YENİ TOPRAK İŞLEME EKİPMANIM: KOMBİ KÜRÜM

14.10.2010
2,241
4,067
Amasya

Bu ekipmanı tohum ekimi öncesi toprağı son defa havalandırmak ve düzleyerek sıkıştırmak için Çorum' dan aldım.Bugün teslim edildi.
Öncesinde emanet alıyordum ya da çoğunlukla tırmıklayıp tapanlayarak hazırlıyordum.Eşit çıkış için bu aletin katkısı çok fazla.
Elli diş, 2.5 metre.
Son 3 resim satıcının internet tanıtımından.

Resimler ve ekler

• IMG-20220624-WA0011.jpg
    IMG-20220624-WA0011.jpg
    221.3 KB · Görüntüleme: 274
  • IMG-20220624-WA0010.jpg
    IMG-20220624-WA0010.jpg
    205.2 KB · Görüntüleme: 254
  • IMG-20220624-WA0009.jpg
    IMG-20220624-WA0009.jpg
    201.1 KB · Görüntüleme: 262
  • IMG-20220624-WA0008.jpg
    IMG-20220624-WA0008.jpg
    213.9 KB · Görüntüleme: 253
  • Screenshot_2022-06-23-01-06-14-832_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2022-06-23-01-06-14-832_com.android.chrome.jpg
    90.8 KB · Görüntüleme: 271
  • Screenshot_2022-06-23-01-05-44-442_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2022-06-23-01-05-44-442_com.android.chrome.jpg
    78.7 KB · Görüntüleme: 274
  • Screenshot_2022-06-23-01-05-28-723_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2022-06-23-01-05-28-723_com.android.chrome.jpg
    79.2 KB · Görüntüleme: 297
Hayırlı olsun. iyi günlerde kullanın

Çok teşekkür ederim.
İşimiz reel ekonomi ve üretim.Üretimi artırmak için çareler aramak ve bulup uygulamak.Zaten böyle yapınca da sistem kazancı ile kendini finanse ediyor.

Hayırlı uğurlu olsun Allah parasını fazlalıkla kazandıracak mahsuller yetiştirmeyi nasip etsin
İyi dilekleriniz için çok teşekkür ediyorum.
Hayırlı olsun. Bizim buralarda bu aletten görmedim. Aysan ile zincirli tırmığın melezi gibi bir alete benziyor.
Mayıs ayında size sorduğum konu.
Tillere merdane yaptırıp kürüm gibi kullanayım dedim ama onun bacakları seyrek ve uzun
ve çok az daldırmak gerekiyor, işlevi farklı.Konya ve Merzifon'a sordum, 2.80 merdane için 6000 istediler.Tillerin yarattığı oluklanma için NPU demirden sizinkine benzer bir düzleyici tasarladım.Merdaneden vazgeçtim.
Aysan (hafif yaylı kültüvatör) ve merdane ikilisi de kombi kürüm olarak kullanılıyor.Köyde bir tane var.Ama geri kalan herkeste bundan var.Üç metrelik olanı Erkunt 110 için daha uygundu ama yoktu.Bunun cazip fiyatı ve aybaşındaki büyük zam beklentisi hızlı karar vermeme neden oldu.
Merdanesi ayrılınca ya da askıya alınınca bu alet sadece tırmık olarakta kullanılabiliyor.
Hayırlı olsun, kurtağzı olursa mibzerin önüne kombine de yapılabilir
Sağolun.
Konya'da öyle yapılıyor, videolarda gördüm.
Kuvvetli şase bağlantıları gerekiyor, bu alette yok.Çok büyük tarlalarda muazzam iş çıkartılır.

