Yeni 3 Metre Türkaysan Disk-Tiller'imiz

Ynt: yeni 3 metre türkaysan disk tillerimiz

GÜRKAN link=topic=55423.msg591770#msg591770 date=1336589221' Alıntı:
sağol Erkan. bir tane de türkaysan 23 lü aysan aldık. ayçiçek yeri hazırlarken. yogunduk foto çekemedim. 3085 e takıp öle bi bakayım dedim nasıl durcak diye , hidroliklerle biraz sorun yaşıcaz gibi :D

Hidroliklere piston taktırman gerekebilir abi. Gerçekten ağır ekipmanlar bununla yolda gitmek bile çok dikkat istiyor. Traktörün önlerini keser zaten. Her traktör randımanlı götürüp getiremiyor. Bizim Ares ' e göre tam ekipman. Hiç tınlamıyor bile. Ama 70-66 ' ya takmak aklımızdan bile geçmiyor...:D Zaten sırf bu potinger davasına pistonlu ve kuvvetli hidrolikli bir traktör almayı düşünüyorum. Takımlar büyüyünce oradan oraya kaldırmak bile zor oluyor. Herşeye Ares lâzım...:D

R.çiftçi link=topic=55423.msg591768#msg591768 date=1336589083' Alıntı:
Hayırlı olsun, salıcakla kullanın, azim deki tabaklarda bu şekilde daha çok batıyor ve çırpıyor.

teşekkürler. azim 24 lü ve türkaysan 24 fiyatı aynı. ikisi de 10500 lira. azim şase olarak biraz farklı. ben begenmedim. türkaysan ve özdöken arasından türkaysanı seçtim. özdöken daha ağırdı, kaydırma vardı, merdane askısı farklı. dolayısıyla fiyat farkı vardı.

alipasalierkan link=topic=55423.msg591775#msg591775 date=1336589585' Alıntı:
Hidroliklere piston taktırman gerekebilir abi. Gerçekten ağır ekipmanlar bununla yolda gitmek bile çok dikkat istiyor. Traktörün önlerini keser zaten. Her traktör randımanlı götürüp getiremiyor. Bizim Ares ' e göre tam ekipman. Hiç tınlamıyor bile. Ama 70-66 ' ya takmak aklımızdan bile geçmiyor...:D Zaten sırf bu potinger davasına pistonlu ve kuvvetli hidrolikli bir traktör almayı düşünüyorum. Takımlar büyüyünce oradan oraya kaldırmak bile zor oluyor. Herşeye Ares lâzım...:D

vallahi ekipman büyüyünce traktörler de yetmez oluyor. hasatı görelim de benim de aklımdan büyük bir traktör geçmiyor değil :D

Hayırlısı olsun , Güle güle kullanın , bizde 2 yıl önce seninkinin aynından Plastik takozlu olan model Azim aldık. Sistemleri aynı , Azimlerin üst şasesi biraz daha farklı , çok faydalı bir alet , birçok işe kullanılıyor , arkasındaki merdane yardımıyla derinliği çok güzel ayarlanıyor , kumlu , kepir , her tür toprak yapısını kolayca ekime hazır hale getirebiliyor. Kepir topraklarda diskaro lar hafif kalıyor , ama bu sürülmüş yerde çok güzel çalışıyor. Kolayca ekime hazır hale geliyor. MF ' nin hidroliklerine biraz zarar verebilir , hakikaten ağır bir alet , kısa olması traktör için avantaj oluyor. Acaba bunun goble diskaro gibi şaselisi yapılsa , kendi tekerlekleri üzerinde gitse traktörler için daha iyi olmaz mı acaba?

ufukk link=topic=55423.msg591798#msg591798 date=1336590925' Alıntı:
Hayırlısı olsun , Güle güle kullanın , bizde 2 yıl önce seninkinin aynından Plastik takozlu olan model Azim aldık. Sistemleri aynı , Azimlerin üst şasesi biraz daha farklı , çok faydalı bir alet , birçok işe kullanılıyor , arkasındaki merdane yardımıyla derinliği çok güzel ayarlanıyor , kumlu , kepir , her tür toprak yapısını kolayca ekime hazır hale getirebiliyor. Kepir topraklarda diskaro lar hafif kalıyor , ama bu sürülmüş yerde çok güzel çalışıyor. Kolayca ekime hazır hale geliyor. MF ' nin hidroliklerine biraz zarar verebilir , hakikaten ağır bir alet , kısa olması traktör için avantaj oluyor. Acaba bunun goble diskaro gibi şaselisi yapılsa , kendi tekerlekleri üzerinde gitse traktörler için daha iyi olmaz mı acaba?
aynen çok güzel modern aletler. zaten azim özdöken türkaysan öncü firmalar bu konuda. o düşündüğün tipi hayrabolu özgül tarım yapmış. önden çekili arışı var, 3 nokta askı bağlıyorsun. merdanelerin arkasına uzanan bir şase de yapmış balon teker koymuş. aynı çekili pistonlu goble gibi kaldır git. ama malzeme boyu 6-7 mt oluyor :D ağırlık zaten o biçim.
ufukk link=topic=55423.msg591810#msg591810 date=1336591547' Alıntı:
Yeni aletlerin arasında İrtem havalı mibzer eski kalmış biraz :) Sana mesaj veriyor sanki.

hem havalı hem de mibzer habire zarf atıyor ama İrtem fiyatları biraz yukarda. 3 mt mibzer 9500, havalı 4 sıra 11500 lira. başka markalara yönelcez gibi

İrtem fiyatları bu sene hakikaten deyim yerindeyse uçmaya başladı. Bizde geçende Babaeskide yeni açılan yerlerine çift diskli , baskı tekerlekli mibzer baktık , neredeyse 15.000 tl fiyat çektiler. Böyle olursa irtem çok müşteri kaybeder. Bu sene etrafta Kurt marka çok havalı mibzer görmeye başladım , bu fiyat politikası diğer firmalara yarayacak gibi duruyor.

doğrudur. zaten kurt ve hayrabolu sanayisi olmasa irtem normal mibzere 20000 lira bile isteyecek. trakyada irtem alan kişi sayısı belirgin bir şekilde azaldı. diğer bölgelere ve yurtdışına gönderdiklerinden işi götürüyor İrtem. ayrıca müşteri ile diyalogları satana kadar.

Kurt fiyatı aldınız mı hiç? Ben sormadım , ancak fuarda sorabilirim. 21 li çift diskli , baskı tekerli mibzer lazım bu sene , ama Kurt ' un web sayfasında 23 lü den aşağısı görünmüyor. Havalı makinada felan İrtem ile aralarında ne kadar fiyat farkı var? Bilgin var mı?

Hayırlı olsun Gürkan abi güle güle kullan.Verirsin artık bizim motorlarda bi deneme yaparım... :D Kaça aldın abi? Pancarköyde bi abi 90 80 e takıyorum dedi.Ama yolda biraz kasıyomuş motoru.

motorcu link=topic=55423.msg593758#msg593758 date=1336967558' Alıntı:
Hayırlı olsun Gürkan abi güle güle kullan.Verirsin artık bizim motorlarda bi deneme yaparım... :D Kaça aldın abi? Pancarköyde bi abi 90 80 e takıyorum dedi.Ama yolda biraz kasıyomuş motoru.

sağol adaşım. ayıpsın gel al laf yok. 11000 fiyatı. valla denemek için 3085 e taktım, oldugu yerde kaldırıyor, az ileri geri yap önü kalkıyo :D

Disk tillerden memnunum, en cok calisan aletimiz. Diskleri bitti sayilir. Merdane sistemi sorunlu biraz. Disk tiller toprak icindeyken keskin donerek gitmek zorunda kalınca merdane cikiyor. Baska sikintisi yok. Turkaysan simdi bu sorunu giderdi. Merdane baglanti sistemi degisik ve mili daha uzun

Bilgi ve yorumlar için teşekkürler. Şu an alacak biri olsa ne önerirsin?

Şu bakımdan:

- Kaç Hp ' lik bir motora kaç diskli gider?
- Merdane boru tipi mi, Lama tipi mi olmalı?
- Tekrar alacak olsan yaylı mı, kauçuk/lastik takozlu mu tercih ederdin?

sebazios link=topic=55423.msg943755#msg943755 date=1417965467' Alıntı:
Bilgi ve yorumlar için teşekkürler. Şu an alacak biri olsa ne önerirsin?

Şu bakımdan:

- Kaç Hp ' lik bir motora kaç diskli gider?
- Merdane boru tipi mi, Lama tipi mi olmalı?
- Tekrar alacak olsan yaylı mı, kauçuk/lastik takozlu mu tercih ederdin?
85 90 hp bu tip disk tilleri rahatlikla tarlada cekiyor. Yola cikinca tum hesaplar degisiyor. Tarlada cok rahat ceken mf 3085, yolda nereye gidecegini sasiriyor, aslinda agir bir traktor. Traktor uzun salli agir on agirliklari tam hatta fazla olmali. Hidrolik sisteminde yolda darbe emici ozellik olmali. Tarla calismasinda ekipmani asagi indirirken yavas indirmeli, traktorun hidrolik kollarinin yan gergileri saglam yapida olmali. Sonuc 110 hp civarı hidroligi saglam bir traktor.
Boru tipi merdane kesekli yerde pek ise yaramiyor, lamali da yaramiyor. simdi alacak olsam ermak melis 3001 modeli arkasi amazone tipi lastik merdanelisini yada ilgi maxima daki horsch joker kopyasi bagimsiz yayli lamali merdane alirdim. Yada kaziyacakli centikli disk merdane.
tekrar alacak olsam yine kauçuk suspansiyonlu alirdim. Kaucukta hem saga sola hem yukari asagi oynuyor. Yaylida sadece yukari asagi. Mil rulman omru acisindan onemli