YER FISTIĞI HASATI ANTALYA 2013

Ynt: YER FISTIĞI HASATI ANTALYA 2013

uzay kasa link=topic=68567.msg781413#msg781413 date=1380832612' Alıntı:
Yerfıstıgının Bakımında Ne Gibi Uygulamalar Yapıyorsunuz ? Piyasa Fiyatı Ne Civarda ?
Bakımı derken baştan sona yetiştirme aşaması mı yoksa kafanıza takılan gübreleme,sulama vs mi?Hangi parçasını anlatmamı istersiniz.Tabi bir de 1.ürün mü 2. ürün mü olduğunu belirtiniz.
Kabataslak Bi Geçiş Demek İstemiştim...

BOZKURT07 link=topic=68567.msg781416#msg781416 date=1380832684' Alıntı:
yabancı ot için ekim öncesi ot ilacı uygulanmalı ,ekilecek yer dinç olmalı, ara sürümünü en az 3-4 defa yapılma daha sonrasında boğaz doldurma+ gübreden daha öneli kurt ilaçı atımı aksatılmamlı fiyatgeçen yıl 2600-3200 arasıydı bu yıl 3 civarı konuşuluyor
Bizim Fasulye Gibi Biraz Masraflı Bi Ürün Galiba Buda...

uzay kasa link=topic=68567.msg781411#msg781411 date=1380832432' Alıntı:
ooo senin balya makinası büyükmüş.Bizimkiler küçük kullanırlar.Yaş dalı çektiklerinde içi küf yapmasın diye :)Kardeşim fırsatı değerlendirmezsen başkası değerlendirir.Fıstık tarımı ile ilgili makina ihtiyacın olursa bana yaz ben yardımcı olmaya çalışırım.Yedek parça ve makina bakımı konusunda destek istersen (ben anlamam ama amcaoğulları fıstık biçeri çalıştırıyor.)yardımcı olmaya çalışırım.

çok teşkr ederim sorun olursa sizi rahatsız ederim:) Abi bu sökme çevirme makinasının çalışma performansı nasıl birde temiz2 .el bulma şansım varmı? bu işi çok ciddiye alıyorum. burda depo hesabı yapıyorum deposunu 125 tl den eğer sökümde yaparsam daha hareketli olacak

omerfarukkoc link=topic=68567.msg781417#msg781417 date=1380832845' Alıntı:
Kabataslak Bi Geçiş Demek İstemiştim...
Bizim Fasulye Gibi Biraz Masraflı Bi Ürün Galiba Buda...
ömer fasulyeyi bilmiyorum ama bizim şartlarda en az işçi maliyeti ile yapılan bi ürün yöremizde yetişen diğer ürünlere göre

Hayırlı olsun, Mewlam bol kazanç wersin...

Offf eski günler offf.....

Biz fıstık ekmeyi bırakalı sanırsam bir 23 sene olmuştur en son 1990 senesinde ektiğimizi hatırlıyorum, zahmetli iştir ama o zamanlar daha zahmetli idi, makine nerede elle idi pek çok şey... Kabuklusunu sobanın üstünde kawurup yemek bir harikadır...

Hermiyas link=topic=68567.msg781423#msg781423 date=1380833295' Alıntı:
Hayırlı olsun, Mewlam bol kazanç wersin...

Offf eski günler offf.....

Biz fıstık ekmeyi bırakalı sanırsam bir 23 sene olmuştur en son 1990 senesinde ektiğimizi hatırlıyorum, zahmetli iştir ama o zamanlar daha zahmetli idi, makine nerede elle idi pek çok şey... Kabuklusunu sobanın üstünde kawurup yemek bir harikadır...

Allah razı olsun abi,
adresini ver abi kargo ile kışın yiyeceğin fıstığını göndereyim

