Yem bitkisi bicme aletleri.

Selamlar.
800dekar kadar korungam var. Bu ilk baharda bir 500dekarlik yer daha ekecegiz.
Piyasada 3 tip yem bitkisi bicme aleti var. Tamburlular, mastarlar ve diskliler.
Benim arazim yer yer tasli oldugu icin mastar en guvenlisi gibi duruyor ama onunla bicim yaparken de cok sorun yasaniyor. Bir 100 dekar kadar da cayir var. Mastarla cayirlari bicmek de cok zor oluyor.
Tamburlular tas atma riskina ragmen hizli ve temiz calisiyorlar. Iscilerle ve aletle taslari toplayip baharda guzel bir merdane cekerek tas sorununu azaltabiliriz. Etrafina branda gerili sanzimanli modellerle de cok buyuk bir sanssizlik olmazsa camlari veya kafamizi dagitmadan isimizi halledebiliriz. Tek sorun bitkinin kokune vurdugu icin sonraki seneye verimi azaltmasi deniyor ama bizim burada ekinler bicildikten sonra her yere hayvanlari saliyorlar. O koklere ha tambur vurmus ha hayvan isirip koparmis...

Bir de diskli yem bitkisi bicme aletleri var. Bizim Sivas bolgesinde maalesef kullanan birine raslayamadim.
Oncelikle bu aletde de donme hareketi oldugu icin tas firlatma riski olur heralde, yaniliyormuyum?
Bu aletleri kendi tekerlekleri uzerinde cekilen modelleri var bunlar traktorden bir kac metre uzakta oldugu icin tas firlatma riskini azaltir mi?

Bu aletlerin meraneli(SIKMALI) ve hem bicim hep namlu yapan modelleri var. Namlu yapildigi zaman kuruma islemi kac gun suruyor? Ust tarafin kuruyup alt tarafin kurumamasi gibi olumsuz bir durum gozlenebiliyor mu?

Son olarak yerli modeller ve ithal modeller var aradaki kalite farki fiyat farkina deger mi?
Siz hangi bicme aletini kullaniyorsunuz, bana hangi aleti nicin tavsiye edersiniz.
Saygilar.

Ynt: Yem bitkisi bicme aletleri.

sıkmalı modelide güzel iş yapıyorda bizim buralarda sıkmasını çıkarıyorlar taşlı yerlerde iş yapmıyor diye sıkmasını yer yer çıkar hemşerim çok salam makinalar hem hızlı hem seri sivasın neresindensinben altınyayla

bizde gaspardo fbr mastarlı çayır biçme makinası var 2 senedir kullanıyoruz gayet temiz iş çıkarıyor aynı zamanda bitkinin köküne de zarar vermiyor... küçük taşlara geldiğinde taşın altından veya üstünden geçip devam ediyor ama yerli taşa veya tümseğe geldiği zaman emniyeti var o açılıyor geriye doğru ve yine birşey olmuyor.. sadece fare toprağı bıçakları kör ediyor o kadar başka sıkıntısı yok.. yerine görede takviye 4 le bile biçiyoruz.. tamburluya göre daha az yakıyor traktör çünkü tamburluyla 1800- 2000 devirde çalışırken mastarlı 1500 devir yetiyor traktörü fazla yormuyor tamburlular 400 kg varken mastarlı 180- 200 kg tamburluların en büyükleri 165 cm yer biçerken bizim gaspardo 175cm ki bizdeki gaspardo en küçüklerinden ..mf 240 s gaspardo fbr burda bizim gaspardo çayır biçerken sonunda taşa vurdum ama bişey olmadı :D

fatih DUMAN link=topic=53425.msg580224#msg580224 date=1334407618' Alıntı:
sıkmalı modelide güzel iş yapıyorda bizim buralarda sıkmasını çıkarıyorlar taşlı yerlerde iş yapmıyor diye sıkmasını yer yer çıkar hemşerim çok salam makinalar hem hızlı hem seri sivasın neresindensinben altınyayla

Ulas/ACIYURT
Dun koydeydim, amelelere biraz tas toplattim 40 romork kadar cikti ama pek istedigim kadar temiz olmadi. Romork cabuk dolsun diye buyuk taslari topluyorlar, kucukleri hic almadilar.

Sayin Ahmetornek,
Gaspardo makina suphesiz cok kaliteli. Bizim bir arkadasda da var, 8 senedir hic bir sorun yasamadan kullandigini anlatti. Amma ve lakin fiyati insani dusunduruyor.
Tesekkurler, saygilar.

Biz geçen yıl hibe desteklemesiyle aldık. Fiyatı 6500-6800 TL arasında değişiyor. Sadece 1 sezon kullandık daha ama oldukça sağlam ve kullanışı bir makine. Bundan önce AKTIV markalı bir makine kullandık neredeyse 30 sene ve o da hala tıkır tıkır çalışıyor ama biraz daha fazla bakım gerektirmeye başlayınca bunu aldık.
Mastarlı veya zıpkalı makinelere göre oldukça da seri bir makine. Tavsiye ederim.

Bir kaç fotoğrafına bu konudan ulaşabilirsiniz. :)

http://www.trakkulup.net/bicim-hasat-ekipmanlari/hibe-desteklemesi-ile-aldigimiz-cayir-bicme-makinesi-supertar-hky-978/

Ayrıca satış ve fiyatlar hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için usta1071 nickli üye ile irtibata geçebilirsiniz. Benim söylediğim fiyatlardan daha ucuza da bulunabilir.

http://www.trakkulup.net/profile/usta1071/

...

hemşerim sen mastarlı makine bak sıkmalıları bilmem ama tamburlu makineler taşlı arazilerde kullanılması zor tırnak kadar taşı mermi gibi fırlatıyor traktör kabinliyse cam falan koymaz 800 dönüm gorunga biçmek için tamburalıyla çok zaman harcarsın mastarlılar daha hızlı biçim yapıyor

actiionman58 link=topic=53425.msg588389#msg588389 date=1335994122' Alıntı:
Ulas/ACIYURT
Dun koydeydim, amelelere biraz tas toplattim 40 romork kadar cikti ama pek istedigim kadar temiz olmadi. Romork cabuk dolsun diye buyuk taslari topluyorlar, kucukleri hic almadilar.
toprağın geçen sene sizin oraya geldim biraz çift sürdüm balya yaptım tanışalım

Arkadaslar ilk mesaj bu sayfaya nasib oldu herkese merhaba...

Sormak istedigim ilk video da bahesedilen mastarli olan makinami? ve videonun sonunda tas a mi geliyor dagiliyor sanki makina?

emre_tuysuz link=topic=53425.msg598076#msg598076 date=1337797936' Alıntı:
Arkadaslar ilk mesaj bu sayfaya nasib oldu herkese merhaba...

Sormak istedigim ilk video da bahesedilen mastarli olan makinami? ve videonun sonunda tas a mi geliyor dagiliyor sanki makina?
evet o mastarlı makina videonun sonunda taşa geliyor ama dağılmıyor emniyeti atıyor ve biçer geriye doğru açılıyor sonra yine yerine alıp devam et :D

ahmetornek link=topic=53425.msg598180#msg598180 date=1337803133' Alıntı:
evet o mastarlı makina videonun sonunda taşa geliyor ama dağılmıyor emniyeti atıyor ve biçer geriye doğru açılıyor sonra yine yerine alıp devam et :D

Cevap icin cok tesekkuler Ahmet Bey...bizede bu sene 9 donum bir tarla nasib oldu az bucuk etraftan ve forumdan ogrenmeye calisiyoruz...