Hayırlı olsun, arkasına çeki demiri yapıp lastik merdane takınca çok güzel tohum yatağı hazırlıyor
Lastik merdane bizde ekim sonrası sıkıştırma için kullanılıyor.Mibzerin arkasına bağlayanları da (buğdayda) gördüm.
Bu yıl mısır yerlerimin yarısında ekim sonrası lastik merdane (emanet) kullandım, yarısında kullanmadım.Hiç çıkış farkı olmadı.Toprakta yeterli nem (tav) varsa bundan sonra hiç kullanmam.Havalı mibzerin lastik tekerleri yeteri kadar bastırıyor.
Hayırlı olsun, bacaklar umarım sağlamdır. Yoksa çabuk kırılır gibime geliyor
Bu alet sonbahar ekiminde pullukla sürüm+dik freze ile keseklerin parçalanması, bahar ekiminde (mısır,ayçiçeği) ek olarak iki kere Tiller çekimi sonrasında toprağa girecek.Dolayısı ile toprak direnci çok düşük olacak ve bacaklar toprağa en fazla 13-14 cm girecek.Ayrıca tarlalarda hiç taş yok.
Hayırlı olsun. iyi günlerde kullanın
Dördüncü resmi büyütürseniz , yeni yaptığım civciv büyütme kümesinden yeni aleti inceleyen meraklı melahatları (silver wyandotte ve 5 civcivi) görebilirsiniz.

Dördüncü resmi büyütürseniz , yeni yaptığım civciv büyütme kümesinden yeni aleti inceleyen meraklı melahatları (silver wyandotte ve 5 civcivi) görebilirsiniz.
Onları farkettim. Konu bölünmesin diye yazmadım. Teşekkür ederim. Bereketi bol olsun

Hayırlı olsun hocam Amasya’daymışsınız yakınız , bizim ladikte bunlardan hiç yok sorsak bilmezler . Bu çiftçiliği daha iyi nasıl yapabilirim diye çok araştırıp danışıyorum ama benim bile öğrendiklerimi bilen kimse yok bölgede . Sene 2022 , 1990 ların tarımını yapıyoruz insan üzülüyor …

Hayırlı olsun hocam Amasya’daymışsınız yakınız , bizim ladikte bunlardan hiç yok sorsak bilmezler . Bu çiftçiliği daha iyi nasıl yapabilirim diye çok araştırıp danışıyorum ama benim bile öğrendiklerimi bilen kimse yok bölgede . Sene 2022 , 1990 ların tarımını yapıyoruz insan üzülüyor …

Üzülmeyin, işler kendiliğinden gelişiyor.Yeter ki meraklı,araştırmacı,deneyci, gözlemci olun.
Benden önce köyde Rebelde buğdayı bilip eken yoktu, ben ektim, şimdi herkes ekiyor.Sen getirdin diyerek hakkımı da teslim ediyorlar.

• Beğen
Tepkiler: Nurullah Mayuk
Maalesef o durum biraz kötü. Trakya'da ise her yeni çıkan ekipmandan çiftçi haberdar oluyor ve birbiriyle tartışıyor bu ekipmanlar,traktörler hakkında. Trakya bölgesinin çiftçisi modern çiftçilik yapmaya çalışıyor o yönden gerçekten buralar şanslı. Umarım sizin oralar da daha fazla öğrenmeye aç hale gelir.

Bu ekipmanı tohum ekimi öncesi toprağı son defa havalandırmak ve düzleyerek sıkıştırmak için Çorum' dan aldım.Bugün teslim edildi.
Öncesinde emanet alıyordum ya da çoğunlukla tırmıklayıp tapanlayarak hazırlıyordum.Eşit çıkış için bu aletin katkısı çok fazla.
Elli diş, 2.5 metre.
Son 3 resim satıcının internet tanıtımından.
Hayırlı olsun abi. Kaça aldın

• Beğen
Tepkiler: Göktürk.
Hayırlı olsun abi. Kaça aldın
Teşekkürler. 23 bin.
Sahibinden.com da üreten firmanın (Özkarsan) kendi ilanı da vardı.Aynısına 33 bin istiyordu.On gün önce birden ilanı kaldırdılar, Aman zam geliyor dedim.Bu firmanın ilan tarihi 8.Marttı. Aradım, hemen alırsan bu fiyat deyince kaçırmadım.
560 kg alet.Mamul demirin (boru,profil,lama,köşebent ) kilosu 18 lira.Zaten 10 bin liralık mamul demir var.Bunun kesmesi, kaynağı, civatası,zinciri, boyası ,plazma kesimi, işçiliği,üretim maliyeti ,nakliyesi var.Ayakların tanesi 100 lira.Aldığım fiyat bana normal geldi.

Son düzenleme:
Teşekkürler. 23 bin.
Sahibinden.com da üreten firmanın (Özkarsan) kendi ilanı da vardı.Aynısına 33 bin istiyordu.On gün önce birden ilanı kaldırdılar, Aman zam geliyor dedim.Bu firmanın ilan tarihi 8.Marttı. Aradım, hemen alırsan bu fiyat deyince kaçırmadım.
560 kg alet.Mamul demirin (boru,profil,lame ) kilosu 18 lira.Zaten 10 bin liralık mamul demir var.Bunun kesmesi, kaynağı, civatası,zinciri, boyası ,plazma kesimi, işçiliği,üretim maliyeti ,nakliyesi var.Ayakların tanesi 100 lira.Aldığım fiyat normal geldi.

Uyguna denk gelmiş abi. Yeri nerde nakliye dahilmiydi

Uyguna denk gelmiş abi. Yeri nerde nakliye dahilmiydi
Çıkış yeri Çorum + mazot parası
Devir değişti artık.Akaryakıt fiyatları can yakmaya başlayınca firmalar bu yönteme başladı.
''Eğer müşteri mazot parasına nazlanırsa araçları satacağız, kebapçı gibi gel-al ( Al-götür) sistemine geçeceğiz '' dediler.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Yenikentli123

Üzülmeyin, işler kendiliğinden gelişiyor.Yeter ki meraklı,araştırmacı,deneyci, gözlemci olun.
Benden önce köyde Rebelde buğdayı bilip eken yoktu, ben ektim, şimdi herkes ekiyor.Sen getirdin diyerek hakkımı da teslim ediyorlar.

Keşke öyle olsa hocamda burdakiler hiçbişey bilmediği gibi birde çok bilmiş :) Şu şöyleymiş bu böyle yapılıyormuş dediğimde yok yav o öyle olur mu dün geldin İstanbul’dan bizden iyi mi bilicen çiftçilik senin yaptığın işlere benzemez deyip kestirip atıyorlar , çok eski kafa burdakiler genç çiftçi yok ki zaten :)
Maalesef o durum biraz kötü. Trakya'da ise her yeni çıkan ekipmandan çiftçi haberdar oluyor ve birbiriyle tartışıyor bu ekipmanlar,traktörler hakkında. Trakya bölgesinin çiftçisi modern çiftçilik yapmaya çalışıyor o yönden gerçekten buralar şanslı. Umarım sizin oralar da daha fazla öğrenmeye aç hale gelir.

Taşın üstüne taş koyayım diyen kimse yok , şu makineyi alalım bu şu işe yarıyormuş dediğimde yav ne gerek var bizim buralar verimsiz toprak bi yerlerinide yırtsan 200 kg yu geçemessinci burda herkes . Tarlayı sabanla sürebildiğin kadar derin sür , öylesine tırmıkla dolan , fırfırla gübreyi tohumu aynı anda at bi daha tırmıkla yalandan dolan aha tamamdır buğday ekim işi bitti . Kasımda ektin marttada bir sefer üst gübre ver ot ilacı pas ilacı falan gerek yok bunlara boşuna masraf ne yaparsan yap 200 kg yu geçemicen zaten :)) Toprak analizi bilmem ne zaten hak getire onu yapan hiç yok , az çok araştırdığım kadarıyla zaten yakın bölgede bunu yaptırabileceğimiz bi yerde yok

• Beğen
Tepkiler: Göktürk.
Saygıdeğer abim, hayırlı olsun,
Harika bir alet,
Bizim buralardaa yaygın.
Bereketin bol olsun.selamlar,
Teşekkür ederim sevgili kardeşim.
Bundan iyi ekim öncesi son işlem aleti yok.Toprağı çizen kısmı aysan gibi olanlar biraz fazla batınca tav kaçırıyor.
Kimse vermezlik yapmıyor ama iş zamanı herkese lazım olduğundan istediğin anda bulunmuyor.
Alet eksiğim kalmadı şükür.