öncelikle kumul gevşek topraklı tarlalara ekim yapmayı tercih ederiz.Mümkünse derin bir sürek atıp yaz güneşini yediririz.Şubat-Mart gibi tarlayı ekime hazırlayıp ot zehiri atarız.Bazen 2 uygulama yaparız.Daha sonra 70*15-20 aralığında ekeriz.İlk çapa gayet yavaş çekilir.Boğaz doldurma işlemi çok önemlidir.Mutlaka yapılır.Son çapayı hızlı çekip toprağı mahsulün dibine yığarız ki fıstık daldan uzattığı iğnelerle yumuşak toprakta tohum tutar.İlk su (bitki büyüdükten sonraki) fıstık sıkıştırılıp öyle verilir.Çok fazla su verip fıstığı yükseltmemek gereklidir.Ne kadar yatarsa o kadar yüksek verim alırsınız.Salma su tavsiye etmem.Karık arasındaki kaliteli toprağı götürdüğü gibi tarlayıda sertleştirerek iğnelerin topraga batmasını engelliyor.Mümkünse damlama verin.Yoksa yağmurlama.Ortalama 5 su verilir.Eylül ortasından itibaren söküm suyu verilerek hasada getirilmiş olur.2-3 gübre uygulaması yapılır.4-5 kez çapa çekilir.Hasatı yapılan fıstık sergenlerde kurumaya bırakılır.Her gün bir kaç defa karıştırılarak kurutulur.Sonra patos ile içerisindeki yabancı maddelerden arındırılıp büyük harallara konularak satıma sunulur.Osmaniyedeki vicdansız bazı tüccarlar tarafından piyasası aşağı çekilerek çiftçi zor duruma düşürülebilir.Hazırlıklı olmak gerekir.Devlet tarafından desteklenmez. :)

uzay kasa link=topic=68567.msg781431#msg781431 date=1380833980' Alıntı:
öncelikle kumul gevşek topraklı tarlalara ekim yapmayı tercih ederiz.Mümkünse derin bir sürek atıp yaz güneşini yediririz.Şubat-Mart gibi tarlayı ekime hazırlayıp ot zehiri atarız.Bazen 2 uygulama yaparız.Daha sonra 70*15-20 aralığında ekeriz.İlk çapa gayet yavaş çekilir.Boğaz doldurma işlemi çok önemlidir.Mutlaka yapılır.Son çapayı hızlı çekip toprağı mahsulün dibine yığarız ki fıstık daldan uzattığı iğnelerle yumuşak toprakta tohum tutar.İlk su (bitki büyüdükten sonraki) fıstık sıkıştırılıp öyle verilir.Çok fazla su verip fıstığı yükseltmemek gereklidir.Ne kadar yatarsa o kadar yüksek verim alırsınız.Salma su tavsiye etmem.Karık arasındaki kaliteli toprağı götürdüğü gibi tarlayıda sertleştirerek iğnelerin topraga batmasını engelliyor.Mümkünse damlama verin.Yoksa yağmurlama.Ortalama 5 su verilir.Eylül ortasından itibaren söküm suyu verilerek hasada getirilmiş olur.2-3 gübre uygulaması yapılır.4-5 kez çapa çekilir.Hasatı yapılan fıstık sergenlerde kurumaya bırakılır.Her gün bir kaç defa karıştırılarak kurutulur.Sonra patos ile içerisindeki yabancı maddelerden arındırılıp büyük harallara konularak satıma sunulur.Osmaniyedeki vicdansız bazı tüccarlar tarafından piyasası aşağı çekilerek çiftçi zor duruma düşürülebilir.Hazırlıklı olmak gerekir.Devlet tarafından desteklenmez. :)

abi çook güzel anlatmışsın:)

teşekkür ederim.Aslında usul bölgeden bölgeye değişiyor.Mesela Adana-Karataş daha farklı yapıyor.Toprak ve iklim farklılıkları göz önünde bulundurulmalı.

uzay kasa link=topic=68567.msg781441#msg781441 date=1380834509' Alıntı:
teşekkür ederim.Aslında usul bölgeden bölgeye değişiyor.Mesela Adana-Karataş daha farklı yapıyor.Toprak ve iklim farklılıkları göz önünde bulundurulmalı.

evet abi fıstık ta toprak yapısı çok önemli kumsal toprakta verim çok daha güzel oluyor

elenor link=topic=68567.msg781639#msg781639 date=1380893314' Alıntı:
ls nasıl memnunmusunuz

şuan için gerçekten fanatiklik yapmadan yazıyorum yolda zıplama sorunu hariçinde çook memnunum yakıt olarak az yakırdu normalde de zaten ama bu işe girerken günlük 200-250 tl yakar diye hesap yapıyordum ama günlük ortalama kontak kaptmadan 10 saat çalışıyorum 750 devir 11,5-12 gaz inanın hiç 150 tl yi geçmedi daha ne olsun + manevra çook iyi benin tek seferde girdiğim hata erkunt case enaz 1-2 defa ileri geri yapıyor inşallah hep böyle olur. sewmwdiğim bir yönüde seri vites geçişleri sert

BOZKURT07 link=topic=68567.msg781653#msg781653 date=1380894967' Alıntı:
şuan için gerçekten fanatiklik yapmadan yazıyorum yolda zıplama sorunu hariçinde çook memnunum yakıt olarak az yakırdu normalde de zaten ama bu işe girerken günlük 200-250 tl yakar diye hesap yapıyordum ama günlük ortalama kontak kaptmadan 10 saat çalışıyorum 750 devir 11,5-12 gaz inanın hiç 150 tl yi geçmedi daha ne olsun + manevra çook iyi benin tek seferde girdiğim hata erkunt case enaz 1-2 defa ileri geri yapıyor inşallah hep böyle olur. sewmwdiğim bir yönüde seri vites geçişleri sert
eger 10 saatte 150 liralık mazot yakıyorsa fıstık makinasında ozaman biizm burdaki fıstık makinası olanlara şuandan itibaren bol bol rahmet okuyacagım
günlük ciroları 2500lira ortalama
tabi çalışma saatleri 10 saat degil fakat ne olursa olsun arada uçurum var
buarada 10 ton kadar fıstık sattım busene orta kalite birinci ürün 2,65 lira kilogramı ve dekara 300kgyi biraz geçti verimi pek iyi degildi yani
ama ikinci ürünüm de var bugday yerine ekilen onun hasadı daha yapılmadı ama o daha iyi gibi
yalnız fıstıgın masrafı abartıldıgı gibi degil 150 kg si masrafa gider üstünde nekadar fazla alırsan da kardır
birde ekim aralıgını yazmış arkadaş fakat o aralıkta ekim yaparsan o tarladan 200kg anca alırsın
fıstıktan verim alacaksan sıra arası 70 cm sıra üzeri ise 9-12 cm arası olacak12cmden fazlası verim kaybına yol açar aşırı seyrek oldugu için

YAVUZ_13 link=topic=68567.msg783496#msg783496 date=1381268301' Alıntı:
eger 10 saatte 150 liralık mazot yakıyorsa fıstık makinasında ozaman biizm burdaki fıstık makinası olanlara şuandan itibaren bol bol rahmet okuyacagım
günlük ciroları 2500lira ortalama
tabi çalışma saatleri 10 saat degil fakat ne olursa olsun arada uçurum var
buarada 10 ton kadar fıstık sattım busene orta kalite birinci ürün 2,65 lira kilogramı ve dekara 300kgyi biraz geçti verimi pek iyi degildi yani
ama ikinci ürünüm de var bugday yerine ekilen onun hasadı daha yapılmadı ama o daha iyi gibi
yalnız fıstıgın masrafı abartıldıgı gibi degil 150 kg si masrafa gider üstünde nekadar fazla alırsan da kardır
birde ekim aralıgını yazmış arkadaş fakat o aralıkta ekim yaparsan o tarladan 200kg anca alırsın
fıstıktan verim alacaksan sıra arası 70 cm sıra üzeri ise 9-12 cm arası olacak12cmden fazlası verim kaybına yol açar aşırı seyrek oldugu için
arkadasin traktöru cidden az yakmis yada makine kolay bi makine nnormalde o yük altında 5-6 litreden az yakmamasi lazim yani günlük 250-300.
fiyat konusunda ise fıstık hasadi yil boyu yapilan bisey değilki alan yatirim yapmış makine almış traktör almış yilda 15 gün çalışarak o makine ve traktörun 1 yıllık amortismani,bakim maliyetlerini ve isci maliyetlerini karsilamali.
uretici denge noktası fıstigi makine ile toplama fiyatı elde toplatmasidan daha avantajlı ise o fiyat uretici için iyidir.

