Yeni Aldığımız İrtem Çift Disk Hububat Mibzeri

Muradiye Beldesi ve Gördes için bu söylediklerim.

Evet belkide Türkiye'nin en çeşitli tarımı burada yapılıyordur. Köprübaşı çilek, Akhisar zeytin, Kırkağaç kavun, Gördes tütün, Selendi kiraz Salihli uçan mabilet şöförleri :) vs.

Bu kadar çeşit varsa torosuda, traktörüde bol olur tabiki.

şunu söyliyebilirim ki .. manisada gördes mükemmel bir potansiyele sahip .. özellikle tesviyeciler için .. o ilçede para kazanılır burdan tesviyecilere duyrulur :)

o biraz arazi parsellerinin kücüklüğünden buna karşı ürünlerin katma değerlerinin yüksekliğinden kaynaklanıyor.yoksa 3 dekar bağ olan adamın traktörü ve full aleti var .. 3 dekarla o çark dönmez aslında ama üzümde dönüyor .. bu sene 10 dekar bağın üzümü ( ki sofralık red globe ) 220 binliraya satıldı .. bu kadar paralar telafuz edilince adam traktörünü koyuyor evinin önüne :)

Devir "10 dönüm bostan, yan gel yat Osman" devrine gidiyor. Küçük arazi, katma değerli ürün, yoğun işçilik, yüksek kazanç.

şunu söyliyebilirim ki .. manisada gördes mükemmel bir potansiyele sahip .. özellikle tesviyeciler için .. o ilçede para kazanılır burdan tesviyecilere duyrulur :)

Yolada bir el atsalar çok makbule geçer. Demirci yolu bitiriyor beni.

Devir "10 dönüm bostan, yan gel yat Osman" devrine gidiyor. Küçük arazi, katma değerli ürün, yoğun işçilik, yüksek kazanç.

Valla tam benlik iş. Evin yanında tıkırdayıp duracan. Ben gittikçe sevmeye başladım üzümü.

yolun burlara düşüyorsa bir ara uğra abi .. demirci salihli arası bişey değil .. bide üzümü fazla sevme bak demedi deme :)

Teşekkürler, inşallah.
Eğer denk gelirse bir müddette Salihli üzerinden gelmeyi planlıyorum. Az insan görelim yollarda niyeti ile. Gediz, Demirci bayıyor haliyle.

Geçen sene tadımlık bu yıl ise doyumluk pekmezimizi yapıp yemeye başladık. Galiba artık iflah olmam. :)

Eğer denk gelirse bir müddette Salihli üzerinden gelmeyi planlıyorum. Az insan görelim yollarda niyeti ile. Gediz, Demirci bayıyor haliyle.

Geçen sene tadımlık bu yıl ise doyumluk pekmezimizi yapıp yemeye başladık. Galiba artık iflah olmam. :)

her zaman beklerim .. madem üzümcü olacaksın .. sana bi kıyak yapayım üzümün adı autumn king .. senin oraya gelecek bi çeşit .. bi araştır ..

somayı hiç bilmiyorum orası sanırım kömür üstüne kurulmuş :) tarım önemsenmiyor

doğru ama biraz eksik
burada herkesin madenle kömürle biraz ilişkisi var, mesela adam 40 50 yıl önce göçmüş gelmiş yurdun başka bir yerinden girmiş madene santrale oğlu kızı evlenmiş burada çalışıyor adam emekli oluncada gidemiyor yada gitmiyor haliyle
ne yapıyor gidiyor bir arazi alıyor 3 dekar 5 dekar içine bir bağ evi
sonra yan tarlayı komşusu alıyor derken ova bağ eviyle doluyor araziler küçük arazi pahalı hele böyle asfalta yakın asfaltın dibindeki araziler neredeyse arsa parası
bu adam ucundan bulaştı ya şimdi bu işe
diyorki ben niye yağa zeytine para vereyim
gidiyor 3-5 dekar zeytinlik alıyor.
sonra gidiyor bir küçük traktör :D
devamlı olarak arazi fiyatlarını da yükseltiyorlar sonra diyorlar bak şimdi satsak şu para falan en iyi yatırım arazi diyorlar :D
Daha fazla arazi alma derdine düşüp satılık yer soruyorlar falan
aman diyorum bak keyfiniz yerinde azın sefası oluyor çokun cefası oluyor. Sizlerden başka ovaya mangalla giden var mı:D bakın keyfinize
Abi benim gördüğüm kadarıyla o köylerde neredeyse tarım yapmaya uygun düz arazi yok. Adamlar yamaçlara ekiyorlar. :)

aynen öyle Ali köylerde genç nüfus kalmamış zaten
önceden tütünden iyi paralar kazanıyorlarmış ama tütün olayı bitince köyler hayalet köylere dönüşmüş

her zaman beklerim .. madem üzümcü olacaksın .. sana bi kıyak yapayım üzümün adı autumn king .. senin oraya gelecek bi çeşit .. bi araştır ..

Geççi ve yüksek verimli gibi bir şey anladım ama daha bir çift Türkçe yazı bulamadım. Yarından tezi yok araştırıyorum. 40-50 tane kuruyan var, yerine dikeyim. Zaten deneme diye 4 çeşit dikmiştik 5 oluverir. Eğer telaffuzu becerip kavga etmeden anlaşırsak telefonla bir sorayım. :)
Eyvallah.

Son düzenleme: