Yeni çiftçi

Selam arkadaşlar aranıza yeni katıldım ve bu sitede çok fazla bilgi kazandım. Sorum şu olacak ben izmirin bir köyünde doğdum büyüdüm. Uzun yıllar yurt dışında çalıştım. Bir miktara sermayem var. Manisa salihli kısmen bize yakın bir bölge burada 100 dekar arazi alsam toprak altı damlama filan döşesem yonca diksem ne kadar kazanırım yada kazanabilirliyim? Yonca yetiştirdikten sonra yanına küçükbaş çiftliği de düşünüyorum. 1.5 milyon tl gibi bir sermayem var bekar biriyim dağda bayırda tarlada veya hayvan başında kalabilirim. Tavsiyelerinizi bekliyorum. 900 bin - 1 milyon gibi bir rakama arazi alınabiliyor

Aleyküm selam , tarla alırken kira fiyatına da bakın, çiftçilik hamallıktır tek iyi tarafı kendine hamalsın, para kazanmak çok zordur, itibarsız bi meslek, benim mesleğim bu , girmeyin derim, tarla alın, dükkan alın verin kiraya daha iyi , düzeninizi bozmayın,suyuydu yoluydu , traktörü römorku ömrün makineyle geçer , neyse sorarsanız, yazarım yine

Aleyküm selam , tarla alırken kira fiyatına da bakın, çiftçilik hamallıktır tek iyi tarafı kendine hamalsın, para kazanmak çok zordur, itibarsız bi meslek, benim mesleğim bu , girmeyin derim, tarla alın, dükkan alın verin kiraya daha iyi , düzeninizi bozmayın,suyuydu yoluydu , traktörü römorku ömrün makineyle geçer , neyse sorarsanız, yazarım yine
Bir dokun bin ah işit çiftçiden.
Türkiye cumhuriyeti devletinde derdim yok diyorsan çiftçi olacaksın.
:):):)

Teşekkür ederim arkadaşlar ilginiz için. Hepiniz değerli yorumlarda bulunmuşsunuz. Ben hali hazırda zaten makine mühendisiyim yani makinelerin içinde geçti ömrüm kaynak ve torna da kullanabilirim elektrik den de anlarım. Yaptığım işi bırakmak istiyorum ceza evi gibi bir hayat. Dükkan alıp kiraya vermek istiyordum ama malum bir corona çıktı dünya dengelerini değiştirdi ne kiracı kaldı ne birşey. Bundan sonra insanların dükkanlar yerine internetten alışveriş yapacağını düşünüyorum dükkan almak yerine yabancı olmadığım meslek tarla alıp işlemek istedim. Yoncadan sebep ise tek başıma balya taşıma haric tüm işini tek başıma yapabilirim ve satmada problem olmadığını gördüm. Tavsiyelerinizi bekliyorum. 100 dekar ortalama 20 balya ve salihli koşullarında 6-7 biçim gibi hesap ediyorum bu da nerden baksan 250 bin tl bırakır yılda yanlışmıyım?

Teşekkür ederim arkadaşlar ilginiz için. Hepiniz değerli yorumlarda bulunmuşsunuz. Ben hali hazırda zaten makine mühendisiyim yani makinelerin içinde geçti ömrüm kaynak ve torna da kullanabilirim elektrik den de anlarım. Yaptığım işi bırakmak istiyorum ceza evi gibi bir hayat. Dükkan alıp kiraya vermek istiyordum ama malum bir corona çıktı dünya dengelerini değiştirdi ne kiracı kaldı ne birşey. Bundan sonra insanların dükkanlar yerine internetten alışveriş yapacağını düşünüyorum dükkan almak yerine yabancı olmadığım meslek tarla alıp işlemek istedim. Yoncadan sebep ise tek başıma balya taşıma haric tüm işini tek başıma yapabilirim ve satmada problem olmadığını gördüm. Tavsiyelerinizi bekliyorum. 100 dekar ortalama 20 balya ve salihli koşullarında 6-7 biçim gibi hesap ediyorum bu da nerden baksan 250 bin tl bırakır yılda yanlışmıyım?
büyük dağın büyük kışı olur hocam 1.5 milyon ile bir işe başlanmaz. 20 tane kuzulu koyun aldım ben kuzular büyüdü anneleri ile beraber sattım 63 tane erkek kuzu aldım şimdi onları satıp 100 tane alacağım. kademeli şekilde öğrenerek yükseltmek gerek yoksa 900 bine arazi alırsın 600 bine binaları yaptırırsın yoncayı ekecek ne ekipmanın olur nede yonca tohumu alabilirsin :) yavaştan giriş yap bence

