Yılın ilk hasadı başladı...

Bölgemizde arpa hasadı başladı biçen arkadaşlarımız kuraklığa rağmen ciddi verim kayıpları olmadığını iki arkadaşımız biçti bugün 450 ve 500kg verimler aldılar dönüm(1000m2) benim şaşırdığım ise fiyat arkadaşlar 2.30tl den satmışlar sanıyorum piyasada mal yok devlete rağmen tüccardan çok güzel fiyat gelmiş sevindim bir çiftçi olarak...
Sizce artan maliyetlere nazaran yeterlimidir?
Selamlar dostlarım bugün bizde arpalarda hasat gerçekleştirdik malesef geçem yıla nazaran ciddi bir rekolte kaybı mevcut daneler zayıf depo hesabı aynı olsa kilo hesabında ciddi düşüş yaşanmış önceki sene ortalamamız 600kg civarı olan parçalarda 400kg biçim yaptık bugün hayırlısı diyorum bir çok bölgede biçer giremeyen alanlar mevcut şükrediyorum pazarda fiyat 2.370tl idi güncel konuştuğum esnaflar inanılmaz talep var heryerden arayıp arpa istiyolar dedi herkese bereketli seneler diliyorum bol kazançlar

Resimler ve ekler

• 8340AAF0-9F5E-44B6-8251-B9F4179F70E8.jpeg
    8340AAF0-9F5E-44B6-8251-B9F4179F70E8.jpeg
    233 KB · Görüntüleme: 42
maşallah abi bereketli olsun arpa ucuz kalmış ya 2800 filan olması lazımdı buna şükür diyelim verime diyorum
Selamlar dostlarım bugün bizde arpalarda hasat gerçekleştirdik malesef geçem yıla nazaran ciddi bir rekolte kaybı mevcut daneler zayıf depo hesabı aynı olsa kilo hesabında ciddi düşüş yaşanmış önceki sene ortalamamız 600kg civarı olan parçalarda 400kg biçim yaptık bugün hayırlısı diyorum bir çok bölgede biçer giremeyen alanlar mevcut şükrediyorum pazarda fiyat 2.370tl idi güncel konuştuğum esnaflar inanılmaz talep var heryerden arayıp arpa istiyolar dedi herkese bereketli seneler diliyorum bol kazançlar

Bereketli olsun samanda para yapacak gibi gorunuyor bu yıl

• Beğen
Tepkiler: Skarataş
bereketli olsun

• Beğen
Tepkiler: Skarataş
maşallah abi bereketli olsun arpa ucuz kalmış ya 2800 filan olması lazımdı buna şükür diyelim verime diyorum
Teşekkürler bizde şaşırdık artık ne ucuz ne pahalı 1kg gübre olmuş 5tl satmaya satmadık satmicazda samanımızıda toplamayı düşünüyoruz bakalım inşalla verim kaybını fiyat saman döngüsünden telafi edebiliriz

• Beğen
Tepkiler: 1011011

Bereketli olsun, ortalama 600 veren yerler 400 vermişse rekolte kaybınız %33 seviyelerinde..

Bu senenin iyi yerlerinden olmanıza sevindim, sizde şükrederek bunu belirtmişsiniz zaten, hayırlı olsun...

İnşallah memleketin daha çok yerinden büyük zararlar değil yılı kurtarır verim alanların haberlerini alırız.

arpada fiyat 2300-2500 olması, arpa ekimi yapan, kuraklıktan etkilenmeyen çiftçiler için iyi.
ancak, besicilikte, temel yem olan arpanın bu fiyatlara gelmesi, yemleme maliyetini, yem harcamasını
epeyce artıracaktır.
dolayısıyla, karkas (kemikli et, gövde) fiyatlarının artması gündeme gelir.
sonunda, markette, kasapta et fiyatları artar...
tüketiciler, özel sektörde çalışan işçiler, devlette çalışanlar, emekliler, kısaca halk bu durumdan etkilenir...
halkın alma gücünün yeniden, doğru bir şekilde düzenlenmesi ihtiyacı aşikar...