Yavuz kardeşime teşekkür ederim.Doğru söylemiş.Ben tahmini 15-20 demiştim.Düzeltmiş.Fıstık çevirme makinalarını bir kısım öneriyor bir kısım pek önermiyor.Fiyatı 25000TL civarında.Haberin olsun Bozkurt07 kardeşim.

körsaban link=topic=68567.msg783519#msg783519 date=1381298221' Alıntı:
arkadasin traktöru cidden az yakmis yada makine kolay bi makine nnormalde o yük altında 5-6 litreden az yakmamasi lazim yani günlük 250-300.
fiyat konusunda ise fıstık hasadi yil boyu yapilan bisey değilki alan yatirim yapmış makine almış traktör almış yilda 15 gün çalışarak o makine ve traktörun 1 yıllık amortismani,bakim maliyetlerini ve isci maliyetlerini karsilamali.
uretici denge noktası fıstigi makine ile toplama fiyatı elde toplatmasidan daha avantajlı ise o fiyat uretici için iyidir.

yakıtına sözüm yok harbiden çokaz yakmış sonuç ta sana şöyle örnek vereyim
bu makinayı nh nin tdd çiftçeker traktörleri 1in 3ü ile yada 2nin 1 i ile 540 kuyrukmili devriyle 22 gazda çalıştırıyor yani makina öyle çokda basit bir makine degil
agır ve büyük vede hızlı gitmek gibi bir durumda yok vites yükseltip çünkü hıslı gidersen fıstıgın hepsi tarlada kalır kalmasada fıstıgın çogunu kırar makina
bölgemizde bu makinayı ls ye taktıklarını görmedim benim gördüklerim fiat nh case mf ve tümosana takıyorlar birkaçtanede tekçeker başak ve steyr de var bu makinayı kullanan
ve genelde hepside dekarda 3-4 litre yaktıgını söylüyor tabi işin özünde nekadar yakıyor onu allah bilir bize söylelen rakamlar bunlar

amortisman konusuna gelince o konuda sana katılmıyorum
bu makinanın ikinci elleri 20binde başlar 30bine kadar var yenileride 35-40bin marka ve modele göre ve 65hp tekçeker traktörden tutda 110 hp çift çeker traktöre kadar bir çok traktör bu makinayı çeviriyor arazi düzse başak bile çekiyor td65d dt çekiyor nh td110d dt çekiyor yani beygrgücü yelpazesi geniş
yani şunu söyleyim bir adam bu işe giriyorsa bütün riskleri hesap etmeli ve o makinanın parasını 1 yılda çıkarayım derse bu vicdansızlık olur
kendi bölgemizden örnek vereyim
1 şöför tutsa günlük usulü veya sezonluk ortalama 1. ve2. ürün olamk üzere 1 makina 1 ay çalışır tuttugu adama ortalama günlügü 100 liraya gelecek şekilde para verir buda 1 ayda 3bin yapar yani birbuçuk günlük cirosu bile degil
yakıt desen hadi diyelim günde 500lira yaksa ki arkadaşın ls si 150 yakıyormuş 1ayda 500den hesaplasak 15bin yapar buda 6 günlük cirosu
diger masraflarıda hesap edelim
günlük yapılan yaglamalar için gress yagı ve sezona başlaamaddan traktörün yagının degişimi hepsine 500 gitse gitmezde gitti diyelim
fıstık makinasının sezon öncesi bakımınada bin lira desek
binlirada hava civa masraflar desek
3000+15000+500+1000+1000=20500 yapar
hadi olduda makina binliralıkda masraf açsa bi parça veya bir kayış kopsa kırılsa falan
hadi traktörde 1000lira lık masraf açsa
20500+1000+1000=22500
yani herşeyi hesaplasak 9 günlük ciro tü masrafları karşılıyor geriye kaldı 21 gün
21*2500=52500 lira
işte bu 35-40binlik makinaya 1 sezonda 52500 lira kazandıran sistem vicdansızlıgın simgesidir ))) buna amortisman demek de yanlış buyüzden bence
fıstık üreticileri için yani biz çiftçiler için bu makinanın 1 tane avantajı var oda zamandan tasarruf
onun dışında işçi ile hasat heryönden daha mantıklı ve daha ucuz sadece zaman problemi var veya bazen işçi sıkıntısı olabilir
bumakinanın dezavantaşlarıda var mesela
fıstıgın enaz %15i tarlada kalır hasattan sonra bu oran yagışlı senelerde %40ları bulur
bu makinayla yapılan hasat ve elle yapılan hasat sonucu iki fıstıgın birsonraki seneye ekimi yapılıp çimlenme vs incelenmiş ve elle yapılan hasattan elde edilen fıstık %90ları geçerken çimlenmede bu makina ile hasadı yapılan fıstıgın çimlenme oranı %70-75 gibi rakamlarda kalmış
sebebide bu makina fıstıgı hırpalar kırar ve zaiyat olur
ve aşagı yukarı bütün tarım ürünlerinde makinalı hasadın en önemli avantajı zamandan tasarruftur