Yonca işi yapan arkadaşlar var burada
Uygun yerde bilgi ve tecrübe ile karlı olabilir ama
Maliyetler cok değişken
Yeni başlayan birileri maliyet hesabını iyi yapamıyor
İşçilik ne kadari kendin sulama bicme toplama bağlama işçilik makine ekipman
Iyi hesap yapmak zor
Bu yönden dikkat ermek gerek

• Beğen
Tepkiler: sailor1988
Yonca işi yapan arkadaşlar var burada
Uygun yerde bilgi ve tecrübe ile karlı olabilir ama
Maliyetler cok değişken
Yeni başlayan birileri maliyet hesabını iyi yapamıyor
İşçilik ne kadari kendin sulama bicme toplama bağlama işçilik makine ekipman
Iyi hesap yapmak zor
Bu yönden dikkat ermek gerek
500-600 bin tl gibi bir rakama toprak altı damlama sulama, traktör sıkmalı çayır biçme ot toplama ve 2. El bir balya makinesini almanın sorun olacağını sanmıyorum. İlk Ekim için kullanılan ekipmanları ilk başta almadan başlayabileceğimi düşünüyorum.

500-600 bin tl gibi bir rakama toprak altı damlama sulama, traktör sıkmalı çayır biçme ot toplama ve 2. El bir balya makinesini almanın sorun olacağını sanmıyorum. İlk Ekim için kullanılan ekipmanları ilk başta almadan başlayabileceğimi düşünüyorum.
Sen makine mühendisi hemde tecrubeli belkide aranan bir mühendis
Mühendis onun asaleti var onuru var herkes yapamaz onun yapacağı işleri
Ben çiftçiyim hayvanciyim 50 yaşındayim hsyvanin gözüne baktim 50 yil anlarım durumunu , bir okadar da toprakla uğraştım
Ama ciftciliğin hiç asaleti onuru yokmu hemen herkes yapabilirmi
Hic egitim almadan hiç çıraklık kalfalık sürecinden geçmeden
Anlatamiyoruz...
Allah kolaylık versin isterim başarılı ol vatana millete faydalı ol
İsterim parana kendine zarar verme vatana millete zarar verme

Selam arkadaşlar aranıza yeni katıldım ve bu sitede çok fazla bilgi kazandım. Sorum şu olacak ben izmirin bir köyünde doğdum büyüdüm. Uzun yıllar yurt dışında çalıştım. Bir miktara sermayem var. Manisa salihli kısmen bize yakın bir bölge burada 100 dekar arazi alsam toprak altı damlama filan döşesem yonca diksem ne kadar kazanırım yada kazanabilirliyim? Yonca yetiştirdikten sonra yanına küçükbaş çiftliği de düşünüyorum. 1.5 milyon tl gibi bir sermayem var bekar biriyim dağda bayırda tarlada veya hayvan başında kalabilirim. Tavsiyelerinizi bekliyorum. 900 bin - 1 milyon gibi bir rakama arazi alınabiliyor
Allah kolay getirsin abi sermayeyi bilinçli harcamak önemli bende ufakdan başladım birşeylere 15 bin tl sermaye vardı biraz ufak başladık ama bakalım allah büyük seneye ak kara belli olur seneye yazın bakarım kârlıysa devam degilse birakirim kaz işine başladim

• Beğen
Tepkiler: sailor1988
Sen makine mühendisi hemde tecrubeli belkide aranan bir mühendis
Mühendis onun asaleti var onuru var herkes yapamaz onun yapacağı işleri
Ben çiftçiyim hayvanciyim 50 yaşındayim hsyvanin gözüne baktim 50 yil anlarım durumunu , bir okadar da toprakla uğraştım
Ama ciftciliğin hiç asaleti onuru yokmu hemen herkes yapabilirmi
Hic egitim almadan hiç çıraklık kalfalık sürecinden geçmeden
Anlatamiyoruz...
Allah kolaylık versin isterim başarılı ol vatana millete faydalı ol
İsterim parana kendine zarar verme vatana millete zarar verme
Eyvallah dayı. Köyde büyüdüğümü söyledim 22 dekar bi arazimiz vardı dedem tek başına atla sürer tırmıklar elle eker buğday yetiştirirdi ve elle biçer arabayla teste çekerdi. Tarlayı sürerken bende 10 yaşlarında idim ve atın sırtında bende olurdum. Babam memur oldu biz uzak kaldık. Şu anki çiftçiliğin mühendislikten farkı kalmamış adamın biri geçen bir videoda izledim teker çevirerek dekara düşen tohum hesabı yapıyor yaptığı hesabı şu an çoğu lise mezunu genç yapamaz.

Büyük sermayeler dönmeye başladı dünya nereye gidiyor adam 2 trilyonu gömecek yer arıyor ege tarafında sulu yerlerin dekarı ne kadarmış 100 dekar etmez galiba
Şöyle anlatayım güzel kardeşim. Bu dünyada hangi işi yaparsan yap ama sonunda bir patron olabilmen gerek. Kural bu sen bir fabrikada asgari ücrete çalışarak fabrikatör olamazsın ama bir araba tamircisinin yanımda çalışarak dükkan sahibi olabilirsin. 32 yaşındayım 17 yaşından beri yurt dışındayım okudum çalıştım bir para biriktirdim çalıştığım sektörde bu sermaye ile patron olamıyorsun o zaman da sektör değiştirmek gerekiyor. Köylü çocuğuyum makineciyim kaynak torna mekanik tamir ve elektrikten anlıyorum işe yaramaz ama iyi ingilizce az rusca biliyorum. Sen benim yerimde olsan ne yapardın ? izmirde o fiyata arazi bulunmaz ama manisa ilçelerinde var

• Beğen
Tepkiler: wallace22
Şöyle anlatayım güzel kardeşim. Bu dünyada hangi işi yaparsan yap ama sonunda bir patron olabilmen gerek. Kural bu sen bir fabrikada asgari ücrete çalışarak fabrikatör olamazsın ama bir araba tamircisinin yanımda çalışarak dükkan sahibi olabilirsin. 32 yaşındayım 17 yaşından beri yurt dışındayım okudum çalıştım bir para biriktirdim çalıştığım sektörde bu sermaye ile patron olamıyorsun o zaman da sektör değiştirmek gerekiyor. Köylü çocuğuyum makineciyim kaynak torna mekanik tamir ve elektrikten anlıyorum işe yaramaz ama iyi ingilizce az rusca biliyorum. Sen benim yerimde olsan ne yapardın ? izmirde o fiyata arazi bulunmaz ama manisa ilçelerinde var

sevgili kardeşim,
yazdıklarımı ders veriyor diye algılama lütfen.
1- bu hayatta mutlu olacağın işi yapmak gerekir. ömrü uzatacağını düşünüyorum.
2- alacağın tarla şehir merkezine veya ilçe merkezine yakın olsun alırken fazla öde. o yerin genişlem yönünde olsun. senden sonra çoçukların yapmaz ise bile ellerine değerli bir miktar geçsin.
3- aldığın yere yaptığın fazla ödeme ulaşımdan ve zamandan çok kazanırsın.
4- ayrıca tarla sınırı resmi yol üzeri ve ayrıca meraya sınır olursa gelecekte farklı işler yapmak için önünü açar.
5- ayrıca içerisine muhakkak kalacağın bir yer yap.
6- yonca ekecem diye yazmışın. yer altı damlama kesinlikle yapma. bu işi yapamayacak olursan paran ziyan olmasın. düz yağmurlama yap.
7- yonca ekimi ile ilgili gerekli bilgi hakkında sitede çok bilgili arkadaşlar var. onlar o bilgiyi seninle paylaşırlar.
8- toprakta ilk yapacağın işlem ise toprak yapısına göre 60cm veya 100cm dip patlatan çek verim faydasını çok görürsün.
biraz uzun oldu kusura bakma.
40 yıllık inşaat mühendisiyim.

Bende sana söyleye yim
Paranı bu işe gömme tamam köy çocuğu sun anlattıkların güzel
Ama yeni zamanda iş öyle söylenildiği gibi değil bu işleri çok iyi bilmeyen geriye gidiyor pişmen lazım bu zamanda duayen olacaksın .
Bende makina teknikeri yim
Ben şuan senin işine atılsam yapabilirmiyim senin gibi solid mastercam CNC kullanamam yapsam bile sermaye koymadan başlarsın kaybedecek bir şeyim olmaz ama sen büyük para koyuyorsun

Yaşımız yakınmış evet para çok büyük ama gayrimenkul artık çok pahalı tarlaya çok paran gider en azından geleceği olsun zarar ettirmez bu kesin ama yınede tecrübeli kişilerden bilgi al köy bile çok önemli köylerde fesat ve kendini çete lideri zanneden çok salak tipler bile var evet devlet var ama devlet bazen bişey yapamıyor sen yabancı olarak geleceksin sonucta başarılar dilerim