanın ideal olarak çalışabilmesi için isterleri mevcut, ekimlerin dümenleme ile yapılması ve arazinin tesviyeli olması gerekiyor. Eğer bu imkanlar yok ise bu hizmetide ekimdei itibaren iş bitimi ücret karşılığında vermeyi planlıyoruz.

Sizlerden ricam şu aşamada pilot bölge seçiminde bana yardımcı olmanız. Firmamızın yan tarım gelirleri harici bu makinaya 1-2 yıldır cepten yiyerek argesini yürüttüğümüz için bu süreçten sonra kalan bütçemizi daha planlı harcayarak amortismanını da düşünerek kar etmeyi hedefliyoruz. Çapalama işiyle alakalı böyle bir hizmete ihtiyaç duyan değerli üreticilerimiz dönüş sağlayabilir ve kendini tanıtabilirse bu veri benim için çok iyi olacaktır.

İletişim numaram: 0 539 486 4669, Bu numaradan yetiştiricilik yaptığınız bölgenizi, çapalama, kaymak kırma ihtiyacı duyduğunuz arazi büyüklüğünüzü bana iletebilirseniz tanışmış ve de pilot bölge seçmemde bana çok yardımcı olursunuz.
Şimdiden teşekkürler, bereketli bir sezon diliyorum.

Su bardağı büyüklüğündeki taşlar da sıkıntın olurmu
Tesviyeden kastınız çeltik tarlasindaki gibi tam tarazimi olacak
Yoksa mısır yerindeki gibi tohum yaptığı için yapılan tesviye yeterlimi dalgalı araziye uygun mu

Videoda yabancı ot yok üç çeşit yabancı ot içinden ana ürünü ayıra bilirmi

Su bardağı büyüklüğündeki taşlar da sıkıntın olurmu
Tesviyeden kastınız çeltik tarlasindaki gibi tam tarazimi olacak
Yoksa mısır yerindeki gibi tohum yaptığı için yapılan tesviye yeterlimi dalgalı araziye uygun mu

Videoda yabancı ot yok üç çeşit yabancı ot içinden ana ürünü ayıra bilirmi
Huşenk hocam selamlar, taşlarla ilgili 1 yıldır sıkıntı yaşamadık. Makina daire şeklinde dönme hareketi yaptığı için bitki çevresindeki yumruk büyüklüğündeki taşları ittirebiliyor. Daha büyük taşlarda sıkıntı yaşanıyor onun da çözümünü çalışma hızı düşük olduğu için makinanın önünden işçi yürüterek çözdük.
Toprağınız ağır bünyeli bir toprak ise ve kaymak tuttuysa bitkiyi kök bölgesinden kaldırabiliyor. Bunuda önden kaymak kırma geçirerek çözdük ağır bünyeli topraklar için.

Tesviyeden kastım arazinin düz olması. Çalışma genişliği 2.40 mt, tüm bıçakların aynı anda toprakla temas etmesi gerekiyor. Yer yer çukurlar olduğunda bitki yapraklarını kesebiliyor. Tesviyeli düz arazilerde sıkıntı yaşanmıyor.

Bu makinanın çalışma mantığı kahverengi toprak üzerinden yeşil bitkiyi ayırt etmek ancak biz bunda saydığım çeşitlerde iyileştirmelere gittik ve ortak çalışma yürüttük. Mahsül ve yabancı otun ayrımını kahverengi üzeri-yeşil-yeşil olarak yapabiliyoruz. Yani otlu tarlada da çalıştırabiliyoruz makinayı burada ot yoğunluğunun %10-15 olması, en ideal çalışmayı sağladı bize yapay zeka çalışması açısından.

Huşenk hocam selamlar, taşlarla ilgili 1 yıldır sıkıntı yaşamadık. Makina daire şeklinde dönme hareketi yaptığı için bitki çevresindeki yumruk büyüklüğündeki taşları ittirebiliyor. Daha büyük taşlarda sıkıntı yaşanıyor onun da çözümünü çalışma hızı düşük olduğu için makinanın önünden işçi yürüterek çözdük.
Toprağınız ağır bünyeli bir toprak ise ve kaymak tuttuysa bitkiyi kök bölgesinden kaldırabiliyor. Bunuda önden kaymak kırma geçirerek çözdük ağır bünyeli topraklar için.

Tesviyeden kastım arazinin düz olması. Çalışma genişliği 2.40 mt, tüm bıçakların aynı anda toprakla temas etmesi gerekiyor. Yer yer çukurlar olduğunda bitki yapraklarını kesebiliyor. Tesviyeli düz arazilerde sıkıntı yaşanmıyor.

Bu makinanın çalışma mantığı kahverengi toprak üzerinden yeşil bitkiyi ayırt etmek ancak biz bunda saydığım çeşitlerde iyileştirmelere gittik ve ortak çalışma yürüttük. Mahsül ve yabancı otun ayrımını kahverengi üzeri-yeşil-yeşil olarak yapabiliyoruz. Yani otlu tarlada da çalıştırabiliyoruz makinayı burada ot yoğunluğunun %10-15 olması, en ideal çalışmayı sağladı bize yapay zeka çalışması açısından.
esas amacı ot değilde toprağı havalandırmak mı?

İlla o 4 ürün mi ? Tütün olmaz mı ?
Sinan hocam selamlar, tütün üzerine çalışma yapmadık 2 yıllık süreçte. Daha çok saydığım ürünlerin denemeleri ve makina kalibrasyonu çalışıldı ancak bu ileriki 1-2 yıllık süreçte olmayacağı anlamına gelmiyor. Hassas bir makina olduğu için içimize sinmeden ve farklı bir mahsülde kalibrasyonu tam oturtamadan çiftçi hizmetine çıkmak hoş olmaz. Makinanın ekim isterleri mevcut. 45-70 cm arası sıraarası ve minimum 15 cm sıraüzeri mesafelerde stabil çalışabiliyor. Ekim yaptığınız bölgede tütün bu şekilde ekiliyorsa yazılım geliştirmesi yapılarak tütünde çalışması yapılabilir.
esas amacı ot değilde toprağı havalandırmak mı?
Ağır bünyeli olmayan topraklarda bitki kök bölgesinde çok iyi şekilde havalandırma sağlıyor. Yabancı ot temizliğide ileri seviyelerde olmayan, şeker pancarının 4-6 gerçek yaprak evrelerinde ve %15-20 yabancı ot dağılımı olan tarlalarda güzel sonuçlar aldık. Yaptığımız tüm denemeleri ilerleyen aylarda youtube ve buradan duyuracağım şuanlık firma biraz daha bekleyip talep toplamayı amaçladığı için sunamıyorum verileri.