bu düzenlemeler, zamanında ve doğru şekilde yapılmazsa, insanlar büyük sıkıntı yaşar...
tarım ürünlerinin/mahsüllerinin fiyatları, dünya fiyatlarına yakın tespit edilirken, ...
üretici fiyatları ile tüketici fiyatları arasındaki denge iyi kurulmalı...
halkın alma gücü iyi ayarlanmalı...

bu yıl, birçok bölgede ekinler (buğday, arpa) kuraklıktan etkilenecek...öyle görünüyor
yine de,
ürünlerin bereketli, bol kazançlı olmasını dilerim

emeklerinin karşılığını alamayanlara, devlet baba doğrudan desteğini vermeli...

Bereketli olsun, ortalama 600 veren yerler 400 vermişse rekolte kaybınız %33 seviyelerinde..

Bu senenin iyi yerlerinden olmanıza sevindim, sizde şükrederek bunu belirtmişsiniz zaten, hayırlı olsun...

İnşallah memleketin daha çok yerinden büyük zararlar değil yılı kurtarır verim alanların haberlerini alırız.
İnşallah tüm çiftçilerimizin geleceği bilmeden yatırımları okadar riskli bir sektörki rak faktörlerinin sadece yarısı elimizde Rabbim herkesin emeğinin karşılığını versin

• Beğen
Tepkiler: toztoprak
arpada fiyat 2300-2500 olması, arpa ekimi yapan, kuraklıktan etkilenmeyen çiftçiler için iyi.
ancak, besicilikte, temel yem olan arpanın bu fiyatlara gelmesi, yemleme maliyetini, yem harcamasını
epeyce artıracaktır.
dolayısıyla, karkas (kemikli et, gövde) fiyatlarının artması gündeme gelir.
sonunda, markette, kasapta et fiyatları artar...
tüketiciler, özel sektörde çalışan işçiler, devlette çalışanlar, emekliler, kısaca halk bu durumdan etkilenir...
halkın alma gücünün yeniden, doğru bir şekilde düzenlenmesi ihtiyacı aşikar...

bu düzenlemeler, zamanında ve doğru şekilde yapılmazsa, insanlar büyük sıkıntı yaşar...
tarım ürünlerinin/mahsüllerinin fiyatları, dünya fiyatlarına yakın tespit edilirken, ...
üretici fiyatları ile tüketici fiyatları arasındaki denge iyi kurulmalı...
halkın alma gücü iyi ayarlanmalı...

bu yıl, birçok bölgede ekinler (buğday, arpa) kuraklıktan etkilenecek...öyle görünüyor
yine de,
ürünlerin bereketli, bol kazançlı olmasını dilerim

emeklerinin karşılığını alamayanlara, devlet baba doğrudan desteğini vermeli...
Size katılıyorum lakin geçen sene üreyi 1.6dan kullandım arazimde bu sene 3.6 nitrat 1.1 bu sene 2.3 kullandık tüm girdi maliyetlerimiz %100 ün üzerinde fiyatlandı tarım ilaçları aynı durumda mazot benzer durumda tohum yine benzer tüm bunları düşününce dünya borsasında 5.5tl olan buğdayın dünya fiyatları gözetleniyo demek bence sadece takip edemeyen insanı bağlar altını çiziyorum tüm bu maliyetlere rağmen geçen sene harmanda 1.4 olan arpa bu sene 2.8 ve üzerini görmedi birde üzerine kuraklığın verdiği %30 rekolte kaybını ekleyelim ozaman markette et fiyatı yükselmesin diye biz zarar edelim bu ülkede kaç aile var bu mahsülün fiyatıyla evini geçindiren en büyük bacasız sanayini ölüme terketmekten başkası gözükmüyo............