Yaylı Ara Çapa Tecrübeleriniz

Katılım
12.06.2017
Mesajlar
1,667
Yaş
20
Şehir
Aksaray
Selamlar Trakkulüp ailesi.

Geçen gün ilk defa ara çapa çektim,6 sıralıydı. Zaten mibzerde 6'lı mibzer ekmişti. Benim gibi tecrübesizler için tavsiyeler:

Eğer tarlanın yastıkbaşları sadece 1 sıra olarak ekildiyse mutlaka tarlanın boylamasına 2 kenardaki sırayı boş bırakın. Böylece tarla bittiğinde tarlanın etrafında 1 tam 1 turluk çekilmedik yer kalacak. Yastıkbaşına girince, başladığınız yere geri döneceksiniz. Eğer tarlaya en kenardaki sıradan başlarsanız tıpkı pulluktaki gibi yastıkbaşlarından geri geri çıkmanız veya traktörü çevirip tekrar başladığınız yere boş gitmeniz gerekir. Ben bunu ilaçlama yaparken de uygulamaya çalışırım.

Mibzerci yastıkbaşlarını git-gel şeklinde 2 mibzer ağzı ektiyse kenarda boşluk bırakmaya gerek yok çünkü zaten gittiğiniz sıranın yanından, başladığınız yere tekrar gelirsiniz.

Bir boş bir dolu çekmek kolay oluyor. Tabi resimde öyle görünmüyor çünkü bir kaç tane boş sıra olunca tekrar içe doğru dönmüştüm. Ama yeni başlayacaklar bu şekilde yapmasın, ben deneme yapıyordum, hangisi kolaya geliyor diye. Kolaya gelen şu: tarlaya başladığınız sıradan itibaren hep bir boş bir dolu gitmek, arada biriken BOŞLARI YAPMAMAK.

Tabi kimisi bir boş bir dolu yapmak istemez çünkü sıra sayma derdi var. Ama bununda çözümünü buldum. Mibzer 6'lı olduğu için eken traktörün izlerine, çapayı çeken traktör aynı şekilde oturuyor zaten. Sıra saymaya hiç gerek yok. Ha oturtmazsaniz da mibzerin arkasına göre gitmezseniz ne olur? Herkes GPS kalitesinde ekim yapmadığı ve markör izlerini iyi takip etmediği için farklı sıra aralarına girince illaki bazı sıraları kesiyor.

Sıra arasına girdikten sonra sağ tekeri ASLA takip etmeyin. Çünkü siz sadece sağ tekere bakarak tekerleri tam ortalı zannediyor olsanız da öyle olmuyor. Ben Tümosanın kasasının orta kısmında olan, bir karış kalınlığında, uzunlamasına giden kolon gibi çıkıntıyı sıra arasına ortalayak çektim. Kasanın en ucunda balık yüzgeci olan traktörlerde daha da kolay ortalanacaktır. Bu şekilde sağ tekeri hedef alan babama göre 2 vites hızlı gittim. Öğle yemeği molasında tümoyu bana vermişti, dönene kadar 20 dekarı bitirdim. Gelince şaşırdı nasıl bu kadar hızlı bitirdin diye. Ona da kasayı hedef almasini söyledim. O da öncekine göre 1 vites hızlandı ve eskisi gibi sıraları kestirmedi. Zaten hız artışı ile otların daha fazla zarar görmesi bilimsel olarak kanıtlanmış bir olay. Hatta John Deere sırf bunun için bir teknoloji geliştirmiş. Yarın video linkini eklerim.

Hadi bakalım biraz da bu işin ustaları yazsın 🙂

20210608_125348.jpg


20210608_113414.jpg
 

Benzer Konular


Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst